Fırçasız Motor Kaç Amper Çeker?

Yusuf H.

Hectopat
Yer
Kayseri Melikgazi
Daha fazla  
Merhabalar; biz insansız su altı yapmaya çalışıyoruz. Şuan tasarım aşamasındayız. Ben elektrik, elektronik bölümünde olduğum için kablo işi bana kaldı. 6 tane fırçasız motor 12V'ta kaç amper çeker ve bu akıma göre hangi tür kablo seçmeliyim? İş doğru akım olunca biraz sorun oluyor. :)

Ek Açıklama 2020-05-09 141326.png
Ek Açıklama 2020-05-09 141341.png

Soketlerin ve kabloların taşıyabileceği maksimum akım yukarıdaki tabloda var. Sizin motorlarınız maks kaç amper çekiyorsa ona göre hesaplayıp alacaksınız. 6 tane biraz fazla değil mi? Motorların çekeceği maks akımdan fazla kapasiteli ESC tercih etmeniz gerekiyor. Kabloları da ESC'nin maksimum akımına buna göre tercih edersiniz. Bunları besleyecek batarya nedir? Dikkatli olun demekten başka bir şey gelmiyor aklıma.
Hobbi sitelerinde de konu açın, belki dikkat edilmesi gereken başka olaylar vardır.

Eki Görüntüle 557690Eki Görüntüle 557691
Soketlerin ve kabloların taşıyabileceği maksimum akım yukarıdaki tabloda var. Sizin motorlarınız maks kaç amper çekiyorsa ona göre hesaplayıp alacaksınız. 6 tane biraz fazla değil mi? Motorların çekeceği maks akımdan fazla kapasiteli ESC tercih etmeniz gerekiyor. Kabloları da ESC'nin maksimum akımına buna göre tercih edersiniz. Bunları besleyecek batarya nedir? Dikkatli olun demekten başka bir şey gelmiyor aklıma.
Hobbi sitelerinde de konu açın, belki dikkat edilmesi gereken başka olaylar vardır.
6 Tane motor gayet normal. Biz kablo ile besleme yapacağız batarya ile besleme yapmayacağız. O yüzden smps seçmem gerekiyor. Zaten akım değeri de hem kablo hem de smps için önemli ama yinede teşekkürler.

Anlamadım, nasıl bir yardım istiyorsunuz? SMPS anlık yüklere dayanabilecek mi?
Teknofest için yapacağız. Orada yapanların %80i SMPS kullanıyor. Anlık akımlara dayanması için yüksek akımlı bir güç kaynağı alacağız ama toplam kaç amper çekecek onu hesaplamaya çalışıyoruz. Motorların geneli 40A max yazmışlar ama eğer hepsine 40A yazarsak güç kaynağının altından kalkamayız.

Uyarı! Bu konu 4 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı