Fittnes boy uzamasına engel olur mu?

Birde fitness için ne bu acele 16 yaşına kadar yapmanı tavsiye etmiyorum, uzamak istiyorsan basket, yüzmeye yönel.
Bunlar boyu uzatmaz, heves varsa 16ya kadar beklemenin hiçbir manası da yok, erken yaşta başlayabilir. Araştırdığın çok belli.

Deadlift, squat, overhead press gibi hareketleri zorlayacak kilolarla yapmıyorsanız hayır.

Bunlar boyu uzatmaz, heves varsa 16ya kadar beklemenin hiçbir manası da yok, erken yaşta başlayabilir. Araştırdığın çok belli.
16 yaşına kadar yapılan ağırlık çalışmaları çocuğa zararlı gelcektir, araştırma yaparken ben senin sadece Serdar hocanımı dinliyorum sanıyorsun :D. İlgili olmadığın konularda çocuğu yanlış yönlendirm, hangi çocuk doktoruna gitsen benim dediğim gibi cevap verecektir.

16 yaşına kadar yapılan ağırlık çalışmaları çocuğa zararlı gelcektir, araştırma yaparken ben senin sadece Serdar hocanımı dinliyorum sanıyorsun :D. İlgili olmadığın konularda çocuğu yanlış yönlendirm, hangi çocuk doktoruna gitsen benim dediğim gibi cevap verecektir.
Yok bizim görüşlerimiz zaten her türlü farklı, benim dinlediğim adamlar senin umrunda değil biliyorum. Sen itiş çekiş bacak önermeye devam et.

Bazı yanlışlar ve yalanlar öyle kalıplaşmış ki insanların kafalarından bunu uzaklaştırmaları ve anlamaları çok zor oluyor.

Basketbol, Yüzme, Egzersiz boy uzatmaz. İnsanlar halen basket oynayanlar uzun diye biz de oynarsak biz de onlar gibi oluruz algısından bir türlü kurtulamadılar. Yahu baskette uzun boy bir avantaj.

Jokeyler neden kısa ve kiloları düşük? Ata binmek onların boyunu mu kısaltıyor kilolarını mı düşürüyor :) sebebi hafif olmak at üzerinde büyük avantaj ve daha hızlı gitmeni sağlıyor.

Videoda doktorun söylediğine göre küçük yaşta çalışılmasının önerilmemesinin esas sebebi sakatlıklar. Yani bu yaşlarda da ağırlık çalışılabilir ama çok dikkat edilmesi lazım.

Bu yüzden ben de önermem başta vücut ağırlığı ile çalışıp gelişmek lazım ki vücut ağırlığı deyip es geçmemek lazım. Street workout yapanların fiziklerini görüyoruz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Senin de yaşın küçük bu yüzden ailene danışıp aile hekiminden veya başka bir doktordan bilgi almanız gerekiyor.

Naim Süleymanoğlu kaç yaşında haltere başladı?

Naim Süleymanoğlu - Vikipedi

Halter kariyeri

Haltere 1977'de, 10 yaşındayken başladı. 15 yaşındayken Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı.

Naim de halter sporu yaptığı için kısa kalmadı genetiği zaten kısaydı. Bu da ona çok büyük bir avantaj sağladı. Keza Halil Mutlu da biliyorsunuz çok kısaydı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Bazı yanlışlar ve yalanlar öyle kalıplaşmış ki insanların kafalarından bunu uzaklaştırmaları ve anlamaları çok zor oluyor.

Basketbol, Yüzme, Egzersiz boy uzatmaz. İnsanlar halen basket oynayanlar uzun diye biz de oynarsak biz de onlar gibi oluruz algısından bir türlü kurtulamadılar. Yahu baskette uzun boy bir avantaj.

Jokeyler neden kısa ve kiloları düşük? Ata binmek onların boyunu mu kısaltıyor kilolarını mı düşürüyor :) sebebi hafif olmak at üzerinde büyük avantaj ve daha hızlı gitmeni sağlıyor.

Videoda doktorun söylediğine göre küçük yaşta çalışılmasının önerilmemesinin esas sebebi sakatlıklar. Yani bu yaşlarda da ağırlık çalışılabilir ama çok dikkat edilmesi lazım.

Bu yüzden ben de önermem başta vücut ağırlığı ile çalışıp gelişmek lazım ki vücut ağırlığı deyip es geçmemek lazım. Street workout yapanların fiziklerini görüyoruz.

Senin de yaşın küçük bu yüzden ailene danışıp aile hekiminden veya başka bir doktordan bilgi almanız gerekiyor.

Naim Süleymanoğlu kaç yaşında haltere başladı?

Eki Görüntüle 1871236

Halter kariyeri

Haltere 1977'de, 10 yaşındayken başladı. 15 yaşındayken Brezilya'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı.

Naim de halter sporu yaptığı için kısa kalmadı genetiği zaten kısaydı. Bu da ona çok büyük bir avantaj sağladı. Keza Halil Mutlu da biliyorsunuz çok kısaydı.

O uzattığını söyleyen adama sorsanız en bilimsel o, en bilgili oymuş gibi davranıyor 😀

O uzattığını söyleyen adama sorsanız en bilimsel o, en bilgili oymuş gibi davranıyor 😀
Hatta emin ol bazı doktorlar bile yanlış biliyor :) hele de medyaya en çok çıkanları. Maalesef öyle. Şimdi nasıl diyeceksin. Her doktor her bilgiyi en iyi biliyor diye bir durum yok. Hele de uzman olmadıkları bir konuda. Onlar da popülerlikten faydalanıyorlar. Kitle toplamaya çalışıyorlar. Çünkü herkes boyunun uzamasını ister. Youtube da aratın bu başlığı kullanıp sırf videosu izlensin diye bir ton kanal bulursunuz. Clickbate bir anlamda.

Peki ağırlık çalışmak neden boy uzamasını engeller diye bir algı var? Bunun sebebi üzerinize binen yük değil mi? Ki engel değil ama hadi diyelim öyle olsun. Bu durumda ip atlarken eklemlere binen yük ağırlık kaldırmaktan çok daha fazla olunca niye boy uzatacak diye algı yapılıyor? :) çünkü düz mantık. Basketçiler de zıplıyor, voleybolcular da zıplıyor ve ikisi de uzunlar. O zaman en çok ip atlarken zıpladığımız için en çok ip atlamak boyu uzatır gibi saçma sapan bir algıya sırtlarını dayıyorlar.

Attığım ingilizce bilimsel makalenin bir cümlesinin çevirisi.

Screenshot_28.jpg

Bakın birkaç video yollayayım size. Adam ip atlama için en çok boy uzatan egzersiz olduğunu söylüyor 🤣 Neymiş efendim en çok zıplama onda varmış. Zıpladıkça boyumuz uzuyormuş 🤣

Yalandan kim ölmüş. Büyüme çağında bir çocuğa ip atlattır boyu uzadığında işte ip atladı boyu uzadı dersiniz :) nasıl olsa bunun bir ölçümü yok. Atlamasa belki daha kısa olacaktı biliyor muyuz 🤣

Ancak hayatında hiç spor yapmamış veya postür (duruş) bozukluğu olan kişiler tabi ki doğru egzersizlerle duruş bozukluklarını düzeltirlerse daha dik duracakları için duruma göre belli santimlerde boyları uzayacaktır. Ama bu kemiğin boyunu uzatmak değil zaten bu tamamen duruşlarını düzeltmekten kaynaklı.

Yine Ağırsağlamın bununla ilgili bir videosu var izlemenizi öneririm.

Bakın arkadaşlar açın eski Amerikan filmlerini adamlar parkta jogging yapıyorlar. Biz de ise doktorlar ağırlık kaldırmayın koşmayın şu bu diye milleti spordan uzaklaştırdılar. Halen de bunu yapan Prof olanlar bile var.

Ben kendim bile yaşadım. Mahallede eşofman giyip koşan bir öğretmen vardı millet uzaylı görmüş gibi bu ne yapıyor diye bakıyordu adama 🤣

Bazı doktorlar şimdi akıllandı eskiden böyle söylerdik şimdi direnç egzersizlerinin önemi anlaşıldı demeye başladı :) Bakınız Prof. Osman Müftüoğlu

Geri
Yukarı