Fitness boya engel olur mu?

Daha fazla  
Selam neredeyse 14 yaşıma gireceğim 1-2 ay kaldı 170,50 boyum var eğer böyle ağırlıkla falan fitnes yaparsam boyuma engel olur mu evimde zaten 5 kiloluk ve 10 kiloluk ağırlıklar var sizce yapmalı mıyım? Boyumun kısa kalmasını istemiyorum ama fitnes yapmayı da çok istiyorum.

Ağırlığı omurgana bindirmeden istediğini yapabilirsin boyunu etkilemez. Ağırlık omurgana binerse boyunun uzamasına direnç oluşturur. Ağırlık kaldırmadığın zamanlara göre daha az uzarsın. Benim tavsiyem bu yaşta kas sertleştirmek ve şişirmektense kasın gücü ve esnekliğini dengeli tutman. Kardiyo koşu ve esneme hareketleri yapabilirsin. Şınav mekik ve plank da faydalı olur. Bunlar seni güçlü ve atletik yapar.

Ayrıca spesifik olarak ağırlık kaldırmak testosteron salgılamanı arttıracak bu nedenle ergenlik dönüşümlerin biraz daha hızlı olacak. Bunun olması başta iyi gibi gelebilir ancak ergenlik dönüşümleri ne kadar uzarsa gelişimin de o kadar uzun sürüyor. Bu gelişiminin daha fazla yaşanabilmesi ihtimalini doğurur.

Kasların ileri yaşlarda da sertleşebilir ancak esneklik sertliğe göre bir noktada erişilmesi daha zor olacak. Ağırlık işini 20'li yaşlara bırakman senin için en iyisi olur.

Bu kısımları olur da ağırlık işinde ilerlemek istersen diye yazdım. Şimdi senin şu anki durumun için konuşalım. 5 kilo 10 kilo bunları belini zorlamadan kullanabilirsin ağırlık bile sayılmazlar neredeyse :) Bunları kas hacmini çoğaltmak için değil esneme egzersizlerin yanında kas kütleni çoğaltmak için kullan. Boy uzaman durunca (18-22 yaş arasında bir yerlerde olacak) bel ve sırt için güçlenmeni ayrıca yaparsın.

Selam neredeyse 14 yaşıma gireceğim 1-2 ay kaldı 170,50 boyum var eğer böyle ağırlıkla falan fitnes yaparsam boyuma engel olur mu evimde zaten 5 kiloluk ve 10 kiloluk ağırlıklar var sizce yapmalı mıyım? Boyumun kısa kalmasını istemiyorum ama fitnes yapmayı da çok istiyorum.
Ağırlığın altına çok girersen boy uzaman durur .

Ağırlığı omurgana bindirmeden istediğini yapabilirsin boyunu etkilemez. Ağırlık omurgana binerse boyunun uzamasına direnç oluşturur. Ağırlık kaldırmadığın zamanlara göre daha az uzarsın. Benim tavsiyem bu yaşta kas sertleştirmek ve şişirmektense kasın gücü ve esnekliğini dengeli tutman. kardiyo koşu ve esneme hareketleri yapabilirsin. Şınav mekik ve plank da faydalı olur. Bunlar seni güçlü ve atletik yapar.

Ayrıca spesifik olarak ağırlık kaldırmak testosteron salgılamanı arttıracak bu nedenle ergenlik dönüşümlerin biraz daha hızlı olacak. Bunun olması başta iyi gibi gelebilir ancak ergenlik dönüşümleri ne kadar uzarsa gelişimin de o kadar uzun sürüyor. Bu gelişiminin daha fazla yaşanabilmesi ihtimalini doğurur.

Kasların ileri yaşlarda da sertleşebilir ancak esneklik sertliğe göre bir noktada erişilmesi daha zor olacak. Ağırlık işini 20'li yaşlara bırakman senin için en iyisi olur.

Bu kısımları olur da ağırlık işinde ilerlemek istersen diye yazdım. Şimdi senin şu anki durumun için konuşalım. 5 kilo 10 kilo bunları belini zorlamadan kullanabilirsin ağırlık bile sayılmazlar neredeyse :) bunları kas hacmini çoğaltmak için değil esneme egzersizlerin yanında kas kütleni çoğaltmak için kullan. Boy uzaman durunca (18-22 yaş arasında bir yerlerde olacak) bel ve sırt için güçlenmeni ayrıca yaparsın.

İnanın çok teşekkür ederim ama hangi hareketler yapabilirim bu 5 10 kilo ağırlıklarla bilgi verir iseniz çok yardımınız dokunur.

İnanın çok teşekkür ederim ama hangi hareketler yapabilirim bu 5 10 kilo ağırlıklarla bilgi verir iseniz çok yardımınız dokunur.

Spesifik hareket isimleri veremem onlarca var. Set-tekrar oranlarını iyice araştır. Hangi koşulda kütle hangi koşulda hacim kazanıldığını iyi öğren. Ve neyi istediğine emin ol. Hacim istiyorsan hacim (ki ben tavsiye etmiyorum bu yaşında) kütleyse ona göre set tekrar. Kalistenik egzersiz mantığı var bence güzel güçlenmek istiyorsan bakabilirsin. Bu ağırlıkları da kalistenik egzersizlere ek olarak kullanırsan esneklik ve güç biraz dengelenir. Atletik ve güçlü bir vücudun olabilir. Gidip bir kalistenik programı satın alma ama internette var :)

Ağırlığın altına çok girersen boy uzaman durur.

Bildiğiniz benim yaşıma uygun hareket ismi falan biliyor musunuz?

Spesifik hareket isimleri veremem onlarca var. Set-tekrar oranlarını iyice araştır. Hangi koşulda kütle hangi koşulda hacim kazanıldığını iyi öğren. Ve neyi istediğine emin ol. Hacim istiyorsan hacim (ki ben tavsiye etmiyorum bu yaşında) kütleyse ona göre set tekrar. kalistenik egzersiz mantığı var bence güzel güçlenmek istiyorsan bakabilirsin. Bu ağırlıkları da kalistenik egzersizlere ek olarak kullanırsan esneklik ve güç biraz dengelenir. Atletik ve güçlü bir vücudun olabilir. Gidip bir kalistenik programı satın alma ama internette var :)

Hocam internette hep lafı geveliyorlar tam bir sonuç bulamadım hareketler hep yetişkinlere göre veriyorlar şahsen çok fazla kafam karıştı bir yandan dambıl ile boyun kısa kalma ihtimali var yani ne yapacağımı bilmiyorum yani benim yaşıma uygun (14) bir hareketler bulamadım benim tek istediğim sadece fit bir vücut yapmak.

Bildiğiniz benim yaşıma uygun hareket ismi falan biliyor musunuz?

Hocam internette hep lafı geveliyorlar tam bir sonuç bulamadım hareketler hep yetişkinlere göre veriyorlar şahsen çok fazla kafam karıştı bir yandan dambıl ile boyun kısa kalma ihtimali var yani ne yapacağımı bilmiyorum yani benim yaşıma uygun (14) bir hareketler bulamadım benim tek istediğim sadece fit bir vücut yapmak.

Boyunla alakalı yegane şey omurgana ağırlık binmesi. Bu 5 10 kilo fazla etkilemez zaten başlarda 10 kilo dumbell ile çalışman mantıksız olur gelişim gösteremezsin. Kaldı ki çalışamazsın da. Eğer o 5 kilo da boyuma engel olur mu diye korkuyosan masaya bir minder koy onun üzerine de dirseğini. O şekilde çalış dumbell. Ama tavsiyem egzersiz yoğunluğunu vücut ağırlığınla yapabileceğin şeylerden oluşturman.

Al sana hap gibi bilgi. Tüm vücut için bir numara her gün şınav çekmektir. Karın kası için mekik ve plank da yapabilirsin. Bacak için squat ve yürüyüş yap. Haftada birkaç gün dumbell ile çalışırsan kolların daha fazla gelişir. Şayet şınav da kolları inanılmaz derecede geliştiren bir şey. Bunun dışında kalan geliştirmek istediğin bölgeleri hangi egzersizlerle geliştireceğin de senin araştırman gereken bir konu. Tonlarca kaynak var.

Hala vaktin varken kolun ön bölgesi ve özellikle bilek çevresini de unutma kalın ön kol erkekte neredeyse her zaman estetik durur.

Yeni konular

Geri
Yukarı