Rehber Filmlere dublaj ekleme ve kayan sesleri kalıcı olarak düzeltme

xCCessaRRx

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar. Bugün güzel ve detaylı bir rehber ile karşınızdayım.
Eğer elinizde dublajı ile hareketleri birbirini tutmayan bir film dosyası bulunmaktaysa, bunu bu rehberde güzelce çözeceğiz. Öncelikle sadece 3 şeye ihtiyacımız var:
1) VLC Media Player
2) MKVToolNix programı (internette kolayca bulabilirsiniz)
3) Eğer filme entegre değil ise eklemek istediğiniz ses dosyası.
Öncelikle ben en baştan dublaj dosyası ekliyormuş gibi anlatacağım ki, hem ses kayması sorunu yaşayan arkadaşlarım hem de filmlere dublaj dosyası eklemek isteyen arkadaşlarım kolayca yararlansınlar.
İlk olarak MKVToolNix programını açıyoruz ve sürükle bırak yöntemiyle filmimizi programda atıyoruz:

Daha sonra yüklemek istediğiniz dublaj dosyasını sürükleyip programa bırakıyoruz aynı şekilde ve bu şekilde ayarı yapıp tamama tıklıyoruz:

Şimdi eklediğimiz dublaj dosyası bu şekilde gelmiş olması gerekiyor:

Ve işte şimdi dublaj dosyamız eklendi. Artık aşağıdan çoklamayı başlat butonuna tıklayabiliriz. Süreç bilgisayarınızın gücüne göre değişecektir ve çıktı klasörü de orijinal film dosyasının bulunduğu yerdir. Böylece dublaj dosyasını ekledik ancak bir sorun var diyelim, nedir? Tabi ki bir baktınız ki ses kayma yapıyor birbirini tutmuyor. Şimdi gelin ona bakalım:
Eğer ses kayma yapıyorsa öncelikle ses geriden mi geliyor yoksa filme göre önde mi gidiyor onu saptamalıyız. VLC Player ile dublaj eklediğimiz filmi oynatalım ve bu saptamayı yapalım. Anladık ki örneğin ses geride kalıyor. Bu durumda VLC Player için "J" ve "K" tuşları ile ayarlama yapmalısınız; "J" -50 ms, "K" ise +50 ms ses dosyamıza etki eder. Yani ses geride kalıyorsa "K" tuşunu basarak +50 ms ekleyerek sesi filmle eşitleyene kadar eklemeye devam ediyoruz. Eşitledik diyelim tam tutturduk, işte şimdi kaç ms de olduğumuzu aklımızda tutuyoruz. Örneğin +2000 ms de sesi sabitledik bunu aklınızda tutun.
Şimdi MKVToolNix programını tekrar açıyoruz ve daha önceden dublajladığımız filmi tekrar bu programla açıyoruz. Şimdi biz TR dublaj atmıştık ve dublajımız kayıyordu değil mi filmle birbirini tutmuyordu ve +2000 ms İLE DÜZELİYORDU:

Şimdi resimdeki gibi ilgili dublaj dosyamızı seçiyoruz ve sağ taraftaki menüyü hafif aşağı kaydırıyoruz. Şimdi orada gecikme (ms olarak) sekmesini göreceksiniz. Buraya VLC Player'da hesabını yaptığımız ms değerini giriyoruz mesela sizin filminiz +2000 de düzeliyorsa oraya sadece 2000 yazıyoruz ama eğer - değer ise -2000 yazıyoruz ve artık alttan çoklamayı başlat diyebiliriz. Çıktı işleminiz bitince doya doya dublajlı filminizi izleyebilirsiniz. Hayırlı olsun artık filmlere dublaj eklemeyi biliyorsunuz.
Yararlı bulursanız beğenmeyi unutmayınız lütfen...

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğiniz yöntemi yapıyorum fakat filmin başıyla sonunu bir türlü tutturamıyorum. Aradaki makası kapatıyorum tekrar açılıyor. Filmin sonundan örnek alıp yapsam başı asenkron oluyor. Başından alsam sonu askenkron oluyor. Ortasından yapsam başı ve sonu asenkron oluyor. Bildiğim kadarıyla elimdeki film ve seste aynı fps(23.976) değerine sahip. Filmi VLC'den kontrol ettim fps değerinden eminim ama ses dosyasına bakamadım. İndirdiğim yerde 23.976 fps değerine sahip olduğu yazıyordu. Ne yapmalıyım sizce? @xCCessaRRx

Maalesef bu yöntem sadece komple kaymış olan dublajlarda işe yarasa da filmin belli bir yerinde kayma oluyorsa bunu düzeltmiyor. Ancak ve ancak komple kaymış olan dublajlarda iş görür. Senkron problemi maalesef çoğu filmi çöp ediyor ...

Maalesef bu yöntem sadece komple kaymış olan dublajlarda işe yarasa da filmin belli bir yerinde kayma oluyorsa bunu düzeltmiyor. Ancak ve ancak komple kaymış olan dublajlarda iş görür. Senkron problemi maalesef çoğu filmi çöp ediyor...

Onunla alakalı rehber yapabilirim. Kendim kayıpsız bir şekilde bunu yapmayı çözdüm.

Dediğiniz yöntemi yapıyorum fakat filmin başıyla sonunu bir türlü tutturamıyorum. Aradaki makası kapatıyorum tekrar açılıyor. Filmin sonundan örnek alıp yapsam başı asenkron oluyor. Başından alsam sonu askenkron oluyor. Ortasından yapsam başı ve sonu asenkron oluyor. Bildiğim kadarıyla elimdeki film ve seste aynı fps(23.976) değerine sahip. Filmi VLC'den kontrol ettim fps değerinden eminim ama ses dosyasına bakamadım. İndirdiğim yerde 23.976 fps değerine sahip olduğu yazıyordu. Ne yapmalıyım sizce? @xCCessaRRx
Evet hocam ben de çok karşılaştım onlarla zamanında ve benim bulabildiğim tek çözüm var açıkçası bayağı zahmetli o yüzden yapacağınızdan emin değilim. Filmin orijinal ses dosyası ile Türkçe dublaj dosyasını Adobe Audition programını kullanarak multitrack özelliğiyle birbirine eşitlemek. Tek tek nerede senkron sorunları var bakıp dinleyip düzeltmeniz gerekiyor dediğim gibi aşırı zahmetli uğraşacağınızı düşünmüyorum :D
Maalesef bu yöntem sadece komple kaymış olan dublajlarda işe yarasa da filmin belli bir yerinde kayma oluyorsa bunu düzeltmiyor. Ancak ve ancak komple kaymış olan dublajlarda iş görür. Senkron problemi maalesef çoğu filmi çöp ediyor ...
Hocam doğru söylüyor yani evet bu yöntem sadece orijinal dublaj ile bire bir aynı uzunlukta olduğunda işe yarıyor.
Onunla alakalı rehber yapabilirim. Kendim kayıpsız bir şekilde bunu yapmayı çözdüm.
Hocam bizlere de anlatır mısınız mümkünse varsa, böyle bir yöntem cidden öğrenmek isteriz hepimiz?

Evet hocam ben de çok karşılaştım onlarla zamanında ve benim bulabildiğim tek çözüm var açıkçası bayağı zahmetli o yüzden yapacağınızdan emin değilim. Filmin orijinal ses dosyası ile Türkçe dublaj dosyasını Adobe Audition programını kullanarak multitrack özelliğiyle birbirine eşitlemek. Tek tek nerede senkron sorunları var bakıp dinleyip düzeltmeniz gerekiyor dediğim gibi aşırı zahmetli uğraşacağınızı düşünmüyorum :D
Hatırladığım kadarıyla filmin 2 versiyonu vardı. 2-3 saniyelik sahne eklentisi yüzünden sıkıntı oluyordu. Başka bir video kaynaktan hallettim mecburen. Uğraşılmaz onla izleyeceğim 90 dakikalık film zaten. 60gb versiyon yerine 20gb tercih ettim. Sese uygun olanın yüksek boyutlusunu bulamamıştım xd

Yeni konular

Geri
Yukarı