Fiber kabloyu ben mi çektirmeliyim?

Oğuzhan T

Megapat
Makaleler
56
Yer
Kahramanmaraş
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MacBook Pro M1 Pro 14' • i5 13400F 4060 Ti • Magic Mouse • Aerox 3
Meslek
Lead Frontend Developer
Arkadaşlar, Millenicom ve Türk Telekom ile görüştüm. Eve kadar gelen kabloyu benim çektirmem gerekiyormuş. Bu doğru mu?

Bir de bu Fiber hattını nereden görebileceğim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Apartmanın girişine göz at, orada olma ihtimalı var. Değilse sokakta yakınlarda olma ihtimali çok yüksek. Ve evet evin içine gelen kabloyu senin çektirmen lazım eğer firma çektirmiyorsa.

Arkadaşlar, Millenicom ve Türk Telekom ile görüştüm. Eve kadar gelen kabloyu benim çektirmem gerekiyormuş. Bu doğru mu?

Bir de bu fiber hattını nereden görebileceğim?

Önce şunu bilmek lazım. Altyapı tipi ne. Fttb mi ftth/gpon mu?
Eğer eve kadar gelen fiber ise yani ftth ise binaya kurulum yapılırken kullandıkları kablo kanallarında boş kablolar bulunur. Siz fiber için başvuru yaptığınızda bu kabloları dairenize çekerler.
Eğer fttb tipi fiber ise evet. Aşağıdan size gelen hat bakır kablo veya cat/6 kablo olduğundan sorumluluk sizde olur. Fttb tipi altyapıya bağlantı yapılacaksa hem düşük ping hem de daha iyi internet almak için mesafeye göre CAT6 veya CAT7 kablo çekmenizi tavsiye ederim. CAT6 işinizi görecektir. Kutuya olan bağlantıyı yapmak için önce şunu kontrol edin. İki çeşit fttb var.
Birisi fiber kablolar aşağıya gelir. Mevcut ankastre kutu üzerinden dağıtılır.
Diğeri ise fiber kablolar yine aşağıya gelir. Ama bu kez bildiğimiz ethernet kabloları üzerinden erişim sağlanır. Kablo evdeki modemin WAN girişine takılır?
Eğer ikinci tipte bir altyapı ise mutlaka Telekom'dan birisini çağırın. Birinci tipte ise elektrikçi de halledebilir ama kablo bağlantılarını doğru yaptığından emin olun.

Geri
Yukarı