Fiber internet ile VDSL2 arasında ping farkı ne kadardır?

VDSL hiç kullanmadığım için ADSL üzerinden konuya cevap vereyim. CS:GO avrupa sunucularında ADSL üzerinden 45-50 ping alıyordum. TT fiber üzerinden 22-27 arası oynuyor ping. (Tab menüsü üzerinden bilgi veriyorum) Valve'a ping attığım zamanda Min 23 Max 27 çıkıyor. Bu olay sadece fiberle de bitmiyor. Altyapı yoğunluğu, bilgisayarın ethernet kartı vb. başka etkenlerde eklenebilir.

@cagancandas

Bölgende VDSL altyapı mevcut ise FTTH talebini yüksek ihtimalle karşılamazlar. Çünkü VDSL ile fiber arasında şuan da çıkılabilecek en yüksek hızlara bakılırsa bir fark yok. Daha çok ADSL altyapı olan bölgeleri yeniliyorlar. Fiber ile VDSL farklı şeyler. VDSL'de fiber saha dolabına gelir, evlere bakır kabloyla dağılır. Fiber internet, santralden direk eve kadar gelen fiber kablodur. Yanı fiber gelebilmesi için senin oraya tekrar santralden fiber kablo evine kadar çekilmesi gerek. Senin oradaki saha dolabındaki fiber kabloyla işi yok. Fiber olursa işin içine modem kira ücreti de giriyor.(6-15TL) Bunları da fiber isterken işin içine katmak gerekiyor. Türkiye için VDSL'de hatrı sayılır hizmetlerdendir. Bu dediklerim @Patrixcs senin içinde geçerli. Bina içi kablolamayı güzelce yenilemeye bak sen.

Son düzenleme:
VDSL hiç kullanmadığım için ADSL üzerinden konuya cevap vereyim. CS:GO Avrupa sunucularında ADSL üzerinden 45-50 ping alıyordum. TT fiber üzerinden 22-27 arası oynuyor ping. (Tab menüsü üzerinden bilgi veriyorum) Valve'a ping attığım zamandamin 23 Max 27 çıkıyor. Bu olay sadece fiberle de bitmiyor. Altyapı yoğunluğu, bilgisayarın ethernet kartı vb. başka etkenlerde eklenebilir.

@cagancandas

Bölgende VDSL altyapı mevcut ise ftth talebini yüksek ihtimalle karşılamazlar. Çünkü VDSL ile fiber arasında şu an da çıkılabilecek en yüksek hızlara bakılırsa bir fark yok. Daha çok ADSL altyapı olan bölgeleri yeniliyorlar. Fiber ile VDSL farklı şeyler. VDSL'de fiber saha dolabına gelir, evlere bakır kabloyla dağılır. Fiber internet, santralden direk eve kadar gelen fiber kablodur. Yanı fiber gelebilmesi için senin oraya tekrar santralden fiber kablo evine kadar çekilmesi gerek. Senin oradaki saha dolabındaki fiber kabloyla işi yok. Fiber olursa işin içine modem kira ücreti de giriyor.(6-15TL) bunları da fiber isterken işin içine katmak gerekiyor. Türkiye için VDSL'de hatrı sayılır hizmetlerdendir. Bu dediklerim @Patrixcs senin içinde geçerli. Bina içi kablolamayı güzelce yenilemeye bak sen.

Bina içi kabloyu yenelemek zor sitedeki arabaların geçtiği yerden geçiyor eve gelen kablolar. Burdaki VDSL2 altyapının ADSL'den farkı yok. Getirmemekle ısrar ederlerse cimer BTK'ya kadar her gün şikayet edeceğim. Arabaların geçtiği yerden eve kadar geliyor. O taşlardan birini kaldırırsak hepsini baştan yaptırmamız gerekecek. Kısaca tüm taşları kaldırcaz eve kabloyu öyle getireceğiz. Onun yerine fiber altyapı getirip kazdırırsak bir daha böyle boktan şeyle uğraşmamıza gerek kalmayacak. Dediğim gibi ısrar ederlerse getirmemekle devlete şikayet etcem. Burdaki ankastreyi sitenin diğer ucuna koymuşlar bana kablo çek diyorlar utanmadan müşteri hizmetleri. Ve evim müstekil site buraya VDSL2 haramdan başka bir şey değil. O taşları kaldırmak gerekecek zaten bize o taşlardan en 5000 TL gider zaten. Kablo 1000 TL desen hiç uğraşmaya değmez. Daire veya apartman olsa yenilemesi kolay ama bu ev müstekil site. Yan müstekil siteden dolayı buradan TT fiber geçiyor.

VDSL hiç kullanmadığım için ADSL üzerinden konuya cevap vereyim. CS:GO avrupa sunucularında ADSL üzerinden 45-50 ping alıyordum. TT fiber üzerinden 22-27 arası oynuyor ping. (Tab menüsü üzerinden bilgi veriyorum) Valve'a ping attığım zamanda Min 23 Max 27 çıkıyor. Bu olay sadece fiberle de bitmiyor. Altyapı yoğunluğu, bilgisayarın ethernet kartı vb. başka etkenlerde eklenebilir.

@cagancandas

Bölgende VDSL altyapı mevcut ise FTTH talebini yüksek ihtimalle karşılamazlar. Çünkü VDSL ile fiber arasında şuan da çıkılabilecek en yüksek hızlara bakılırsa bir fark yok. Daha çok ADSL altyapı olan bölgeleri yeniliyorlar. Fiber ile VDSL farklı şeyler. VDSL'de fiber saha dolabına gelir, evlere bakır kabloyla dağılır. Fiber internet, santralden direk eve kadar gelen fiber kablodur. Yanı fiber gelebilmesi için senin oraya tekrar santralden fiber kablo evine kadar çekilmesi gerek. Senin oradaki saha dolabındaki fiber kabloyla işi yok. Fiber olursa işin içine modem kira ücreti de giriyor.(6-15TL) Bunları da fiber isterken işin içine katmak gerekiyor. Türkiye için VDSL'de hatrı sayılır hizmetlerdendir. Bu dediklerim @Patrixcs senin içinde geçerli. Bina içi kablolamayı güzelce yenilemeye bak sen.
O ping değerlerinin iki katı bile benim için inanılmaz. Ben sadece Saha dolabından eve fiber çekmek gerekir sanıyordum. Bilgilendirmen için teşekkürler.

@cagancandas

O ping değerlerinin iki katı bile benim için inanılmaz. Ben sadece Saha dolabından eve fiber çekmek gerekir sanıyordum. Bilgilendirmen için teşekkürler.

Son düzenleme:
@Samett61 bu arada yeni öğrendim. Bizim buradaki ilçe müdürü tanıdıkmış. Onla oturup upload olsun her şeyi anlaşmaya çalışcam. Büyük ihtimalle Türk Telekom'a devam etcem. Babamı bir türlü ikna edemedim Millenicom'u ve TürkNet'i.

Şöyle söyleyeyim bu adamın ilçede temel görevi nedir diye düşün oradaki işleri yönetmek yani bu adam paket oluşturmuyor.

Çok çok çok zenginsen metro ethernet alırsın simetrik paketlerden öyle devam edersin değilsen 50-100 mbps alırsın upload hızları 4 yada 5 mbps sanırım 20 GB kullandıktan sonra 2 mbps oluyor onu yaparsın ancak.

Şöyle söyleyeyim bu adamın ilçede temel görevi nedir diye düşün oradaki işleri yönetmek yani bu adam paket oluşturmuyor.

Çok çok çok zenginsen metro ethernet alırsın simetrik paketlerden öyle devam edersin değilsen 50-100 Mbps alırsın upload hızları 4 ya da 5 Mbps sanırım 20 GB kullandıktan sonra 2 Mbps oluyor onu yaparsın ancak.

O 20 GB kota bende hiç olmadı. Şu an sitelerinde 5 Mbps sınırsız yazıyor.

TürkNet VDSL kullanırken ping değerlerim genelde 70-80 küsur civarı geziyordu. Sol fiber de ise 50-55 arası değişiyor. Bahsettiğim değerleri Battlefield'da test ettim.

Geri
Yukarı