Daireye fiber kabloyu müşteri çekebilir mi?

Mahmutbaysağ

Hectopat
Selamlar öncelikle.
3-4 hafta kadar önce yeni evimize taşındık. Bina daha yeni tamamlanmış. Fiber kablolar bina boşluğundan en üst kata kadar gidiyor. Her katta fiber var ama dairelerin içne çekilmemiş. Modem için gelen ekipler kablo daire içinde olmadığı için işlem yapmadan gidiyor. Sorduğumda ise daire içine kablo çekmenin müteahhit veya yöneticinin görevi olduğunu öğrendim. Müteahhit in kendisi başvuru yaparak tüm dairelerin içine kablo çektirmesi gerekiyormuş. Fakat müteahhit biraz sakat. Tutturmuş ben sordurdum kabloyu daire içine çekmek Türk Telekom'un göreviymiş diye. Gelen ekipler bizim yetkimiz yok dediği halde tutturuyor illa. Gelen ekipler önceden çekilmesi gerekiyordu sonradan çekilmediyse elektrikçi çekmeli diyor. Ama sakat herif anlamıyor. Umarım sakat küfüre girmiyordur. Gerçek anlamda sakat davranışları var. Adamlar sırf kabloyu daie içine çekmiyor diye bu sefer Türksat'a geçeceğiz diyor. Sonuç gene aynı olacak. Kısaca sorum şu: Kablolar asansörün yanında mevcut sadece dairenin içine yuvadan sokulması gerek. Elektrikçiye yaptırmayı düşünüyoruz. Ortalama ne kadar maliyeti olur? Herhangi bir eksik malzeme yok. İkinci sorum ise kabloyu daire içine kendim kırmadan bir şekilde soksam Türk Telekom'la falan sorun yaşar mıyım? Tecrübesi olan varsa kabloyu nasıl sokacağım ile ilgili bilgi verirse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar öncelikle.
3-4 hafta kadar önce yeni evimize taşındık. Bina daha yeni tamamlanmış. Fiber kablolar bina boşluğundan en üst kata kadar gidiyor. Her katta fiber var ama dairelerin içne çekilmemiş. Modem için gelen ekipler kablo daire içinde olmadığı için işlem yapmadan gidiyor. Sorduğumda ise daire içine kablo çekmenin müteahhit veya yöneticinin görevi olduğunu öğrendim. Müteahhit in kendisi başvuru yaparak tüm dairelerin içine kablo çektirmesi gerekiyormuş. Fakat müteahhit biraz sakat. Tutturmuş ben sordurdum kabloyu daire içine çekmek Türk Telekom'un göreviymiş diye. Gelen ekipler bizim yetkimiz yok dediği halde tutturuyor illa. Gelen ekipler önceden çekilmesi gerekiyordu sonradan çekilmediyse elektrikçi çekmeli diyor. Ama sakat herif anlamıyor. Umarım sakat küfüre girmiyordur. Gerçek anlamda sakat davranışları var. Adamlar sırf kabloyu daie içine çekmiyor diye bu sefer Türksat'a geçeceğiz diyor. Sonuç gene aynı olacak. Kısaca sorum şu: Kablolar asansörün yanında mevcut sadece dairenin içine yuvadan sokulması gerek. Elektrikçiye yaptırmayı düşünüyoruz. Ortalama ne kadar maliyeti olur? Herhangi bir eksik malzeme yok. İkinci sorum ise kabloyu daire içine kendim kırmadan bir şekilde soksam Türk Telekom'la falan sorun yaşar mıyım? Tecrübesi olan varsa kabloyu nasıl sokacağım ile ilgili bilgi verirse sevinirim.
Herhangi bir sorun olmaz fakat uygun portu denk getirmeniz lazım.

Bir yere de zarar vermezseniz sıkıntı olmaz.

130TL tutar en fazla .

Fiber kabloyu kendiniz veya elektrikçi çekecek. Telekom çekmez. Maliyet max. 130 lira olur (ki genelde daha düşük çıkar).

Kablo kırılmadığı sürece bir sorun yok, kim çekerse çeksin. Kırılırsa kutudan daireye yeni hat çekmeniz gerecek.

Türk Telekom ekipleri gelip bakacağız falan demişler. Bugün de gelmezlerse kendi imkanlarımla çekmeyi düşünüyorum. Dairemizde sigortadan ayrı bir kutu bulunmakta. Aynı asansör boşluğundan bu kısma CAT6 kablo çekilmiş. Kanal oldukça geniş. TV kablosunun ucuna bantlayıp daire içine alacağım. Cevaplarınız için teşekkürler.
Arkadaşlar sonradan gelecek kişiler için sonucu anlatayım:
Öncelikle bir anten kablosu alarak daire içindeki kanala soktum ve kolayca fiber kablonun bulunduğu boşluktan anten kablosunu çıkartabildim. Ucuna fiber kabloyu bağlayıp daire içine çektim. 5 dakika sürdü ya da sürmedi. Sonrasında TurkNet'i arayarak kurulumun yapılabileciğini belirttik. Ertesi gün Türk Telekom ekipleri gelip kurulumu tamamladı. Şu anda 100Mbps paket ile stabil 120Mbps maksimum 140Mbps alabiliyorum. Daire içine fiber kabloyu nasıl çektiğimle ilgili bir sorun yaşamadım. Olurda başınıza bu şekilde bir durum gelirse anten kablosu ile bir deneyin. Bazı siteler ve apartmanlar kazı işlemine sıcak bakmadığı için ikna edici olabilir

Geri
Yukarı