Fiber Router ile bağlantı

Snowm

Hectopat
Merhaba. Evde 100Mbps fiber kullanıyorum. PC'de 96 Mbps'ye kadar hız alabiliyorum gayet memnunum fakat konu Wi-Fi olduğu zaman telefondan bu hızları görmek imkansız oluyor (Max 50 Mbps görüüyorum ve kararlı bir bağlantı olmuyor). Kablosuz internet kalitesinin kablolu kadar kaliteli ve net olmayacağını biliyorum ama en azından stabil bir şekilde 70-80 arasını görebilirim diye düşünüyorum. Bunla alakalı internette fiber router incelemesine denk geldim. Sorum şöyle; TT'nin verdiği modemi kullanmadan direkt router ile GPON arasında bağlantı sağlasam internet kullanabilir miyim? İllaki bir modeme ihtiyacım var mı?

Merhaba. Evde 100Mbps fiber kullanıyorum. PC'de 96 Mbps'ye kadar hız alabiliyorum gayet memnunum fakat konu Wi-Fi olduğu zaman telefondan bu hızları görmek imkansız oluyor (Max 50 Mbps görüüyorum ve kararlı bir bağlantı olmuyor). Kablosuz internet kalitesinin kablolu kadar kaliteli ve net olmayacağını biliyorum ama en azından stabil bir şekilde 70-80 arasını görebilirim diye düşünüyorum. Bunla alakalı internette fiber router incelemesine denk geldim. Sorum şöyle; TT'nin verdiği modemi kullanmadan direkt router ile GPON arasında bağlantı sağlasam internet kullanabilir miyim? İllaki bir modeme ihtiyacım var mı?
Hayır yok ont cihazından sonra gelen routeri çıkartıp iyi bir router takman gerekiyor ama bağlantıyı sağlayabilmen için fiber kullanıcı adını ve şifreni öğrenmen lazım onuda servis sağlayıcın genelde söylemez ama kullanıcı adı ve şifreyi bulmak için farklı yollar mevcut.

Farklı yollardan kastın nedir hocam biraz açarsan müteşekkir olurum. Router almayı kafaya koydum çünkü, yarıyolda kalmayalım şimdi :D

Access Point olarak AC destekleyen bir cihaza geçiş yaparsanız istediğiniz hızları görebilirsiniz, diğer türlü maximum 45-51 arasında hızlar görürsünüz.(Verilen modem/routerlar dandik baya)

Fiyat parformans açısından aşağıya uygun bir AP bırakıyorum. İşinizi fazlasıyla görecektir.

Access Point olarak AC destekleyen bir cihaza geçiş yaparsanız istediğiniz hızları görebilirsiniz, diğer türlü maximum 45-51 arasında hızlar görürsünüz.(Verilen modem/routerlar dandik bayağı)

Fiyat parformans açısından aşağıya uygun bir ap bırakıyorum. İşinizi fazlasıyla görecektir.

Ev için gereksiz bir cihaz aynı paraya Aliexpress üzerinden AX destekli Qualcomm chipsetli Xiaomi AX6 router alabiliyorsunuz.
Farklı yollardan kastın nedir hocam biraz açarsan müteşekkir olurum. Router almayı kafaya koydum çünkü, yarıyolda kalmayalım şimdi :D
Burdaki konuyu incelemenizi öneririm.

Türk Telekom ise Wi-Fi 6 destekli bir router alıp kullanabilirsiniz, alacağınız router kaliteli ise Wi-Fi ile de +95 görürsünüz.

Access Point olarak AC destekleyen bir cihaza geçiş yaparsanız istediğiniz hızları görebilirsiniz, diğer türlü maximum 45-51 arasında hızlar görürsünüz.(verilen modem/routerlar dandik bayağı)

Fiyat parformans açısından aşağıya uygun bir ap bırakıyorum. İşinizi fazlasıyla görecektir.

Ev için gereksiz bir cihaz aynı paraya Aliexpress üzerinden ax destekli Qualcomm chipsetli Xiaomi AX6 router alabiliyorsunuz.

Burdaki konuyu incelemenizi öneririm.

Türk Telekom ise Wi-Fi 6 destekli bir router alıp kullanabilirsiniz, alacağınız router kaliteli ise Wi-Fi ile de +95 görürsünüz.

Benim evimin içine kadar sarı renkli fiber kablo geliyor ve GPON(ont) cihazına bağlanıyor sonrasında ise GPON cihazının üstünde bulunan RJ45 portundan CAT6 kablo vasıtası ile Türk Telekom'un ücretsiz olarak vermiş olduğu modemin WAN portuna giriş yapıyor ve internete çıkışım bu şekilde gerçekleşiyor fakat ben ücretsiz verilen modemi kullanmayı hiç istemediğim için ASUS AX89X Wi-Fi 6 destekli bir router aldım Türk Telekom'a ait kullanıcı adı ve şifremi de biliyorum ama GPON cihazından gelen CAT6 kabloyu yeni aldığım routerin WAN girişine bağlayıp ayarları yapmama rağmen internete çıkamıyorum konu ile alakalı beni yönlendirebileceğiniz bir kaynak varsa eğer paylaşırsanız çok sevinirim. Açıklayıcı olması bakımından mevcut durumumu anlatan ve yapmak istediğim bağlantı yöntemini anlatan bir şema da çizdim dilerseniz inceleyebilirsiniz. @Recep Baltaş @Ali Güngör.Eki Görüntüle 871628
BAĞLANTI ŞEMA.png

Son düzenleme:
Benim evimin içine kadar sarı renkli fiber kablo geliyor ve GPON(ont) cihazına bağlanıyor sonrasında ise GPON cihazının üstünde bulunan RJ45 portundan CAT6 kablo vasıtası ile Türk Telekom'un ücretsiz olarak vermiş olduğu modemin WAN portuna giriş yapıyor ve internete çıkışım bu şekilde gerçekleşiyor fakat ben ücretsiz verilen modemi kullanmayı hiç istemediğim için ASUS AX89X Wi-Fi 6 destekli bir router aldım Türk Telekom'a ait kullanıcı adı ve şifremi de biliyorum ama GPON cihazından gelen CAT6 kabloyu yeni aldığım routerin WAN girişine bağlayıp ayarları yapmama rağmen internete çıkamıyorum konu ile alakalı beni yönlendirebileceğiniz bir kaynak varsa eğer paylaşırsanız çok sevinirim. Açıklayıcı olması bakımından mevcut durumumu anlatan ve yapmak istediğim bağlantı yöntemini anlatan bir şema da çizdim dilerseniz inceleyebilirsiniz. @Recep Baltaş @Ali Güngör.Eki Görüntüle 871628Eki Görüntüle 871634

Türk Telekom'un modeminin Mac adresini yeni aldığın cihaza kopyaladın mı?

Türk Telekom'un modeminin Mac adresini yeni aldığın cihaza kopyaladın mı?
Evet kopyaladım fakat olumlu bir sonuç alamadım yardımcı olması açısından routerin ara yüz ekran görüntüsünü ile Türk Telekom'un ücretsiz olarak vermiş olduğu modemin fotoğrafını da paylaştım acaba nerede hata yapıyorum ? Ayrıca yeni aldığım router'a ait arayüz syslog kaydının da ekran görüntüsünü ekledim incelerseniz çok memnun olurum. @Recep Baltaş @Ali Güngör

Dosya Ekleri

• ax89x.png
    ax89x.png
    333,2 KB · Görüntüleme: 263
  • turktelekom2.png
    turktelekom2.png
    79 KB · Görüntüleme: 284
  • WhatsApp Image 2021-02-10 at 01.26.16.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-10 at 01.26.16.jpeg
    85,1 KB · Görüntüleme: 581
  • WhatsApp Image 2021-02-10 at 01.26.16 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-10 at 01.26.16 (2).jpeg