Fiber varsa cam kablo da olması gerekmez mi?

AdnanBey01

Centipat
Daha fazla  
Superonline sitesinden altyapı sorguladıgım zaman fiber var gözüküyor ama müşteri hizmetleri cam kablo çekemeyeceklerini söylüyor, fiber varsa cam kabloda olması lazım değil mi?

Ne yazık ki bizde yok fakat amcamlarda var ve onlarda cam kablo var. Onlar Superonline değil TurkNet'ten almışlardı.

Fiber altyapıda dairede iki tiple sonlanır. CAT-6 Ethernet kablosu (FTTB) veya dediğiniz gibi cam kabloyla (FTTH-GPON). Onun haricindeki diğer sonlandırmalar fiber altyapı değildir.
Edit: DOCSIS veya VDSL altyapılar 'fiber' altyapı değildir. Ancak ISS firmaları bu altyapıları türlerini müşterilere 'fiber altyapı' diyerek kandırıyor.

Yani normal bu durum diyorsunuz.
Binaya turuncu 4 core'luk fiber kablo geldiyse ve dairelere ethernet kablosuyla ya da single fiber kabloyla dağıtıldıysa evet bu durum normal. Ancak tekrar söylüyorum RJ-11 telefon kablosuyla dağılırsa bu duruma normal diyemem.

Binaya turuncu 4 Core'luk fiber kablo geldiyse ve dairelere Ethernet kablosuyla ya da Single fiber kabloyla dağıtıldıysa evet bu durum normal. Ancak tekrar söylüyorum RJ-11 telefon kablosuyla dağılırsa bu duruma normal diyemem.

Hocam zaten daha önceden kullandıgımız normal Ethernet kablosu duruyor onu iptal edip fiber bağlatmak istemiştim.

Hocam zaten daha önceden kullandıgımız normal Ethernet kablosu duruyor onu iptal edip fiber bağlatmak istemiştim.
RJ-45 Ethernet kablosu bağlantınızı, cam kabloyla değişmesini istiyorsanız binadan imza toplayın ve bunu karar defterine işletin. İmza ve karar defterinin fotokopisini Superonline'a iletin. O zaman değişim yapabilirler. Onların kopyası ne olursa olsun elinizde her zaman dursun.

RJ-45 Ethernet kablosu bağlantınızı, cam kabloyla değişmesini istiyorsanız binadan imza toplayın ve bunu karar defterine işletin. İmza ve karar defterinin fotokopisini Superonline'a iletin. O zaman değişim yapabilirler. Onların kopyası ne olursa olsun elinizde her zaman dursun.

Hocam binada zaten gerekli her şey varmış müşteri hizmetlerinin bilgi eksiği yüzünden karşılıklık olmuş arayıp bilgi verdiler.

Geri
Yukarı