Firewall ne işe yarar?

sentiusz

Hectopat
Kaspersky Total Security kullanıyorum. Her yerde firewall denen bir şey duyuyorum. Ne demek firewall? Antivirüsün yanına kurulması gerekiyor mu?

Ücretli antivirüslerde firewall olur genelde, Kaspersky Internet Security ve Total Security'de olduğu gibi. Antivirüs programlardaki "internet security" ekiyle anlayabilirsin. Mesela ücretsiz Kaspersky'da firewall yok, onun yanına kurulabilecek Comodo, ZoneAlarm gibi firewall'lar var.

Özetle açıklayalım.

Antivirüsler sizleri zararlı yazılımlardan korur. Antivirüs yazılımlarının ağ üzerinden gelecek tehditlere karşı veya bazı güvenlik açıklarının kullanılmasına karşı önleme yetisi pek yoktur.

Güvenlik duvarı ise internetten veya ağzınızdan gelebilecek port taramaları, sisteme bulaşan zararlı yazılımın iletişime geçme çabaları, güvenlik açıkları taraması, sisteme açıklar yoluyla sızma girişimleri, ARP ve DNS zehirlenmesi, DDoS ve birtakım diğer tehditlere (özet olsun diye uzatmıyorum) karşı koruma sağlar. Güvenlik duvarına bağlı olarak koruma seviyeleri veya hangi saldırılara karşı koruduğu değişebilmektedir. Ek olarak bazı güvenlik duvarları sezgisel olarak zararlı yazılımları da tespit edebilmektedir.

İki tür güvenlik duvarı vardır. Donanımsal ve yazılımsal olarak ayrılır.

Donanımsal güvenlik duvarlarında ağ bağlantısı bu donanım üzerinden geçerek kontrol edilir. İçerisinde kendisine özgü çok daha kompleks güvenlik duvarı yazılımı bulunur. Daha çok büyük sistemlerin korunmasında ve sadece yazılım tabanlı güvenlik duvarının yetmediği durumlarda kullanılır. Konfigürasyonu içerisindeki yazılım yoluyla yapılır.

En bilinen örnekleri Fortinet FortiGate ve Comodo Korugan ürünleridir.

images-7.jpeg

Yazılımsal güvenlik duvarı ise işletim sistemi şeklinde veya normal güvenlik duvarı yazılımı şeklinde bulunan türüdür.

Bilinen ve testlerde yüksek başarı sağlayan örnekleri Kaspersky içerisindeki firewall ile Comodo Firewall ürünleridir.

Bir de bunların dışında olan ve yazılımsal firewall türleri arasına giren WAF yani Web Application Firewall adı verilen güvenlik duvarları vardır. Bu güvenlik duvarları web uygulamalarını izinsiz erişimlerden ve birtakım tehditlere karşı korur. Genelde tanımlanan kurallara göre hareket edenlerdendir.

Her ikisi de özetle açıkladığım işlevi yapar. Ağı ve sistemi tehditlere karşı korumak.

Günümüzde tek başına antivirüs yazılımları kullanılması yetmemektedir. Bu sebeple AV derken aslında anlatmak istediğimiz şey IS yazılımıdır. İnternet Security çözümleri içerisinde hem güvenlik duvarı hem de antivirüs modülleri bulundururlar. Antivirüs zararlılara karşı korurken güvenlik duvarı da diğer birtakım tehditlere karşı korur.

Yeni konular

Geri
Yukarı