Fiber yüksek hıza çıkmıyor

pikachugg

Centipat
Daha fazla  
Selam herkese.
Yeni bir eve taşındım ve yayın işleri ile ufakta olsa uğraştığım için Türk Telekom'un 1000 download hızındaki paketi aldım. Taşındığım yerde GPON var bu arada. Upload hızı 50'yi görüyor. Wi-Fi'den hiz testi yapıyorum indirme hızı 50'de kalıyor, kablo ile yaptığımda 100 download geçmiyor. Modem TT'nin verdiği kendi modem. Sorunu nasıl çözebilirim bilgisi olan yazarsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam herkese.
Yeni bir eve taşındım ve yayın işleri ile ufakta olsa uğraştığım için Türk Telekom'un 1000 download hızındaki paketi aldım. Taşındığım yerde GPON var bu arada. Upload hızı 50'yi görüyor. Wi-Fi'den hiz testi yapıyorum indirme hızı 50'de kalıyor, kablo ile yaptığımda 100 download geçmiyor. Modem TT'nin verdiği kendi modem. Sorunu nasıl çözebilirim bilgisi olan yazarsa sevinirim.

Wi-Fi 5G'ye bağlı mı?

Selam herkese.
Modem Vestel mi?

Gigabit bağlantı destekli bir modemse, mevcuttaki kablolar gigabit destekliyorsa, durum TT kaynaklıdır. Size verdikleri GPON cihazında ki konfigürasyon doğru değildir yada limitlidir.

Eğer gigabit Ethernet portu yoksa modemde , yada varsa ama kullanılan kablolar 100 megabit ise hız bu yüzden limitlenir. Bunu kontrol etmenin en kolay yolu denetim masasından bağlantı hızına bakmak ve kablonun üzerindeki modeli internette aratmak. Örneğin Cat5e gigabit desteklidir. Cat5 ise değildir.

Wifi 2.4GHz ile genelde yaygın wi-fi bağlantısı kullanılan yerlerde 50 üzerini veremiyor. Hatta çoğu zaman 40-45 aralığında takılır. Modem wi-fi 5GHz ile daha yüksek bağlantı sunar.

Modem Vestel mi?
Tt modemi adam onuda dedi eğer vestel olsaydi değiştirmeye gelecektim ama TT modemi dedi

Wi-Fi 5G'ye bağlı mı?
Yok galiba 2.4GHz

Gigabit bağlantı destekli bir modemse, mevcuttaki kablolar gigabit destekliyorsa, durum TT kaynaklıdır. Size verdikleri GPON cihazında ki konfigürasyon doğru değildir yada limitlidir.

Eğer gigabit Ethernet portu yoksa modemde , yada varsa ama kullanılan kablolar 100 megabit ise hız bu yüzden limitlenir. Bunu kontrol etmenin en kolay yolu denetim masasından bağlantı hızına bakmak ve kablonun üzerindeki modeli internette aratmak. Örneğin Cat5e gigabit desteklidir. Cat5 ise değildir.

Wifi 2.4GHz ile genelde yaygın wi-fi bağlantısı kullanılan yerlerde 50 üzerini veremiyor. Hatta çoğu zaman 40-45 aralığında takılır. Modem wi-fi 5GHz ile daha yüksek bağlantı sunar.
Bunu kontrol edicem. WiFi 5GHz ile bağlı değil 2.4GHz bağlı. Kablo yanlış bilmiyorsam cat5 ve denetim masasından hiç kontrol etmedim. Bir kontrol edeyim. Teşekkürler bilgi için

Kablo yanlış bilmiyorsam cat5 ve denetim masasından hiç kontrol etmedim.
Kablo CAT5 ise 100 üzerini alamamanız normal gibi. Denetim masası > Ağ ve paylaşım merkezi > Ethernet 'i açınca "Hız" diye bir bilgi var. Modem ve bilgisayar arasındaki maksimum hızı belirliyor. Eğer 100 ise, muhtemelen 1000 alamamanızın sebebi modem yada kablo.

Örneğin bendeki kablo ve modem, 100 mbps üzerini desteklemiyor. Dolayısıyla gigabit bir alt yapıya sahip olursam, bundan en fazla 100 mbps olarak faydalanacağım.

1672002110897.png

Kablo Cat6, denetim masasından Ethernet durumunda hız: 100 Mb/sn yazıyor. 192.168.1.1 e giremiyorum. TT nin mesaj olarak attığı kullanıcı adı ve şifreyi girdiğimde hatalı diyor.

Kablo Cat6, denetim masasından Ethernet durumunda hız: 100 Mb/sn yazıyor. 192.168.1.1 e giremiyorum. TT nin mesaj olarak attığı kullanıcı adı ve şifreyi girdiğimde hatalı diyor.
100mb/sn diyorsa ve kablo cat 6 ise modem gigabit desteklemiyor demektir. Muhtemelen problem modemden kaynaklanıyor. Anakartın ethernet portunun da desteklememesi söz konusu olabilir ama genelde destekliyor. Anakart ve modem bilgisi verirseniz destekleyip desteklemediğine dair yanıt verebilirim, muhtemelen.

100mb/sn diyorsa ve kablo cat 6 ise modem gigabit desteklemiyor demektir. Muhtemelen problem modemden kaynaklanıyor. Anakartın ethernet portunun da desteklememesi söz konusu olabilir ama genelde destekliyor. Anakart ve modem bilgisi verirseniz destekleyip desteklemediğine dair yanıt verebilirim, muhtemelen.
Modem klasik TT nin fiber için verdiği modem , anakart msi h410m pro

5G wifi ile bu sonuçlar çıktı upload 150
5G wifi ile bu değerler çıktı. Upload başta 100 felan gördü düştü tabi sonra

Dosya Ekleri

• 16720076437877593207836290849715.jpg
    16720076437877593207836290849715.jpg
    89,4 KB · Görüntüleme: 37
  • Screenshot_20221226-014512_Chrome.jpg
    Screenshot_20221226-014512_Chrome.jpg
    63,5 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Modem klasik TT nin fiber için verdiği modem , anakart msi h410m pro

5G wifi ile bu sonuçlar çıktı upload 150

5G wifi ile bu değerler çıktı. Upload başta 100 felan gördü düştü tabi sonra
Sorun %95 modemin ethernet portundan kaynaklanıyor. Yani tam olarak sorun denemez de... Modeminizin Ethernet portu 100 Mbps üstünü desteklemiyor muhtemelen. Yani verdiğiniz bilgiler ışığında bu sonuca vardım. Modemin net model bilgisini verirseniz kesinliğe kavuşturur.

Yeni konular

Geri
Yukarı