Firefox ve Firefox Sync Hakkında Düşünceleriniz?

Tarayıcını Seç

• Firefox

• Chrome

• Opera

• Edge

• Safari

• Yandex

• diğer

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.

ziverekli300

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar Firefox ve Firefox Sync hakkındaki olumlu, olumsuz faydaları, yararları hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ayrıca başlıca sorularım?
  • Diğer tarayıcılara göre faklılıkları.
  • Hızı ve kullanım pratikliği.
  • Sistem kaynakları tüketimi.
  • Eklenti durumları.
  • Sync çalışma durumu.
  • Güvenlik ve gizlilik (Sync kullanıyoruz bir nevi tüm bilgilerimizi kaydediyoruz parola, geçmiş, otomatik formlar vs. )
Not: Sorular mobil içinde geçerlidir.

Arkadaşlar Firefox ve Firefox Sync hakkındaki olumlu, olumsuz faydaları, yararları hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Ayrıca başlıca sorularım?
  • Diğer tarayıcılara göre faklılıkları.
  • Hızı ve kullanım pratikliği.
  • Sistem kaynakları tüketimi.
  • Eklenti durumları.
  • Sync çalışma durumu.
  • Güvenlik ve gizlilik (Sync kullanıyoruz bir nevi tüm bilgilerimizi kaydediyoruz parola, geçmiş, otomatik formlar vs. )
Not: Sorular mobil içinde geçerlidir.
Firefox Sync hakkında bir fikrim yok ama Firefox fazla ram tüketiyordu diye hatırlıyorum kullandığım zamanlardan.

1. Eklenti durumu güzel. Şu anlık sadece "AdGuard Reklam Engelleyici" kullanıyorum. Eskiden, Adblock Plus kullanıyordum ama bazı sitelerde çalışmamaya başlamıştı. Bu yüzden AdGuard'a geçtim.
  2. Genko tabanlı bir motor. Chromium tabanlı olmaması gayet güzel.
  3. Quantum güncellemesi ile epey hızlandı.
  4. Sync'i bu yılın başından beri (?) kullanıyorum. İşlevsel. İşimi görüyor.
  5. Parola hatırla vb. şeyleri "asla hatırlama" diyorum. Çünkü zararlı sonuçlar doğurabileceğine inanıyorum. Bunu sadece Firefox'ta değil, çoğu tarayıcıda yaparım.

Firefox esnek bir arayüze sahip format sonrası fazla ayar gerektirmeyen yasal IDM ile sorunsuz çalışan ve Sync hesap eşitleme sayesinde parola ve eklentilerinizi dahil tekrar otomatik kuran güzel basit sade fare ile sayfa yakınlaştıma uzaklaştırması olan ve bol eklentisi olan bir tarayıcı. en azından 14 yıldır benim için böyle. ancak çok önemli şifrelerinizi hiçbir tarayıcıya emanet etmeyin örnek banka e-devlet e-mail gibi. aklınızda tutun orası daha güvenli.

1. Eklenti durumu güzel. Şu anlık sadece "AdGuard Reklam Engelleyici" kullanıyorum. Eskiden, Adblock Plus kullanıyordum ama bazı sitelerde çalışmamaya başlamıştı. Bu yüzden AdGuard'a geçtim.
  2. Genko tabanlı bir motor. Chromium tabanlı olmaması gayet güzel.
  3. Quantum güncellemesi ile epey hızlandı.
  4. Sync'i bu yılın başından beri (?) kullanıyorum. İşlevsel. İşimi görüyor.
  5. Parola hatırla vb. şeyleri "asla hatırlama" diyorum. Çünkü zararlı sonuçlar doğurabileceğine inanıyorum. Bunu sadece Firefox'ta değil, çoğu tarayıcıda yaparım.
Düşüncelerinde gayet haklısın bende yeni kullanmaya başladım, herhalde uzun süre kullanacağım görünüyor.
Firefox esnek bir arayüze sahip format sonrası fazla ayar gerektirmeyen yasal IDM ile sorunsuz çalışan ve Sync hesap eşitleme sayesinde parola ve eklentilerinizi dahil tekrar otomatik kuran güzel basit sade fare ile sayfa yakınlaştıma uzaklaştırması olan ve bol eklentisi olan bir tarayıcı. en azından 14 yıldır benim için böyle. ancak çok önemli şifrelerinizi hiçbir tarayıcıya emanet etmeyin örnek banka e-devlet e-mail gibi. aklınızda tutun orası daha güvenli.
İşlevselliği fazla katılıyorum sana. Şifre konusu ise tabi her şifremi vermiyorum forum şifreleri, site üyelikleri dışında.

1. Adres çubuğunu özelleştirme ayarına başka tarayıcı da rastlamadım.
2. Hız konusunda Brave, Chrome ve Firefox sıralamasını örnek verebilirim. Gizlilik korumasının yanına, reklam engelleme seçeneklerini eklemesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca gizlilik koruması açıkken sayfa açılış hızını iyileştirmeleri gerekiyor. Bunları yaparsa diğer iki tarayıcıyı geçebileceğini düşünüyorum.
3. Sistem kaynakları tüketimi konusunda halen en sorunlu tarayıcı.
4. Eklenti mağazası gayet başarılı.
5. Eşitleme sistemi ayarının ayrıcalık olarak bakılmaması ve her tarayıcıda kesinlikle sunulması gerektiğini düşünüyorum. Mozilla'nın Chromium kardeşi Brave olmayan en büyük eksiklik bu mesela. Sırf bu yüzden Brave kullanmıyorum.
6. Gizlilik koruması engellerken zaten verileri okuyor. İnternete bağlanan bir bilgisayarı, asla tamamen gizli yapamazsınız. Sizi sitelerden koruması ise gayet başarılı. Bu gizlilik olayını Brave, Edge ve Vivaldi varsayılan olarak onun kadar iyi başarıyor. Umarım bu rekabet gizlilik koruması yaparken, performansı artırma konusunda gayret göstermeye iter.

Şifreler, formlar ve ödeme bilgilerini asla kaydetmiyorum. Kolaylık sağlayan şeyler olsa bile, güvenlik açısından sıkıntılı olduklarını düşünüyorum. Ayrıca tarayıcı geliştirmeleri için kullandıkları veri toplama hizmetlerini devre dışı bırakıyorum.

Sevmediğim özellikleri ve sorunlarını belirteyim.
  • Yazı fontları için kenar yumuşatma desteği yok.
  • Chromium tabanına göre CPU ve Bellek tüketimi sorununu halen çözemediler.
  • Bazı sitelerin görselleri yüklenmediği oluyor. Bu sorunlar siteden mi tarayıcıdan mı bilemiyorum.
  • Chrome ve Edge sağ tıkla sayfa çeviri sistemine benzer bir sistem şart. Sırf bu yüzden Chrome vazgeçmeyen büyük bir kitle olduğunu biliyorum.
Bunları çözerlerse kullanmamak için bir sebep görmüyorum.

Açık kaynak kod ve gizlilik olayından yürüyerek artık tarayıcıların tutmadığını söyleyebilirim. Uzantılar, tarayıcıya gömülü ayarlar bu algıyı artık yıktı. Brave, Vivaldi ve hatta Edge gibi bir sürü detay bulunduran tarayıcıların artık daha fazla ilgi gördüğünü düşünüyorum. Mozilla rakibinin artık Chrome değil, bu tarayıcılar olduğunu düşünüyorum.

Yenilenen Edge varsayılan olarak Windows 10 ile sunmaya başlayınca Chrome, Firefox ve Opera baya pazar payı çalacağını eminim. Zaten Windows 10 veri toplama hizmetinden gelen verileri, tarayıcı verileri ile birleştirdi. Diğer tarayıcılara göre veri toplama konusunda en başarılısı şu an da Edge. Ayrıca geri bildirim gönder butonunu insanların gözüne sokuyorlar. Forum üzerinden detaylı geri bildirim alıp, bunu kullanıcılar ile tartışıyorlar.
Microsoft, Chromium alt yapısını Windows 10 ile daha hızlı çalışacak şekilde geliştiriyor. Bu konuda Chrome belki biraz daha şanslı olabilir. Ama Firefox yarışacağı yeni rakiplerinden biri de Edge tarayıcısı diyebilirim.

Büyük pazar payına sahip Chrome ve Firefox artık sadelikten vazgeçmesi gerektiklerini düşünüyorum. Kullanıcıya alıştıra alıştıra çoğu uzantı ile sunulan özellikleri varsayılan olarak eklemesi gerekiyor.

Gizlilik korumasının yanına, reklam engelleme seçeneklerini eklemesi gerektiğini düşünüyorum.

Yanlışım yoksa, Firefox'un kullandığı filtre isminin aksine çoğu reklamı engelliyor. Ayrıyeten bir reklam filtresi eklenmesinin sisteme bindireceği yüke değmeyeceğini düşünüyorum.

Bazı sitelerin görselleri yüklenmediği oluyor. Bu sorunlar siteden mi tarayıcıdan mı bilemiyorum.

about:config sayfasında değiştirdiğiniz ayarlar var mı?

Edge katı izleme koruması da aynı mantıkta çalışıyor. İkisini kıyaslayınca Mozilla siteyi açmadan sanki özel bir taramaya sokuyormuş gibi beklettiğini fark edeceksin. Ama bu izleyicinin engellediği reklamlar yetersiz diyebilirim. Mozilla hatta Edge bile reklam engelleme ayarının gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

Brave hızlı olmasını sağlayan en büyük etmenlerden biri reklam engelleme ayarı. Özellikle tarayıcı içine gömülü çalışıyorsa, harici uzantıdan çok daha hızlı engelleyebiliyor. Brave otomaik senkronizasyon geldiği zaman, büyük ihtimalle onun dışında bir tarayıcı kullanmayacağım.

@acv Hayır oradaki ayarları kurcalamıyorum. Bir tane sorun yaşadığım siteye, sorunu ilettim ve çözmüşlerdi. Büyük ihtimalle siteden kaynaklanıyor olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı