Fidye virüsü yedim ve format atamıyorum

Rosso Valentino

Hectopat
Beyler benim bilgisayara fidye virüsü bulaştığı için format atmam lazım(bu virüsün tek çözümü bu). Fakat BIOS menüsünde USB veya CD ile başlatma gözükmediği için bunlar olmadan format atmak istiyorum. İnternetten baktım ve Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Kurtarma menüsünden format atılabildiğini duydum fakat bunu yaparken bir şeyler ters gitti benzeri bir hata alıyorum. Kısacası köşeye sıkıştım ve bilgisayarıma format atamıyorum. Bilgisayarıma başka nasıl format atabilirim?
Yardımcı olun lütfen.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar ayarlarından yapılan sıfırlamaya format denilmez. Format denilen şey işletim sisteminin sıfırdan kurulmasıdır. Bilgisayarı sıfırlama özelliğini zararlı yazılım bulaşmasında hiç önermiyorum normalde de önermiyorum beraberinde stabilite sorunları, hatalar yaşanabiliyor.

Temiz kurulum (format) aşağıdaki gibi atabilirsiniz.

Beyler benim bilgisayara fidye virüsü bulaştığı için format atmam lazım(bu virüsün tek çözümü bu). Fakat BIOS menüsünde USB veya CD ile başlatma gözükmediği için bunlar olmadan format atmak istiyorum. İnternetten baktım ve Ayarlar>Güncelleştirme ve Güvenlik>Kurtarma menüsünden format atılabildiğini duydum fakat bunu yaparken bir şeyler ters gitti benzeri bir hata alıyorum. Kısacası köşeye sıkıştım ve bilgisayarıma format atamıyorum. Bilgisayarıma başka nasıl format atabilirim?
Yardımcı olun lütfen.
Windows açıkken 'Shift' tuşuna basılı tutarak Yeniden Başlat tuşuna basın. Karşınıza Kurtarma Seçenekleri gelecek oradan "Bilgisayarınızı Sıfırlayın" seçeneğinden sıfırlamayı deneyin. Sıfırlama işleminden sonra Rufus üzerinden tekrardan USB ye yazma işlemi yaparak temiz kurulum deneyin.

Yukarda ki arkadaşların önerileri işe yaramaz ise, Windowsu kurduğun SSD'yi veya HDD'yi başka bir bilgisayara kurulu windows ile tak öbür sağlam disk ile boot et, ardından bu diski cmd diskpart ile biçimlendir, ardından normal format at geç.

Yukarda ki arkadaşların önerileri işe yaramaz ise, Windowsu kurduğun SSD'yi veya HDD'yi başka bir bilgisayara kurulu windows ile tak öbür sağlam disk ile boot et, ardından bu diski cmd diskpart ile biçimlendir, ardından normal format at geç.
Taktığı bilgisayara da virüs bulaşabilir sakın denemeyin.

Hardiski çıkarsan USByi taksan tek boot seçeneği o olacağı için ondan sonra diskpartı açsan diski biçimlendirsen veya USBye işletim sistemi kurup o şekilde diskpartı açsan. Hedefin disk part olmalı ki diski temizleyip formatlayasın.(Türkçe kurallarına uyamadım, kusra bakmayın)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı