Fiilimsiler ve üslü ifadeler konusu nasıl halledilir?

Lucy01

Centipat
Daha fazla  
Bu iki konuyu anlamıyorum, 8. sınıfım. Nasıl çalışmamı önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Fiilimsileri basit bir şekilde anlatıyım. Eğer bulduğun fiil cümlenin yüklemi değilse o fiilimsi olur. Eğer bu Fiilimsi Zarf görevi olarak kullanılıyorsa Zarf- Fiil, İsim yerine kullanılıyorsa İsim- Fiil, Sıfat yerine kullanılıyorsa da Sıfat-Fiil. Sayısalım çok iyi olmadığı için onu anlatamayacağım ama arkadaşlar anlatır herhalde.

Fiilimsileri basit bir şekilde anlatayım. Eğer bulduğun fiil cümlenin yüklemi değilse o fiilimsi olur. Eğer bu fiilimsi zarf görevi olarak kullanılıyorsa zarf- fiil, isim yerine kullanılıyorsa isim- fiil, sıfat yerine kullanılıyorsa da sıfat-fiil. Sayısalım çok iyi olmadığı için onu anlatamayacağım ama arkadaşlar anlatır herhalde.

Hocam yüklem demişken benim Türkçe temeli biraz zayıf nasıl düzeltebilirim LGS'ye kadar.

Hocam yüklem demişken benim Türkçe temeli biraz zayıf nasıl düzeltebilirim LGS'ye kadar.

Hocam yüklem demek cümleyi bitiren kelime demek. Mesela "Lucy forumda dolaştı." cümlesinde "dolaştı" kelimesi yüklem.

Hocam üslü ifade için ekteki dosyayı çözüp bize atın.

Konu anlatım yazılarını okumama gerek yok değil mi direkt çözeyim.

Konuyu hatırlayamazsan oku.

Hatta çevrende Teas Press yayınlarını satan yer varsa onun matematik soru bankasını, yoksa konu anlatım setini al. İsmi konu anlatım seti olduğundan emin değilim. Sen söyle, onlar anlar.

Bir rüştü hoca videosunu 0.75X yap ve dinle. Üslü sayıları da sana iyi öğretebileceğini düşündüğün bir hocayı izle sonrasında bol bol soru çöz. Başka yöntemi yok. Ben üslü sayıları zamanında adam gibi halletmedim hala uğraşıyorum.

Burs yatınca ben de alacağım, yatmadı n*mussuz.

İOKBS bursumu hocam. İOKBS bursu ise gecikme yaşanması %80 ihtimalmış MEB açıklama yapıyor. Yeni burs kazanan öğrencilerin kaydı yapılıyor.

Konuyu hatırlayamazsan oku.

Hatta çevrende teas press yayınlarını satan yer varsa onun matematik soru bankasını, yoksa konu anlatım setini al. İsmi konu anlatım seti olduğundan emin değilim. Sen söyle, onlar anlar.

Teas press yayınlarının farkı nedir?

Geri
Yukarı