FIFA 22 sezon maçlarında savunma nasıl yapılmalı?

omershn4

Hectopat
FIFA 22'de sezon maçlarında oynuyorum. 3. Klasmandayım, karşıma gelen rakipler sanki 11 canlı oyuncu ile oynuyor gibi. Bütün pas yolları kapalı vaziyette oynuyorlar, pas atacak oyuncu bulamıyorum. Sürekli çalımla adam geçmem gerekiyor ve çalım atıp geçtiğim sırada takımdaki oyuncular sadece izliyor. Atağa çıkıyorum, çalım atıp pas atacağım, o sırada pas alacak adam yok. Herkes geride izliyor. Takımı atağa çıkartmak bir dert, savunmaya döndürmek bir dert.

Kontra yediğim anda rakip sahada ne kadar oyuncum varsa hepsi aheste aheste yürüyerek orta sahaya yöneliyor, rakip takım olduğu gibi benim sahamda bitiyor. 3'e 5 durumlarda falan kalıyorum sık sık. Oyuncu talimatları veriyorum stoperlere atağa katılmayın diyorum, orta sahada kanatlarıma defansa dönün yardım edin diyorum. MDO'lar pas yollarını kapatacak şekilde merkezi savunuyor ve agresif oyun tarzındalar, MOO da ileride kalıyor. Santraforları da varsayılanda kullanıyorum ama artık ilerleyemiyorum tüm takımı yönetmek için bir şey mi var? 3-5-2 ve 4-3-3 oynuyorum ama iki türlü de çözüm yok sürekli ataklarda kötü durumdayım.

Ayrıca hangi takımı alırsam alayım hava toplarında her zaman rakip takım üstün durumda, kafaya çıkarken LB'ye de basıyorum ama yine de faydasını görmedim. 1. Klasmanda oynayanlar yardımcı olursa sevinirim.

Nasıl yani onları sürekli yapay zekada bırakıp mdo lar ile mi oynayayım? Ben devamlı stoplerlere kendim geçiyorum alan kapatmak için.
Savunmayı stoperlere geçmeden artık plase tuşunuz ney ise onunla savunma yapmalısınız, tabi çok önemli anlarda geçmek gerekiyor ama genel savunmayı bu şekilde yapmalısınız.

Yıllardır oynuyorum ve elit klasmanında oynuyorum. Bir adet MDO oyuncusu kullanabileceğin diziliş kullan. Orta sahalarla ataktan sonra defansa dönmek zor oluyor. Oyunculara komut vermelisin. MDO oyuncusuna daima geride kal ver. Sağ ve sol bek oyunculara da bindir ve ataklarda geride kal komutunu vererek defansa hızlı dönmesini sağlayabilirsin. 2 forvet 4 orta saha 4 defans oyuncusu kullanırım genelde. Rakibe göre dizilişim hep değişir. Ultra defansif, defansif ve ofansif taktiklerinde hep başka dizilişler kullan. Gamepad üzerinde defans yaparken r2 tuşuna basarak defansları biraz agresif kullanabilirsin.

Özellikle kontra atak yediğin anlarda orta sahaları kullanman çok fark yaratır. Çünkü dediğin gibi oyuncular savunmaya kolay dönmüyor. Ek olarak da ne yazık ki FIFA'da iyi oynamaktan ziyade momentumun kimin tarafında olduğu çok daha önemli. Şu hücuma çıkarken boşta oyuncu bulamamak, pek çok hücumda geride eksik yakalanmak falan hep bunlara işaret. Yani çok fazla taktikle, dizilişle alakalı değil.

Yıllardır oynuyorum ve elit klasmanında oynuyorum. Bir adet MDO oyuncusu kullanabileceğin diziliş kullan. Orta sahalarla ataktan sonra defansa dönmek zor oluyor. Oyunculara komut vermelisin. MDO oyuncusuna daima geride kal ver. Sağ ve sol bek oyunculara da bindir ve ataklarda geride kal komutunu vererek defansa hızlı dönmesini sağlayabilirsin. 2 forvet 4 orta saha 4 defans oyuncusu kullanırım genelde. Rakibe göre dizilişim hep değişir. Ultra defansif, defansif ve ofansif taktiklerinde hep başka dizilişler kullan. Gamepad üzerinde defans yaparken r2 tuşuna basarak defansları biraz agresif kullanabilirsin.
Nasıl komut vereceğimi bilmiyorum bazen farkında olmadan koşu yaptırıyorum ama hangi tuş ile olduğunu bilmiyorum. 90 maç yaptım 60 kadarı galibiyet ama hepsinde de cidden aşırı titiz şekilde defans yapmam gerekiyor her bir oyuncuyu resmen zorla defansa götürüyorum. Bekler atağa katılmıyor ama bindirmeyi açmadım hiç şimdiye kadar.

Nasıl komut vereceğimi bilmiyorum bazen farkında olmadan koşu yaptırıyorum ama hangi tuş ile olduğunu bilmiyorum. 90 maç yaptım 60 kadarı galibiyet ama hepsinde de cidden aşırı titiz şekilde defans yapmam gerekiyor her bir oyuncuyu resmen zorla defansa götürüyorum. Bekler atağa katılmıyor ama bindirmeyi açmadım hiç şimdiye kadar.

Talimatlar kısmında destek koşuları kısmında defansta kal ayarla. Defansif pres kısmında bindir seçeneğini seç. Karşı çıkan olabilir ama FIFA'da ne kadar iyi oynarsanız oynayın defans yapmayı bilmiyorsanız genellikle beleş dediğimiz golleri yiyerek kazandığınız maçı kaybedebiliyorsunuz. Bilmemekten kastım gerçekten öngörü ile defans oyuncularını bir konuma çekmekten bahsediyorum. Maç öncesi sana rakibin kadrosu gösterilir. Forvet oyuncusuna kanat oyuncusuna bak ve onları analiz et. Mesela küçük ve hızlı bir forvet yüzde yüz defansın arkasına koşu yap komutu ile oynar. Bu yüzden sağ analog tuşu ile hızlı oyuncu değiştirme seçeneğini kullanıp defanslar ile o forveti darlamalısın mesela zamanla elin alışır. L1 tuşu ile gol olana kadar anca defans oyuncusuna geçiliyor :D

Talimatlar kısmında destek koşuları kısmında defansta kal ayarla. Defansif pres kısmında bindir seçeneğini seç. Karşı çıkan olabilir ama FIFA'da ne kadar iyi oynarsanız oynayın defans yapmayı bilmiyorsanız genellikle beleş dediğimiz golleri yiyerek kazandığınız maçı kaybedebiliyorsunuz. Bilmemekten kastım gerçekten öngörü ile defans oyuncularını bir konuma çekmekten bahsediyorum. Maç öncesi sana rakibin kadrosu gösterilir. Forvet oyuncusuna kanat oyuncusuna bak ve onları analiz et. Mesela küçük ve hızlı bir forvet yüzde yüz defansın arkasına koşu yap komutu ile oynar. Bu yüzden sağ analog tuşu ile hızlı oyuncu değiştirme seçeneğini kullanıp defanslar ile o forveti darlamalısın mesela zamanla elin alışır. L1 tuşu ile gol olana kadar anca defans oyuncusuna geçiliyor :D
Deneyeceğim teşekkürler

Birkaç maç attım biraz daha dengeli gidiyor bakalım en azından savunmada kapalı oynuyorlar o düzeldi. Atakta hala dikiliyorlar ne yazık ki 😄

Deneyeceğim teşekkürler.

Birkaç maç attım biraz daha dengeli gidiyor bakalım en azından savunmada kapalı oynuyorlar o düzeldi. Atakta hala dikiliyorlar ne yazık ki 😄

Zamanla alışırsın :D bildiklerimi yazmaya kalksam çok uzun yazı olur. Araştıra araştıra kendine en uygun sistemi bulursun zaten.

Geri
Yukarı