Film/Dizi izlemeyi mi tercih edersiniz kitap okumayı mı?

devilbaby

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle bu konuyu sadece 2'sinden birini yapana değil 2'sini de yapan arkadaşlara soruyorum ve lütfen cevap verirken nedenini de açıklarsanız mutlu olurum. Bu soruya benim cevabım ben hem kitap okumaya hem de film dizi izlemeye çok vakit ayıran biri olarak bu konuda çok kararsız kaldım çünkü fark ettim ki kitap okurken ana karakterin düşüncesini ruh halini çok net bir şekilde anlarken film veya dizi izlerken çok yüzeysel bir şekilde anlıyorum. Ayrıca kitap da kendimi ana karakterin yerime koyuyorum gibi hissediyorum. Bunlar kitapların avantajlarıydı bana göre film veya dizinin avantajı bana göre kitaba göre karakterlerin ya da oyuncuların fiziksel hareketlerini vücudunu gördüğüm için daha iyi anlıyorum kitaplarda fiziksel hareket sahnelerinde belki kendi eksikliğimdir yeterince betimleme yapamıyorum kafamda. Son olarak bence kitaplar ile film ve dizi arasındaki en büyük fark bazı istisnalar hariç kitapların insanın kişiliğine iyi veya kötü bir etkisi olduğu hissediyorum en azından kendimce çünkü her okuduğum romandaki karakterlerden kendime bir şey alıyorum film veya dizi izlerken ise kitap okuduğumdan çok daha fazla eğlenmiş ve mutlu olurum ama bu kadar daha fazlası yok gibi hissediyorum bir daha belirteyim bazı istisnai filmler hariç. Bunlar benim kendi düşüncelerim size uyan vardır uymayan vardır sizin kendi düşüncelerinizi merak ediyorum.

Kitabı tercih ederim, ediyorum. Kendi hayal gücümde olayları, karakterleri vs. canlandırmak çok daha zevkli geliyor. Ayrıca kitabı okuduktan sonra, uyarlanan çoğu dizi/film hayal kırıklığı oluşturuyor bende.

Kitap okurken hissettiklerim uzun süre boyunca etki gösterirken dizi/film izlediğim zaman en fazla 1 hafta etkisinde kalıyorum. Kitaptaki karakterlerin isimlerini, kişiliklerini vs. çok iyi hatırlıyorum ama dizi veya filmlerde 2-3 tane gözüme çarpan karakter dışında aklımda pek bir şey kalmıyor. Sadece yemek yerken dizi/film izlerim ama kitap okumaya başlamak için başka bir şey yapmam gerekmiyor. Ben kitabı tercih ederim.

Film izlemek daha kolay olsa da kitap okuduğunda fark edeceksin ki okumayanlara göre konuşman daha akıcı hale gelmiş ve farklı kelimeler kullanmaya başlamışsın. İkisini de yaparım. Kitap okuduktan sonra ne olacak diye pek düşünmem ama dizinin hemen sonraki bölümünü düşünür başımı ağrıtırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı