Fiyat/Performans SSD Tavsiyesi

Peki ben işlemcimi de ryzen 5 veya intel i5 yaparsam bu sorunuma bir faydası olur mu?
Tam sorunun FPS düşüklüğümü ? hangi oyunlarda hangi ayarlarda ?

Bu ürünü satın alırsam FPS'imde de artış görünür mü çünkü objeleri yüklemekte zorlanıyor bilgisayarım. Oyunlarda hareket ederken ve belli bir yerden sonra çok bariz FPS dropları yaşıyorum.
Objeleri yüklerken bilgisayar donuyorsa bunun önüne geçebilir ama FPS artışı olmaz.

Tam sorunun FPS düşüklüğümü ? hangi oyunlarda hangi ayarlarda ?
Objeleri yüklerken bilgisayar donuyorsa bunun önüne geçebilir ama FPS artışı olmaz.

Şimdi arkadaşlar şöyle izah edeyim sorunumu. Şimdi GTA V oynamak istedim ve son bir kaç gündür oynamaya çalışıyorum. Fakat oyunda 30-40 FPS araba ile hızlandıktan sonra ise 10 bazı yerlede 2-3 FPS alıyorum ve oyun donuyor. Haliyle de zevk alamıyorum oyunu oynamaktan. Ekran kartı değiştirmeye kalksam çok masraflı olacağından ve yeni bir sistem toplamaya şu an ki durumum elverişli olmadığından ufak bir şekilde sisteme el atarak beni bir nebze rahatlamasını istiyorum sistemin. Zaten çok yüksek grafik takıntısı olan birisi de değilim. Oyun kendiliğinden yüksek ayarlarda açılmıştı ben normal ayarlara çektim her şeyi kıstım ama yine de kasma ve drop sorunları yaşıyorum. Belki diğer güncel oyunları da oynamaya çalışsam aynı sıkıntıyı yaşayacağımdan böyle bir arayışa girdim.

Şimdi arkadaşlar şöyle izah edeyim sorunumu. Şimdi GTA V oynamak istedim ve son bir kaç gündür oynamaya çalışıyorum. Fakat oyunda 30-40 FPS araba ile hızlandıktan sonra ise 10 bazı yerlede 2-3 FPS alıyorum ve oyun donuyor. Haliyle de zevk alamıyorum oyunu oynamaktan. Ekran kartı değiştirmeye kalksam çok masraflı olacağından ve yeni bir sistem toplamaya şu an ki durumum elverişli olmadığından ufak bir şekilde sisteme el atarak beni bir nebze rahatlamasını istiyorum sistemin. Zaten çok yüksek grafik takıntısı olan birisi de değilim. Oyun kendiliğinden yüksek ayarlarda açılmıştı ben normal ayarlara çektim her şeyi kıstım ama yine de kasma ve drop sorunları yaşıyorum. Belki diğer güncel oyunları da oynamaya çalışsam aynı sıkıntıyı yaşayacağımdan böyle bir arayışa girdim.

Aynı zamanda bilgisayarı ilk açışımda spotify, chrome, steam veya herhangi bir uygulamayı ilk seferde açmaya çalıştığımda geç açılıyor bu yüzden aklıma SSD geldi ama sadece SSD yetmiyorsa bu durumu çözmeye işlemcimi de yükseltmeye çalışırım.

960 GB SSD 660 TL Bence F/P olarak en uygunu bu. HDD'yi kullanmanıza gerek bile kalmaz

480'in üzerinde SATA SSD almak mantıksız bence. Çünkü nasıl HDD devri bittikten sonra SATA SSD'ler bir anda ucuzladı, aynı şekilde M.2 SSD'ler de ucuzlayacak. 480 GB yeterliyse fazlasına gerek yok şimdilik.

Aldığın değerlerin hem işlemciyle hem grafik kartıyla hemde oyun içi ayarlarla ilgisi var. Oyun içinde Vsync açıkmı ? Kenar yumuşatma kaç ? motion blur açıkmı ? çözünürlük nedir ? daha gibi gibi bu tarz ayarlar var biliyorsunuz performans bunlardanda düşük olabilir Sisteminizdeki herhangi bir şeydende olabilir

Aldığın değerlerin hem işlemciyle hem grafik kartıyla hemde oyun içi ayarlarla ilgisi var. Oyun içinde Vsync açıkmı ? Kenar yumuşatma kaç ? motion blur açıkmı ? çözünürlük nedir ? daha gibi gibi bu tarz ayarlar var biliyorsunuz performans bunlardanda düşük olabilir Sisteminizdeki herhangi bir şeydende olabilir
1920x1080 çözünürlükte oynuyorum vsync, kenar yumuşatma, vs gibi ekstra ayarları ilk açılışta oyun kendiliğinden açmıştı ama ben sonradan kapattım o ayarları. Yani şöyle diyeyim, grafik ayarlarında üst kısımda ekran kartının kullanılan miktarı kısmında 4 gb'ın 1 gb'ını kullanıyorum seçtiğim grafik ayarları ile ama yine de kasıyor.
1920x1080 çözünürlükte oynuyorum vsync, kenar yumuşatma, vs gibi ekstra ayarları ilk açılışta oyun kendiliğinden açmıştı ama ben sonradan kapattım o ayarları. Yani şöyle diyeyim, grafik ayarlarında üst kısımda ekran kartının kullanılan miktarı kısmında 4 gb'ın 1 gb'ını kullanıyorum seçtiğim grafik ayarları ile ama yine de kasıyor.
Gözlemlediğim kadarı ile gittiğim yöndeki binaları, yolları, vs. yüklemekte zorlanıyor oyun ve bundan dolayı kötü performans elde ediyorum ve bunu en uygun şekilde çözmek istiyorum.

Oyun oynarken arkada açık olan uygulamaları kontrol edin.
Nvidia ayarlarını kontrol edin
Sistem açılırken uygulamar geliyor demiştiniz o sorunu görev çubuüu sağ tık > Görev yöneticisi > Başlangıç sekmesinden kontrol edebilirsiniz

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı