Fiber kablo önerisi

İnternette yok mudur peki?
4-5 metreden uzununu satan görmedim. Hazır çakılı şekilde satıyorlar. Muhtemelen üreticiden öyle çıkıyor(varmış aslında).

SC çakılı olmak zorunda mı bu girişler için? Huawei ONT vardı sende SC çakılımı onda?
TT'nin tüm ONT'leri (eski olanları saymıyorum) SC konektörlü. OBK'nın ucuna SC takılmazsa çalışmaz.

Bilişimci tarzı yerden uçlarında SC/APC takılı alabilirsiniz. Dikkat edin APC uç olacak. Aksi taktirde çalışmaz ve optik girişe zarar verirsiniz. İnternet üzerinde de satışı vardır. İsterseniz Telekom müdürlüğünden alıp bir bilişim veya elektronikçide ucunu taktırabilirsiniz ama bu yöntemi önermem. Fiber uç takmak her yiğidin harcı değil. :D
Edit:
Evet varmış. SC/APC diye aratınca çıkıyormuş. Bazen başkalarından bir bilgi öğrenmek hoşuma gitmiyor değil 😅

Tabii şunu unutmamak lazım. Kargoda bu kabloya ne olur ve döşenirken kırmadan nasıl döşenecek? OBK'yı 45-50 dereceye getirseniz çıt diye kırılıyor. Bilemedim...

4-5 metreden uzununu satan görmedim. Hazır çakılı şekilde satıyorlar. Muhtemelen üreticiden öyle çıkıyor(varmış aslında).

TT'nin tüm ONT'leri (eski olanları saymıyorum) SC konektörlü. OBK'nın ucuna SC takılmazsa çalışmaz.

Edit:
Evet varmış. SC/APC diye aratınca çıkıyormuş. Bazen başkalarından bir bilgi öğrenmek hoşuma gitmiyor değil 😅

Tabii şunu unutmamak lazım. Kargoda bu kabloya ne olur ve döşenirken kırmadan nasıl döşenecek? OBK'yı 45-50 dereceye getirseniz çıt diye kırılıyor. Bilemedim...
Sağlam bir paketleme yapılmazsa kırılma ihtimali var. Yine de internetten sağlam bir yerden SC/APC uçlu fiber alman sorun olmaz bence. Satıcıyla iletişime geçip sağlam paketlemesini istersin. @Patrixcs

Yalnız @Ulunay hocamın attığı linkteki UPC konnektör ve uygunsuz. Yani senin APC alman gerekiyor. UPC takmaya çalışırsan yuvaya zarar verirsin ONT'nin. Zaten yeşil optical girişe sadece APC konnektörler uyumlu. :)
images (26).jpeg

Soldaki APC sağdaki UPC.

Sağlam bir paketleme yapılmazsa kırılma ihtimali var. Yine de internetten sağlam bir yerden SC/APC uçlu fiber alman sorun olmaz bence. Satıcıyla iletişime geçip sağlam paketlemesini istersin. @Patrixcs

Yalnız @Ulunay hocamın attığı linkteki upc konnektör ve uygunsuz. Yani senin APC alman gerekiyor. Upc takmaya çalışırsan yuvaya zarar verirsin Ont'nin. Zaten yeşil optical girişe sadece APC konnektörler uyumlu. :) Eki Görüntüle 1097367
Soldaki APC sağdaki upc.
Huawei ONT aldığımda sıkıntı olur mu peki? @Ulunay

Dikkatiniz için teşekkürler. PDF'lere bakmadan yazınca böyle oluyor 😅
Olur hocam insanlık hali. :) @Patrixcs Bu arada biraz araştırdım ama Türkiye'de ki SC/APC fiber kablolar genelde patch denilen 1.5 metrelik hazır olanlar satılıyor. 20 metre bulamadım hepsi LC konnektör satıyor. Fiberden.com diye bir yer var. Genelde fiber kablo ürünleri, ONT, konnektör tarzı şeyler satıyorlar. Sitede en az 50 metre var ama burası ile iletişime geçerseniz size 20 metrelik SC/APC fiber kablo yaparlar. Paketlemeleride harika.

Son düzenleme:
Olur hocam insanlık hali. :) @Patrixcs bu arada biraz araştırdım ama Türkiye'de ki SC/APC fiber kablolar genelde patch denilen 1.5 metrelik hazır olanlar satılıyor. 20 metre bulamadım hepsi lc konnektör satıyor. Fiberden.com diye bir yer var. Genelde fiber kablo ürünleri, ont, konnektör tarzı şeyler satıyorlar. Sitede en az 50 metre var ama burası ile iletişime geçerseniz size 20 metrelik SC/APC fiber kablo yaparlar. Paketlemeleride harika.
Fiber kaset var oradan mavi kısım çıkıyor sorun olur mu bu kablodan alsam?

Telekom müdürlüğü ücretsiz veriyor fiber kablo ama bulunduğunuz yerde yokmuş sanırım. Bunun yerine ont cihazini yerinde tutup aradaki cat6 kablosunu uzatarak modemi farkli yere taşıyabilirsiniz.

Son düzenleme:
Telekom müdürlüğü ücretsiz veriyor fiber kablo ama bulundugunuz yerde yokmus sanirim. Bunun yerine ont cihazini yerinde tutup aradaki CAT6 kablosunu uzatarak modemi farkli yere tasiyabilirsiniz.

Zaten CAT 8 kablo ile odama uzattım fakat berbat duruyor. Bulunduğu yere elektrik verebilmek için evin içinde 2-3 tane priz uzatıcı ile veriyorum oraya. Fotoğrafı çekip göstersem berbat duruyor bu yüzden odama taşımam daha mantıklı fiber kablo ile. Ont odamda olur oradan elektrik veririm. Evin içinde kablo karmışıklığı olmaz.

Zaten CAT 8 kablo ile odama uzattım fakat berbat duruyor. Bulunduğu yere elektrik verebilmek için evin içinde 2-3 tane priz uzatıcı ile veriyorum oraya. Fotoğrafı çekip göstersem berbat duruyor bu yüzden odama taşımam daha mantıklı fiber kablo ile. Ont odamda olur oradan elektrik veririm. Evin içinde kablo karmışıklığı olmaz.
Valla hocam uç çakma işini kendim yapabilsem bende 15 20 mt fazlalık var keser yollardım ama uç çakmak için Telekom'dan ekip çağırmam gerekir 😔

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı