Fiberde simetrik internet teknolojisi

GökUzay

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar merhaba bir şey sormak istiyorum fiber internette her bir kullaniciya simetrik internet teknoloji olarak mumkun mu? Merak ettigim bir diger konu ise ornegin 20 olan upload hizini 100 yapmanin fiber altyapida firmaya ek bir maliyeti var mi? Bu konuda teknik bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse cok mutlu olurum.

GPON fiberde 2.5 Gbps download ve 1.25 Gbps upload alınabilir. 1.25 Gbps'ye kadar aldığınız download hızı kadar herhangi bir ekstra maaliyet olmadan upload hızı da alabilirsiniz.

Altyapıda sorun yok, asıl sorun üstyapıda. Senin modemine kadar gelen fiber kablo ve modemin 1Gbit bant genişliği sunuyor olabilir ancak hattın diğer ucundaki cihazlar o bant genişliğini sunabilecek ürünler değil.

Elbette fiberde simetrik mümkün. GPON'da mesela 1Gbps simetrik var TurkNet'te.

Herkese simetrik bağlantı vermenin tabii ki maaliyete etkisi olur. Ek maliyeti kesinlikle yok denemez. BTK'nın yayınladığ referans dokümanlar var mesela. Hizmet kalitesi, altyapı standardizasyon şartları vs. var. Öyle rastgele bol keseden hız söyleyip abonelik satamıyorsunuz. Toplam kapasiteniz de altyapınıza belli oranda olmalı.

Şu anki mevcut altyapıyı sabit kabul edelim, bir gecede sizin örneğinizdeki gibi 5 kat yüksek hız vermek bir yerlerin aşırı trafik bakımından mecazen patlamasına neden olur. Hizmet kalitesinin, 5 kat hızda sabit kalması (iyileşmesi demiyorum dikkat edin) için bile yine para ve yatırım lazım.

Hatta canlı örnek var. TurkNet bile Gigabit simetriğe başladı ama öylece yaptım oldu diye bütün yurdu dört yandan hesapsız plansız aynı anda 1Gbps simetriğe çevirmiyor.

Bir de simetrik olayı çok abartılıyor bence. Çok zor bir, anca hayallerde olacak bir şey değil ki. Hat değerleri iyiyse (hadi ADSL'i geçiyorum ama) VDSL'de bile teknik olarak 30-30, 40-40, 50-50 Mbps gibi simetrik hızlar mümkün.

@ulpian
Maaliyete hiçbir etkisi yok. Üst yapıdan omurgaya kadar bütün hat zaten simetrik hızlarda çalışıyor.

Ekstra maaliyet olmadan verilen download kadar upload da verilebilir.

@ulpian
Maaliyete hiçbir etkisi yok. Üst yapıdan omurgaya kadar bütün hat zaten simetrik hızlarda çalışıyor.

Ekstra maaliyet olmadan verilen download kadar upload da verilebilir.

Sektörün içinde olan birisi olarak söylüyorum yanlışınız var. İnternet sadece Türkiye'deki lokalden ibaret değil ki. Uluslararası bağlantıların da aynı kapasiteye çıkması gerekir. Transit, peering gibi hizmetlerin kapasitesinin de arttırılması gerekiyor. Bunların maaliyetleri var maalesef. Keşke dediğiniz gibi olsa :)

Geri
Yukarı