Rehber Firefox Sayfa Kaydırma Ayarını Hızlandırma

Firefox kullanıcıların bildiği üzere Akıcı kaydırma ayarı varken, sayfa kaydırma çok hantal çalışıyor.
Bu ayarı kapatınca, yumuşak olmayan kaydırma sorunu yaşıyorsunuz. Bu akıcı kaydırma ayarını kapatmadan, sayfa kaydırma hızını artırabilirsiniz.

İlk olarak arama çubuğuna about: Config yazıyoruz.
Karşımıza bir uyarı çıkıyor. Bu uyarıyı Riski kabul ederek devam et diyoruz.

Eki Görüntüle 1611540

Açılan arayüzden Tercih adlarında ara yazan arama kutusuna aşağıdaki kodu giriyoruz.

Kod:
mousewheel.min_line_scroll_amount

Eki Görüntüle 1611539

Eki Görüntüle 1611538

Çıkan seçeneğin sağındaki kalem simgesine tıklıyoruz. Açılan arayüze istediğiniz sayıyı vererek kaydırma hızını artırıyoruz. Deneyimime göre "30" üstü aşırı hızlı oluyor. İlk olarak "25" deneyebilirsiniz. Eğer fazla hızlı gelirse kademe kademe azaltarak test edin. Bu ayarı yaptıktan sonra sayfayı kapatmanız yeterlidir. Tarayıcıyı yeniden başlatma gibi bir şeye ihtiyacınız yok.

Ben de Windows'un kaydırma ayarı "5" olarak ayarlıyorum. Varsayılan olarak "3" gelmesi lazım, bu bana biraz yavaş geliyor. Kendim bunu belirli aralıklarla artırdım ve 25 sayısının benim için ideal olduğunu fark ettim. Siz de buraya istediğiniz sayıyı deneyerek, akıcı kaydırma ayarının hantallığından kurtulabilirsiniz.

Bu ayarı diğer Gecko alt yapılı tarayıcılarda da kullanabilirsiniz.

Ayrıca Firefox için önerdiğim ayarlara göz atabilirsiniz.

Son düzenleme:
Çok teşekkürler. Ancak hala daha Firefox'un sayfa kaydırması çok hantal 🙁
Yandan Edge'i açıyorum yağ gibi kayıyor ama Firefox hala daha şu işi beceremedi.

Firefox kullanıcıların bildiği üzere akıcı kaydırma ayarı varken, sayfa kaydırma çok hantal çalışıyor.
Bu ayarı kapatınca, yumuşak olmayan kaydırma sorunu yaşıyorsunuz. Bu akıcı kaydırma ayarını kapatmadan, sayfa kaydırma hızını artırabilirsiniz.

İlk olarak arama çubuğuna about:config yazıyoruz.
Karşımıza bir uyarı çıkıyor. Bu uyarıyı riski kabul ederek devam et diyoruz.

Eki Görüntüle 1611540

Açılan arayüzden tercih adlarında ara yazan arama kutusuna aşağıdaki kodu giriyoruz.

Kod:
mousewheel.min_line_scroll_amount

Eki Görüntüle 1611539

Eki Görüntüle 1611538

Çıkan seçeneğin sağındaki kalem simgesine tıklıyoruz. Açılan arayüze istediğiniz sayıyı vererek kaydırma hızını artırıyoruz. Deneyimime göre "30" üstü aşırı hızlı oluyor. İlk olarak "25" deneyebilirsiniz. Eğer fazla hızlı gelirse kademe kademe azaltarak test edin. Bu ayarı yaptıktan sonra sayfayı kapatmanız yeterlidir. Tarayıcıyı yeniden başlatma gibi bir şeye ihtiyacınız yok.

Ben de Windows'un kaydırma ayarı "5" olarak ayarlıyorum. Varsayılan olarak "3" gelmesi lazım, bu bana biraz yavaş geliyor. Kendim bunu belirli aralıklarla artırdım ve 25 sayısının benim için ideal olduğunu fark ettim. Siz de buraya istediğiniz sayıyı deneyerek, akıcı kaydırma ayarının hantallığından kurtulabilirsiniz.

Bu ayarı diğer gecko altyapılı tarayıcılarda da kullanabilirsiniz.

Ayrıca Firefox için önerdiğim ayarlara göz atabilirsiniz.

Ya ben bu akıcı kaydırmaması yüzünden PC'ye bir şey oldu sandım hizmetlerdeki devre dışı bıraktıklarımı geri alacaktım ben de donup duruyordu belki de bu yüzdendir.

Firefox gizlilik sebebiyle Winodws'un animasyonlarından bağımsız bir animasyon kullanıyor. O yüzden Chromium tarayıcılara göre takılıyor gibi bir hissiyatı var ve yavaş.

Yeni konular

Geri
Yukarı