Fiber internet varken fiber kablo döşenmesi

GenoxS

Hectopat
Arkadaşlar, binamız 5 yıllık, biz bu sene taşındık ve kontrol ettim eve kadar (santrale uzaklık 0 metre) fiber geliyordu ve TurkNet'in 100 Mbps indirme 8 Mbps yükleme olan pakete geçtik şimdi binamızın yanındaki yola ve hemen karşısındaki yola kazılıp üzerinde fiber optik yazan kablolar döşeniyor. Babam sorduğunda bizim binaya da çalışma başlayacakmış ama sorun şu bizde zaten fiber varsa o zaman bu işlem neye yarayacak cidden çok merak ettim.

Binanızda şu kutudan var mı bir kontrol eder misiniz?

IMG_20190614_075211_539.jpg

Yanlış bilgilendirme olabilir. Ya da binanızda ADLS-VDSL bulunuyordur. Size en başında yanlış bilgilendirme yapmış olabilirler. Türkiye'de çoğu operatör fiber fiber diyor ama aslında ADSL-VDSL hat çekiyorlar.

GPON fiber yapabilirler. Yani daireye kadar gelen fiber olabilir.
Hocam ne yaptınız çözdünüz mü hat değerleri sorununu?
Yanlış bilgilendirme olabilir. Ya da binanızda ADLS-VDSL bulunuyordur. Size en başında yanlış bilgilendirme yapmış olabilirler. Türkiye'de çoğu operatör fiber fiber diyor ama aslında ADSL-VDSL hat çekiyorlar.
ADLS'yi düzeltmenizi öneririm.

Arkadaşlar, binamız 5 yıllık, biz bu sene taşındık ve kontrol ettim eve kadar (santrale uzaklık 0 metre) fiber geliyordu ve TurkNet'in 100 Mbps indirme 8 Mbps yükleme olan pakete geçtik şimdi binamızın yanındaki yola ve hemen karşısındaki yola kazılıp üzerinde fiber optik yazan kablolar döşeniyor. Babam sorduğunda bizim binaya da çalışma başlayacakmış ama sorun şu bizde zaten fiber varsa o zaman bu işlem neye yarayacak cidden çok merak ettim.
İki sorum var:

1- Sizin dairenizin içine kadar fiberoptik kablo geliyor mu? (FTTH)
2- Apartman girişine kadar fiberoptik kablo geliyor mu? (Türk Telekom veya Superonline F/O kutusu var mı?) (FTTB)

Eğer ikisi de hayırsa şu an fiber internet kullanmıyorsunuz. Saha dolabından sonra VDSL'e dönüşen fiber (FTTC) vardır. Size gerçek fiber gelecek demek ki.

Geri
Yukarı