Fiberin etkisi nedir?

yiitEy

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
| MSI H610M-G PRO DDR4 | MSI GEFORCE RTX 3050 VENTUS 2X 8 GB OC EDITION | Intel Core i3 12100F 3.30GHz | XPG Gammix D10 8GBx2 3200MHz | Kioxia Exceria Plus G2 500 GB NVMe M.2 SSD | Hitachi 500 GB HDD | Powerboost VK-P15B 600W 80+ 4x120mm ARGB Fan ATX Kasa |

| Acer NITRO 5 | Nvidia GTX 1050 3 GB | Intel Core i5 9300H 2.4GHz | 8 GB 2666MHz | NVMe M.2 256 GB SSD | Fujitsu 256 GB HDD |
Meslek
Öğrenci
Merhaba, ben Türk Telekom kullancısıyım ve evimi taşıdığım için VDSL'den fibere geçtim fakat download/upload değerleri hala aynı bir şey değişmedi ve VDSL de kullandığım modemi kullanıyoruım fibere geçtikten sonra hızda hiçbir değişiklik yok dediğim gibi nedir bu fiberin etkisi? Yoksa müşteri hizmetlerini aramammı gerek veya kullandığım tarifeyi ya da modemimi değiştirmem gerekiyor?

Hızlanmamış gibi gözükebilir. Bir 5 sene sonrasında hala fiber olmasaydı internetinde büyük sıkıntılar oluşacaktı. Ama fiber bağlandığı için bu sıkıntılar minimuma inecek.

Hız testi paylaşın bakalım. Ayrıca tarifeniz nedir?

VDSL modem ile alabileceğiniz en yüksek indirme hızı 125 150 mbps’dir.
Fiber ile ise en fazla 1 gbps hız alabilirsiniz. Ancak ülkemizde üst sınır 100 mbps
Tarifeniz ne ise o kadar internet alırsınız. 30mbps fiber ile 30 mbps vdsl arasında sanıyorum sadece ping farkı yaşanır. Download hızınız aynı olacaktır.

WhatsApp Image 2020-12-04 at 19.24.06.jpeg

Bu yoksa yalan...

FTTC (dolaptan sonra VDSL olur) ile FTTB veya FTTH arasında ciddi bir fark yok bu doğrudur. VDSL'in teorik hızı fiberin verebileceği hızın yanında epey düşük kalıyor. Ancak aynı hızdaki paketin kullanılması durumunda bu da aynı oluyor. Yalnızca ping konusunda birazcık fark oluşuyor.

Geri
Yukarı