Fibere nasıl başvurulur?

264523

Gigapat
İlk 5 Haneli Mesajınız!
Makaleler
4
Arkadaşlar fibere başvurmak istiyorum. Türk Telekom'a gidip dilekçe vererek başvurulabiliyormuş sanırım. Fakat internet benim üstümde değil. Yine de başvurabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiber başvurusu derken altyapı talebinde bulunacaksanız bireysel başvuruların pek bir anlamı yok. Site veya kalabalık apartmanların (fiber altyapısına yakın olduğu sürece) toplu taleplerini ciddiye alıyorlar sadece.

Fiber başvurusu derken altyapı talebinde bulunacaksanız bireysel başvuruların pek bir anlamı yok. Site veya kalabalık apartmanların (fiber altyapısına yakın olduğu sürece) toplu taleplerini ciddiye alıyorlar sadece.

Evet, altyapı başvurusu yapacağım. Apartmanda 6 daire var. Şu an 2 boş, diğer 2 yaşlı, diğerinin de fibere ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Yani toplu başvuru yapabileceğim kimse yok. Binaya fiber altyapının yakın olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Evet, altyapı başvurusu yapacağım. Apartmanda 6 daire var. Şu an 2 boş, diğer 2 yaşlı, diğerinin de fibere ihtiyacı olduğunu sanmıyorum. Yani toplu başvuru yapabileceğim kimse yok. Binaya fiber altyapının yakın olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Altyapı sorgudan yakın sokakları test ede ede bakabilirsiniz. Altyapı haritası var mı bilemiyorum maalesef. Ya da direkt telefon ile ulaşıp sorun belki yardımcı olurlar.

Yanlış bilgi: Fiber çekilirken 6 daire ve binada 12 yaş üzeri gibi bir kriter yoktur.

Her daire için imza toplamanız gerekiyor. Boş olan dairenin sahipleriyle de iletişime geçip onlardan da imza almalısınız. Ayrıca 6 daire için fiber çekme yapılmaz. Bloğunuzda ya da sokağınızda bulunan en az 20 daire için imza toplamaya çalışın. Bir de binanız 12 yaş üzeri bir binaysa genelde işleme alınmıyor. Binanız yeniyse dikkate alınıp işlem yaparlar.

Binaya yakın fiber noktalarını da sokağınızdaki diğer binaları sorgulatarak bulabilirsiniz ya da Türk Telekom müdürlüğüne gidip detaylı bilgi çıkarttırabilirsiniz.

Millet, konu sahibi arkadaşımızın hevesini kırmak için elinden gelen yapmış. Bugün günlerden dünya heves kırma günü müdür nedir anlamadım. Başka bir açıklama bulamadım zira.

Ne yapalım yani bina 12 yaşından büyük diye dilekçe vermeyelim mi? Mesela 2011 yapımı binalar için son 10 gün mü? 10 gün sonra 2024'e gireceğiz ve 2011 yapımı binalar da 13 yaşına girecek. 10 gün içerisinde dilekçe verdik verdik yoksa işe yaramaz mı? Hem 12'de durduran ne oldu mesela? Neden düz hesap 10 veya 15 değil de arasında bir sayı olan 12?

@264523 Konu sahibi hocam dilekçeyi hazırlayıp alabildiğiniz kadar imza (1 imza da olur 10 imza da olur) alıp müdürlüğe teslim edeceksiniz bu kadar. Yakından fiber geçmesi veya geçmemesi için yapabileceğimiz bir şey yok vatandaş olarak. Yasal düzlemde talebimizi belirtip bekleyeceğiz yani olay budur. Zamanında açtığım konuyu okursanız daha tutarlı ve reel bilgilere ulaşabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Ne yapalım yani bina 12 yaşından büyük diye dilekçe vermeyelim mi? Mesela 2011 yapımı binalar için son 10 gün mü? 10 gün sonra 2024'e gireceğiz ve 2011 yapımı binalar da 13 yaşına girecek. 10 gün içerisinde dilekçe verdik verdik yoksa işe yaramaz mı? Hem 12'de durduran ne oldu mesela? Neden düz hesap 10 veya 15 değil de arasında bir sayı olan 12? Oturma organı oturmak içindir arkadaşlar forumda atıp tutmak için değil.

Yazıyı okurken ki algınız ve bilginizle olumsuz yorum yapmaya gerek yok. Genel olarak İstanbul gibi deprem bölgelerinde 2007-2008-2011 deprem yönetmeliklerine ve bölgeye göre TT'de çalışmaların sınıflandırılması yapılıyor. Bu sınıflandırmalara göre eski binalar Fiber dönüşümünde en sona bırakılmış durumda. Arkadaş dilekçe vermesin diye bir şey söylemiyoruz. Konu sahibinin hevesini de kırmaya çalışmıyoruz. Yaşayacakları durumla ilgili bilgi veriyoruz. Buraya oturma organı ile ilgili bir yorumda oluşturmadık. Atıp tutmalık bir şey de yok. Ofansif bir yorumla da böyle davranmanızı gerektirecek bir şey de yok.

@Unreal Engineer Konu sahibi hocam dilekçeyi hazırlayıp alabildiğiniz kadar imza (1 imza da olur 10 imza da olur) alıp müdürlüğe teslim edeceksiniz bu kadar. Yakından fiber geçmesi veya geçmemesi için yapabileceğimiz bir şey yok vatandaş olarak. Yasal düzlemde talebimizi belirtip bekleyeceğiz yani olay budur. Zamanında açtığım konuyu okursanız daha tutarlı ve reel bilgilere ulaşabilirsiniz: TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

1 imzada olur 10 imzada olur denilip 1 imzayla 10 imzanın etkisinin aynı olmadığınızda bildireyim. Fiber çalışma bölgesinde olmayan bölgelerden gelen talep az olduğunda dikkate almıyorlar. Bu sebeple çalışma bölgesinde olabildiğince çok imza toplamak gerekiyor. 35 haneli köyde yaşarken topladığım imzalarla şehir merkezine 10 km uzaktaki köye bile topladığımız imzalar ve dilekçeler sayesinde fiber getirttirdik. İstanbul'da 0 yapılmış binalarda bile sorun yaşanıyor. Bulunduğum binaya ilk ben yerleşmiştim. 3 ay sonrasında 4 daire aktif olduğundan sadece 4 imza toplayıp işlemleri yapmaya çalıştığımda ise bulunduğum sokakta fiber bulunmasına rağmen 1 yıldan fazla zaman fiber gelmedi. Toplam 22 daire var bulunduğum binada ve ev sahipleriyle kiracılardan imzaların hepsini toplayıp götürdüğümde 2 ay içinde işleme aldılar.

Yazıyı okurken ki algınız ve bilginizle olumsuz yorum yapmaya gerek yok. Genel olarak İstanbul gibi deprem bölgelerinde 2007-2008-2011 deprem yönetmeliklerine ve bölgeye göre TT'de çalışmaların sınıflandırılması yapılıyor. Bu sınıflandırmalara göre eski binalar Fiber dönüşümünde en sona bırakılmış durumda. Arkadaş dilekçe vermesin diye bir şey söylemiyoruz. Konu sahibinin hevesini de kırmaya çalışmıyoruz. Yaşayacakları durumla ilgili bilgi veriyoruz. Buraya oturma organı ile ilgili bir yorumda oluşturmadık. Atıp tutmalık bir şey de yok. Ofansif bir yorumla da böyle davranmanızı gerektirecek bir şey de yok.

1 imzada olur 10 imzada olur denilip 1 imzayla 10 imzanın etkisinin aynı olmadığınızda bildireyim. Fiber çalışma bölgesinde olmayan bölgelerden gelen talep az olduğunda dikkate almıyorlar. Bu sebeple çalışma bölgesinde olabildiğince çok imza toplamak gerekiyor. 35 haneli köyde yaşarken topladığım imzalarla şehir merkezine 10 km uzaktaki köye bile topladığımız imzalar ve dilekçeler sayesinde fiber getirttirdik. İstanbul'da 0 yapılmış binalarda bile sorun yaşanıyor. Bulunduğum binaya ilk ben yerleşmiştim. 3 ay sonrasında 4 daire aktif olduğundan sadece 4 imza toplayıp işlemleri yapmaya çalıştığımda ise bulunduğum sokakta fiber bulunmasına rağmen 1 yıldan fazla zaman fiber gelmedi. Toplam 22 daire var bulunduğum binada ve ev sahipleriyle kiracılardan imzaların hepsini toplayıp götürdüğümde 2 ay içinde işleme aldılar.
Konu sahibi arkadaşımız İstanbul'da yaşadığına dair bir bilgi vermemiş.
1 imza 10 imza meselesinde ise arkadaş sadece kendi binası için fiber istiyor. Binasında da 6 daire var. Ne yapsın o zaman diğer binalardan da mı imza alsın? Diğer binalar ile arkadaşın binasının altyapısının ne gibi bir bağı var? Alabileceği maksimum imza sayısı zaten 6.

Arkadaş karşılaşacağı durumları sormamış. Ne yapmam gerekiyor diye sormuş. Ama siz ve diğer arkadaş oturmuş şöyle olmazsa fiber gelmez böyle yapmazsan fiberi unut gibi konuya çok da bir katkısı olmayan asılsız mesajlar yazıyorsunuz. Ben buna tepki verdim sadece.

Isparta'da yaşıyorum. Bina 5 yaşında.

Altyapı sorguladım. HiperNet'den yararlanabilirmişim:) bu fiber mi oluyor?

Geri
Yukarı