Film arşivi için HDD önerisi

HardPlayer

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Selam.

Film ve dizi arşivi için yüksek kapasiteli ve sağlam bir markanın modelini satın almak istiyorum. Sizce bu iyi mi, daha sağlam bir model ya da marka var mı? Açıkçası HDD yerine bulut sistemi daha çok işime gelirdi fakat kabaca hesap yapınca 16 ay Drive'da depolama satın alsam zaten bu fiyata denk geliyor. Önerileriniz nedir?

Merhaba, bende arşiv yapan biri olarak bende ilk zamanlar dahili HDD kullanıyordum. Yerel Disk D olarak 7/24 erişebilmek güzel geliyordu. Fakat bilgisayar açılış hızından tuttun birçok durumda sisteme olumsuz etkisi mevcut en iyi kasada bile sesini duymak mümkün. Ben artık dahili HDD önermem şahsen. 2160p Blu-ray remux arşivine geçtim zaten kasa içi HDD ile çözülemeyecek boyutlara çıktık.

Hangi çözünürlükte nasıl bir arşiv düşünüyorsunuz bilmiyorum. Chia Coin için birçok hard disk almıştım ve bu denemelerim sonucunda kalite ve hız olarak en memnun olduğum hard diskler Seagate Backup Plus Hub 12 TB modellerim oldu. O yüzden dahili düşünüyorsanız da Seagate markasına öncelik vermenizi öneririm.

BluRay filmler ve diziler bendekiler her biri 30 - 100 GB arası tutuyor. Dahili HDD dışında ne öneriyorsunuz mesela daha mantıklı bi seçenek var mı? Açıkçası bilgisayarın açılış hızı umrumda değil bir iki saniye geç açılsa hiçbir şey kaybetmem ki öyle 10-15 saniye etkileyeceğini sanmıyorum bir HDD’ın.

Merhaba, bende arşiv yapan biri olarak bende ilk zamanlar dahili HDD kullanıyordum. Yerel Disk D olarak 7/24 erişebilmek güzel geliyordu. Fakat bilgisayar açılış hızından tuttun birçok durumda sisteme olumsuz etkisi mevcut en iyi kasada bile sesini duymak mümkün. Ben artık dahili HDD önermem şahsen. 2160p Blu-ray remux arşivine geçtim zaten kasa içi HDD ile çözülemeyecek boyutlara çıktık.

Hangi çözünürlükte nasıl bir arşiv düşünüyorsunuz bilmiyorum. Chia Coin için birçok hard disk almıştım ve bu denemelerim sonucunda kalite ve hız olarak en memnun olduğum hard diskler Seagate Backup Plus Hub 12 TB modellerim oldu. O yüzden dahili düşünüyorsanız da Seagate markasına öncelik vermenizi öneririm.
Hocam ben de arşiv yapmaya başlayacağım, Dahili HDD yerine ne öneriyorsunuz bu iş için ? Büyük boyutlar gerekecek bana da.

Merhaba, bende arşiv yapan biri olarak bende ilk zamanlar dahili HDD kullanıyordum. Yerel disk D olarak 7/24 erişebilmek güzel geliyordu. Fakat bilgisayar açılış hızından tuttun birçok durumda sisteme olumsuz etkisi mevcut en iyi kasada bile sesini duymak mümkün. Ben artık dahili HDD önermem şahsen. 2160p Blu-ray remux arşivine geçtim zaten kasa içi HDD ile çözülemeyecek boyutlara çıktık.

Hangi çözünürlükte nasıl bir arşiv düşünüyorsunuz bilmiyorum. Chia Coin için birçok hard disk almıştım ve bu denemelerim sonucunda kalite ve hız olarak en memnun olduğum hard diskler Seagate Backup Plus hub 12 TB modellerim oldu. O yüzden dahili düşünüyorsanız da Seagate markasına öncelik vermenizi öneririm.

Harici disk olmasa bile normal bir HDD'yi HDD dock alarak da kullanabilirsiniz. PC'ye takmadan. Ne hikmet SE HDD'lerin de fiyatları kıymete bindi. Hariciler de çok pahalı olmuş.

Bir de yeni moda birçok marka smr kayıt teknolojisine geçmiş. Bunu da yeni öğrendim.

Misal 2TB veya 4TB diskler de smr olanlar büyük dosya yazımları sırasında yavaşlıyor. Bunu kendi Toshiba P300 2TB 256MB cache diskimde fark ettim büyük dosya yazımında bir yerde ciddi oranda hız düşmesi yaşanıyor. Sonra araştıra araştıra bu sisteme geçtiklerini öğrendim.

Cmr olanlar da bu sorun yok ama smr kayıtta daha çok veri sıkıştırıldığı için bu yöntemi kullanmaya başlamışlar. Fakat cmr daha performanlı özellikle 1TB modeller cmr ama üst modellerde özellikle cache yüksek ise smr düşük ise yani 64MB ise cmr kullanılmış.

Ve bu sebep ile fiyatlar da ona göre şekillenmiş.

Son olarak dediğiniz şöyle ki bende 4TB WD blue, 2TB Toshiba P300 2 adet SATA SSD 870 ve 860 EVO Samsung 250GB + 2 adet M.2 disk var 1TB Renegade Fury ve 500GB Samsung EVO 970.

Windows açılma süresi 12.4 sn. eğer sadece M.2'ler kalırsa açılış 6,5 sn oluyor.

Acaba boyut mu fark ettiriyor yoksa bağlı disk sayısı mı bilmiyorum.

İlave olarak şu cihazı herkese öneririm. Bir alt versiyonunu kullanıyorum. Şu anda 4 adet disk takılı. (İki tanesi USB girişten) Her girişe USB bellek takıp çıkarma kolaylığında hem 2,5 hem 3,5 inch diskler takılabiliyor.
SCREEN~2.PNG
SCREEN~1.PNG

Geri
Yukarı