Finlandiya'ya gitmek

288313

Hectopat
Yer
Finlandiya/Helsinki
Arkadaşlar merhaba, nasılsınız? Umarım iyisinizdir. 18 yaşıma gireceğim. Çoğu genç gibi ileride mesleğimi alabilirsem Fince'yi öğrenip Finlandiya'ya gitmeyi planlıyorum. Ama nasıl olacak hiçbir fikrim yok. Önce iş için başvuru mu yapacağım yoksa konsolosluğa falan mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca siz gitmeyi düşünüyorsanız nereye gitmek istiyorsunuz?

Ben şu an her şeye rağmen ülkemde kalmayı tercih ediyorum. Dişimi sıksam giderim ve iyi yerlere de gelirim ama ülkemi seviyorum. Bu topraklarda büyüdüm, bu toprakların okullarında eğitim aldım, bu topraklarda gülüp bu topraklarda ağladım. Ailemi, 20 yıllık arkadaşlarımı bırakamıyorum, cazip gelmiyor gitmek. Eskiden cazip geliyordu ama yaş ilerledikçe daha fazla bağlandım buraya.

Evet, birçok sorun var ve halkın içinden olan insanlar olarak derinden etkileniyoruz ama sabredip ülkeme katma değer sağlamaya devam ediyorum, edeceğim. Çünkü biliyorum ki sen, ben gidersek bu ülkenin düzelme şansı olsa bile bu yok olacak, gitmek bireysel çözüm olabilir ama toplumsal bir çözüm olmayacaktır.

Önce mesleğini eline al, İngilizce öğren, sonra biraz tecrübe edin burada ve öyle gitmeye bak. Sen gitmeyi kafaya koyduğunda ve elinde onların çeviremeyeceği bir vasfın olduğunda inan vatandaşlık almak da, dil öğrenmek de, orada bir süre zorluk yaşadıktan sonra düzen kurmak da zor olmayacaktır.

Son düzenleme:
Ben şu an her şeye rağmen ülkemde kalmayı tercih ediyorum. Dişimi sıksam giderim ve iyi yerlere de gelirim ama ülkemi seviyorum. Bu topraklarda büyüdüm, bu toprakların okullarında eğitim aldım, bu topraklarda gülüp bu topraklarda ağladım...

Evet, birçok sorun var ve halkın içinden olan insanlar olarak derinden etkileniyoruz ama sabredip ülkeme katkı değer sağlamaya devam ediyorum, edeceğim.

Önce mesleğini eline al, İngilizce öğren, sonra biraz tecrübe edin burada ve öyle gitmeye bak. Sen gitmeyi kafaya koyduğunda ve elinde onların çeviremeyeceği bir vasfın olduğunda inan vatandaşlık almak da, dil öğrenmek de, orada bir süre zorluk yaşadıktan sonra düzen kurmak da zor olmayacaktır.

Sizde haklısınız hocam, gidersem aklım hep burada olacak. Mesleğimi elime alıp 5 sene kadar tecrübe edip o zaman içerisinde de dil öğrenmeyi planlıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı