Rehber Firefox ayarlarım

firefox-logo-horizontal-lockup.png

Firefox çok kullanan biri olmadığım için, başlığa tavsiye ettiğim ayarlar yazmadım.
Kişisel ayarlarım ve uzantı tavsiyelerimdir. Ayarları uygulayıp, uygulamamak size kalmıştır. Genellikle gizlilik odaklı ayar yaptığımdan, hayatınızı kolaylaştıran ayarları kapatabilirim.

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Screenshot_3.png

Screenshot_3.png

Screenshot_4.png

Screenshot_5.png

Firefox izlenme korumasını herkese sunduğundan, üçüncü taraf çerezleri engelle ayarını tamamen sunmuyor. Kendi ayarlamalarını yaptığı şekilde sunuyor. Kırmızı ile gösterdiğim gibi tüm üçüncü taraf çerezleri engelle ayarını açmanızı öneririm.

Screenshot_12.png

Diğer Chromium tarayıcılarda bu ayarı tamamını engelleyecek şekilde açıyoruz. Bir de Google ile anlaşmaları olduğundan, kendi yaptığı ayarlarda çoğu üçüncü taraf Google çerezi engellenmiyor. Firefox gizlilik satarken aslında para gelsin diye baya bir şeye izin veriyor. Bunu savunan bilgisiz çok Firefox kullancısı gördüm, ne diyelim genel kullanıcı araştırmadan satılan pazarlama reklamına çok inanıyor.

Screenshot_7.png

Screenshot_8.png

Ayarlar menüsünden tarayıcı kapanınca otomatik silmesi gereken ayarları seçiyorsunuz. Ben sadece gezinti ve indirme geçmişi ayarını açıyorum. Bu ayar Başlangıçta geri yükle ayarını bozacaktır. Eğer en son kapattığınız sekmelerin tekrar açılışta gelmesini istiyorsanız geçmişi temizle ayarını açmayın. Zaten belirli aralıklarla diğer ayarları kendim el ile temizliyorum.

Screenshot_10.png

Screenshot_9.png

Enhanced-h264ify uzantısı YouTube video oynatıcısını farklı bir Codec ile çalışmaya zorlar. Bu yöntem YouTube CPU tüketimin %40'a yakın azaltır. Ama 1080 P 60 FPS üstü video seçeneklerinden mahrum kalırsınız.

Sayfa çevirileri için şu uzantıyı kullanabilirsiniz.
Dediğim ayarları yaptıktan sonra sayfaya sağ tıklayıp çevirebilirsiniz.

Screenshot_11.png

Ayrıca bağlantıdaki ayarlara göz atabilirsiniz.

Son düzenleme:

Primearc

Picopat
Makaleler
2
Yer
Matrix
Chrome a göre artıları çok mu fazla?
Gizliliğe önem veriyorsanız, Chrome en son kullanmanız gereken tarayıcıdır. Firefox ise yıllardır hep kendi yolunda, kendisini bozmamış bir firma. Eğer standart bir kullanıcıysanız yine Chrome önermem. Microsoft Edge öneririm. Mağaza kontrol ediliyor. Aynı zamanda kim ne derse desin Microsoft daha güvenilir bir firma. İşini en azından para karşılığı yapıyor. Diğerinin parayı nereden kazandığı ortada zaten...

insanimsi

Hectopat
Makaleler
1
Cloudflare isini cok merak ettim acikcasi, en yakin zamanda deneyecegim.
Rez.

Yukarı