Fiber internet için en az kaç Mbps gerekir?

perfectoo

Hectopat
Merhaba, 3 gün önce Türk Telekom'da müşteri hizmetleri ile konuşmuştum ve indirimli fiyat ile 16 Mbps 80 TL demişti konuştuğumuz kişi. Az önce tekrar müşteri hizmetlerini aradık ve konuştuğum adam fiber internet için en az 24 Mbps gerekiyor dedi. Size yanlış bilgi vermişler dedi. Şimdi ben anlamadım. Bizim ilk konuştuğumuz kişi de fiber verecekti. O zaman nasıl 16 Mbps verebiliyordu? Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

Merhaba, 3 gün önce Türk Telekom'da müşteri hizmetleri ile konuşmuştum ve indirimli fiyat ile 16 Mbps 80 TL demişti konuştuğumuz kişi. Az önce tekrar müşteri hizmetlerini aradık ve konuştuğum adam fiber internet için en az 24 Mbps gerekiyor dedi. Size yanlış bilgi vermişler dedi. Şimdi ben anlamadım. Bizim ilk konuştuğumuz kişi de fiber verecekti. O zaman nasıl 16 Mbps verebiliyordu? Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

16 Mbps'ye veya 24 Mbps'ye fiber sanan firmadan hayır mı gelir? Ama maalesef Türkiye şartlarına göre onlar fiber sanıyor.

ADSL2+ ise 100 Mbps'ye kadar yolu var fiber internetin TT'de ama altyapı fiber ve iyi bir altyapı olması gerek. 165 TL ödüyorum altyapım 50 Mbps'ye kadar destekliyor aldığım hızdan 4 Mbps eksik alıyorum yani 46 Mbps alıyorum.

Aynı şeyi yaşıyordum, sürem bitmeye yakın 16'yı 24 yapabiliriz dediklerinde bitirdim sözleşmemi. Türknet'in sitesinden mesela altyapına bak, kaç hızı destekliyor senin adresin. Pişman olmazsın.

Fiber internetin hız üst limiti Gigabit bile olsa ne kadar ekmek o kadar köfte durumu da var.
80 liraya da daha yüksek hız verecek değiller ya.
Önemli olan binanızda fiber hat var mı ve o hattan mı hizmet alacaksınız?

Fiber altyapı dediğimiz şey kablo bağlantıları ile alakalı, örneğin benim oturduğum apartmanda "Apartmana kadar fiber" hizmeti var. VDSL ile de 100 MBPs alabilirsiniz, ancak fiber kadar verimli olmaz. Fiber üzerinden de 16 MBPs alırsınız, ancak diğer arkadaş büyük ihtimalle paketlerle alakalı olarak konuşmuş. Fiber altapıda 16 MBPs ile 10 GBPs'ye kadar (Cihazlarınızın desteklemesi lazım) alabilirsiniz. Kısacası burada siz paketlere bağlı kalıyorsunuz.

Geri
Yukarı