Fiber kablo için modem önerisi

neskaave

Hectopat
Daha fazla  
Yeni taşındığım sitede Hiperonline üzerinden fiber kablo ve basit bir modem (2.4 GHz) ile internet hizmeti alıyorum. Fiber kablo direkt modeme giriyor. Ben daha kaliteli 5GHz destekleyen ve QoS ayarı yapabileceğim bir modem almak istiyorum. ASUS DSL-AC750, ZyXEL VMG3625-T50B gibi.
Fiber kablo girişi olan bir modem mi almam gerekiyor, yoksa mevcut modemin LAN çıkışından yeni modeme giriş yaparak internet hizmetini kullanabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS DSL AC750 kullanıyorum, gayet memnunum kronik sorunlu diğenleri aldırmayın kronik sorunlu diye N300 aldım bende öneriler üzerine N300ü satıp ASUS DSL AC750 aldım tekrardan ve evimdeki diğer routerde ASUS, ikisindende memnunum bütçe artarsa Keenetic extrayada bakabilirsiniz mi mumo var en azından onda.

ASUS DSL AC750 kullanıyorum, gayet memnunum kronik sorunlu diğenleri aldırmayın kronik sorunlu diye N300 aldım bende öneriler üzerine N300ü satıp ASUS DSL AC750 aldım tekrardan ve evimdeki diğer routerde ASUS, ikisindende memnunum bütçe artarsa Keenetic extrayada bakabilirsiniz mi mumo var en azından onda.
Hocam, benim asıl derdim bu modemlerin arkasında fiber girişi yok.. Ben tesisattan gelen fiber ucu nasıl bağlayacağım ??

Mevcut modem ve bağlantı bu şekilde..

Dosya Ekleri

• IMG_1631.jpeg
    IMG_1631.jpeg
    159,9 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Hocam, benim asıl derdim bu modemlerin arkasında fiber girişi yok. Ben tesisattan gelen fiber ucu nasıl bağlayacağım?

Mevcut modem ve bağlantı bu şekilde.

Hocam fiber kablo dediğiniz CAT kablo değil mi? İllaki WAN portuna takmanıza gerek yok Ethernet girişine takıp oradan da fiber hizmeti alabilirsiniz, sıkıntı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiber kablonun girdiği cihaz ONT'dir ve ONT değiştiremezsiniz.
(ONT Huawei ise yeni bir Huawei ONT cihazı alıp kendi ONT'nizi kullanabilirsiniz ama gereksiz masraf olur.)

Elinizdeki ONT ve router kombosu cihazı köprü moduna alıp sadece ONT olarak kullanabilirsiniz.
Daha sonra istediğiniz bir routerın WAN portunu, ethernet kablosu ile ONT'ye bağlayıp kullanabilirsiniz.

Direkt routerda fiber girşi olması ile ayrı bir ONT kullanmak arasında fark yok.
İki şekilde de bir ONT cihazı kullanılmış oluyor zaten.

Son düzenleme:
Fiber kablonun girdiği cihaz ONT'dir ve ONT değiştiremezsiniz.
(ONT Huawei ise yeni bir Huawei ONT cihazı alıp kendi ONT'nizi kullanabilirsiniz ama gereksiz masraf olur.)

Elinizdeki ONT ve router kombosu cihazı köprü moduna alıp sadece ONT olarak kullanabilirsiniz.
Daha sonra istediğiniz bir routerın WAN portunu, ethernet kablosu ile ONT'ye bağlayıp kullanabilirsiniz.

Direkt routerda fiber girşi olması ile ayrı bir ONT kullanmak arasında fark yok.
İki şekilde de bir ONT cihazı kullanılmış oluyor zaten.

Hocam, hizmet sağlayıcı firma ile görüştüğümde “ppoe sonlandırma özelliği olan Access Point Router” almanız gerekir diyor. Tavsiye edeceğiniz, 600-800 tl. aralığında ürün ne olur??

Yeni konular

Geri
Yukarı