Fiber optik kablo çekimi

yukiistaken

Hectopat
Merhaba iyi günler. Yaklaşık 3 hafta önce daire içine kadar çekilen fiber kabloları, aşağıda resimli olarak bıraktım. Sizlere 2 sorum var.

-Fiber kabloları sarı ve Single mod olarak gelmiyor mu?

- 3 haftadır binaya kutu koyulmadı. Genel müdürlüğü aradığımızda şubat ortası denildi ve şubat ortasındayız. Buna rağmen hala binada kutu yok. Sizlerde bu süreç nasıl işledi?

Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• DADA9CDB-783B-430C-8DB3-695252E1AFD4.jpeg
    DADA9CDB-783B-430C-8DB3-695252E1AFD4.jpeg
    66,4 KB · Görüntüleme: 314
  • 87CC6C06-53A2-453D-B41E-A12C329356ED.jpeg
    87CC6C06-53A2-453D-B41E-A12C329356ED.jpeg
    102,7 KB · Görüntüleme: 316
  • 21580FE6-604F-4323-8D7A-4568EE4A6F70.jpeg
    21580FE6-604F-4323-8D7A-4568EE4A6F70.jpeg
    62,7 KB · Görüntüleme: 487
Sizlerde bu süreç nasıl işledi?
Bende süreç hiç işlemedi.

Bu arada bana Türk Telekom yazan beyaz kablo fiber gibi gelmedi. Ev telefonu kablosunun beyazından gibi geldi. Bunun siyahından olan bizim evde dolaşıyor zaten. Ve DSL bizdeki. :D

Yatırımların FTTH'ye çevrilmesinden.
Zaten en mantıklısı o. Ama burada daha binanın girişinde direkt sonlandırılmış:

Sizce altyapımda fiber var mı?

Bende süreç hiç işlemedi.

Bu arada bana Türk Telekom yazan beyaz kablo fiber gibi gelmedi. Ev telefonu kablosunun beyazından gibi geldi. Bunun siyahından olan bizim evde dolaşıyor zaten. Ve DSL bizdeki. :D

Çok acı bir durum. Hele de fiber gelecek diye sevinip, sonrasında böyle bir durum ile karşılaştıysanız. :(

Zaten en mantıklısı o. Ama burada daha binanın girişinde direkt sonlandırılmış:
Doğru ama her daireye 1 Gbps verecek şekilde kurulmuyor. Bu yüzden onayı alınan 200-300-400 Mbps paketleri satışa sunamadılar diye düşünüyorum.

Hatta kendi sistemlerinin envanterini bile tutamadıklarını, yeni yeni başladıklarını duydum. Tabii üstünden 2-3 ay geçti...

Merhaba iyi günler. Yaklaşık 3 hafta önce daire içine kadar çekilen fiber kabloları, aşağıda resimli olarak bıraktım. Sizlere 2 sorum var.

-Fiber kabloları sarı ve Single mod olarak gelmiyor mu?

- 3 haftadır binaya kutu koyulmadı. Genel müdürlüğü aradığımızda şubat ortası denildi ve şubat ortasındayız. Buna rağmen hala binada kutu yok. Sizlerde bu süreç nasıl işledi?

Teşekkürler.
bana pek fiber hat gibi gelmedi fiber kablo daha değişiktir net den bakın isterseniz VDSL hat olamasın o

@turgay3838 bildiğimiz metal ile takviye edilmiş tek lif olduğunu düşündüğüm fiber kablo.

Fiber denilince aklınıza kalın turuncu kablolar gelmesin. O turuncu kablonun içinde sayısı değişmekle birlikte en kötü 6-8 arası lif bulunur.

Eki Görüntüle 886574

Teklifden 24 kişiye bağlantı verilebilir. O konuda yeterli bilgiye sahibim, lakin resimdeki kablo bana fiber gibi gelmedi.

O zaman bilgi sahibi olmadığınızı düşünüyorum. Size kanıtıyla birlikte kablonun, fiber kablo olduğunu sundum ama fark edemediniz.

2. hatanız ise TT 1 lif üzerinden bir mahalleyi besliyor. Aşağı yukarı her binada 4 daire olsa 100-150 hane yapar. Muhtemelen bu sayıdan fazlasının yapıyorlar.

Bunun gibi çok sayıda konu, fotoğraf vb. paylaşabilirim.

Teklifden 24 kişiye bağlantı verilebilir. O konuda yeterli bilgiye sahibim, lakin resimdeki kablo bana fiber gibi gelmedi.

Ulunay hocam haklı. Fiber optik kablosudur. VDSL olması için DSL kablosu üzerinden gelir. DSL kablosundan gelmese bile, binamda Drop kabloları mevcut. Sokağımda ise fiber toplama kabinleri bulunmaktadır. Benim asıl sorum bu fiber kablosu mudur? Değil, bu fiber kablosu neden değişik geldi diye sordum.
@Ulunay hocam merhaba. Tam tamına 1 ay 2 gün sonra binamıza fiber kutusu takıldı. Bina içi kablolama yapıldı. Ancak kafama bir şey takıldı. Bu fiber kutusunun küçük olması, bina içinde çok fazla hane olmadığından dolayı değil mi?

Dosya Ekleri

• ED4E5FBD-F816-428E-B3F2-5716F93BBA81.jpeg
    ED4E5FBD-F816-428E-B3F2-5716F93BBA81.jpeg
    164,5 KB · Görüntüleme: 228
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı