Fiber kablolar kaç Mbps destekler?

Pirateinthesky

Hectopat
Katılım
5 Eylül 2017
Mesajlar
2.677
Makaleler
2
Çözümler
6
Fiber kablolardan ziyade santral yoğunluğu, fiber sonlandırma kutusuna bağlı.

Ama genelde takılan sonlandırma kutuları 50 Gbps hıza kadar destekliydi diye hatırlıyorum.

Firmaya göre aldığınız hız değişiyor, Türk Telekom'da misal şu an 100 Mbps üstü paket yok. Turknet'in kendi altyapısı 1 Gbps destekliyor.
 

Taptic

Megapat
Sosyal Tayfı
Katılım
28 Aralık 2016
Mesajlar
6.927
Makaleler
6
Çözümler
89
Ben 200 Mbps kullanıyorum ve 1 Gbps hıza kadar da hizmet alabileceğim söylendi. Fiber kabloların hız limiti yok gibi aslında. İçinden sadece ışık geçiriyor. Santral kapasitesine bağlı bir durum. O cihazların veriyi ne kadar hızlı alıp verdiği ve kabloyu ne kadar verimli kullanabildiği önemli.
 
KS
Gorsant

Gorsant

Picopat
Katılım
15 Mayıs 2020
Mesajlar
326
Yer
Anime kızlarının yanı
Ben 200 Mbps kullanıyorum ve 1 Gbps hıza kadar da hizmet alabileceğim söylendi. Fiber kabloların hız limiti yok gibi aslında. İçinden sadece ışık geçiriyor. Santral kapasitesine bağlı bir durum. O cihazların veriyi ne kadar hızlı alıp verdiği ve kabloyu ne kadar verimli kullanabildiği önemli.

Peki bu Türk Telekom'un altyapısında mümkün mü yani 1gbs hız almak istesem Türk Telekom böyle bir seçenek sunmadığı için TurkNet bana böyle bir hizmet sunabilir mi?
 

SypeR

Gigapat
Katılım
6 Ekim 2013
Mesajlar
11.426
Makaleler
39
Çözümler
55
Yer
Sakarya
TanımlamaÇekirdek/Kaplama
Yarıçapı (µm)
TürFast Ethernet
100BASEFX
1 Gigabit Ethernet
1000BASE-SX
1 Gigabit Ethernet
1000BASE-LX
10 Gigabit Ethernet
10GBASE
40 Gigabit Ethernet
40GBASE
100 Gigabit Ethernet
100GBASE
40G-SWDM4 100G-SWDM4
OM1*62.5/125Multimode2000 M275 Meters550 Meters
(mod şartlama destekli
patch kablo gerekli)
33 MetersDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyor
OM2*50/125Multimode
550 Meters
82 MetersDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyor
OM3 (Lazer için iyileştirilmiş)50/125Multimode550 Meters300 Meters100 Meters100 MetersDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyor
OM4 (Lazer için iyileştirilmiş)50/125Multimode400 Meters150 Meters150 Meters400 Meters100 MetersDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyor
OM5 (Lazer için iyileştirilmiş)50/125Multimode550 Meters550 Meters400 Meters150 Meters150 Meters500 Meters150 MetersDesteklenmiyor
Singlemode9/125Singlemode5 km at 1310 nm5 km at 1310 nm10 km at 1310 nmDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyorDesteklenmiyor
Kaynak

Detaylı bilgi için inceleyebilirsiniz:

Metraja ve yapılandırmaya göre değişmekle birlikte 1 Gigabit civarı hızlar oldukça uzun metrajlarda rahatlıkla alınabiliyor. Daha düşük hızlar çok daha yüksek metrajlarda kolaylıkla alınabiliyor.

TurkNet bana böyle bir hizmet sunabilir mi?
Şu an yalnızca İstanbul ve İzmir illerinde 1Gbps paketin satışını gerçekleştiriyorlar. Diğer illerde şu anlık yalnızca 100Mbps paketin satışını gerçekleştiriyorlar. Daha detaylı bilgi için Türk.net'in sitesini inceleyebilirsiniz.
 
Yukarı