Fizik bölümü okunur mu?

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Merhaba sosyal. Geçen hafta fizik bölümü hakkında araştırma yapmaya başladım. Bazı üniversitelerin ders programlarına da baktım, oldukça ilgimi çekti. Zor bir bölüm olduğunu biliyorum. Fakat Türkiye'de fizik bölümünde kıtlık olduğunu öğrendim. Yani ben bu bölüme girersem daha ayrıcalıklı olacağımı düşünüyorum. Hem bu bölümden mezun olursam iş imkanım da fazla olacak. Sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum. İyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum bence fizik okuma çünkü biliyorsun ki fizik Türkiye'de gelişmiş değil. Benim abim de fizik düşünüyordu sonradan vazgeçti. Eğer Türkiye'de fizik okursan en iyi fizik öğretmeni falan olursun üstelik maaşında az olur. Fakat doktor gibi başka şeylere yönelirsen hem maaşın daha fazla olur hem de daha fazla öne çıkarsın ama sen karar ver. Benim bildiğim bilgi bunlar bir de dayım 4 yıl fizik okudu şu an fizik öğretmeni ve okuduğuna çok pişman.

Öğretmenlerim öneriyordu fizik bölümünü aslında. Özellikle dershane hocamız. Fizikte potansiyel olduğunu söyledi, biraz düşünün demişti.

Doktorluk, ya da başka bir tabir ile tıp düşünmüyorum. En başta beni kan kaldırır ve puanları çok yüksek. Üstüne üslük 6 yıl okumayı düşünmüyorum. Mühendislik veya matematiğe dayalı bir bölüm önceliğim olacak.

Odaklanman gereken konu aynı zamanda sektör.
Fizik gibi zor bir bölümü bitirdiğinde sektörde zorlanabilirsin iş ağı çok etkin değil ülkemizde.
Yazılım , siber güvenlik , elektrik çok daha rahat alanlar görünüyor. İleriside daha açık.
Tabi yine de iyi araştır derim.

Öğretmenlerim öneriyordu fizik bölümünü aslında. Özellikle dershane hocamız. Fizikte potansiyel olduğunu söyledi, biraz düşünün demişti.

Doktorluk, ya da başka bir tabir ile tıp düşünmüyorum. En başta beni kan kaldırır ve puanları çok yüksek. Üstüne üslük 6 yıl okumayı düşünmüyorum. Mühendislik veya matematiğe dayalı bir bölüm önceliğim olacak.

Tıp düşünmezsen mühendislik de güzel hangisini severek yaparsan onu seç yoksa sevmediğin bir işi yapıp maaşın çok olsa bile bence önce mutluluğunu düşün :).

Odaklanman gereken konu aynı zamanda sektör.
Fizik gibi zor bir bölümü bitirdiğinde sektörde zorlanabilirsin iş ağı çok etkin değil ülkemizde.
Yazılım , siber güvenlik , elektrik çok daha rahat alanlar görünüyor. İleriside daha açık.
Tabii yine de iyi araştır derim.

Zor olduğunu biliyorum, ama öğreneceğim şeyler için değeceğini düşünüyorum. Lisans programlarında güzel dersler de var. Sadece parası için de bakmıyorum.

Tıp düşünmezsen mühendislik de güzel hangisini severek yaparsan onu seç yoksa sevmediğin bir işi yapıp maaşın çok olsa bile bence önce mutluluğunu düşün :).

Şu an hala kararsızım aslında hocam. Bir sürü güzel bölüm var. Geçen ay matematik- bilgisayar düşünüyordum. Eylül-Kasım gibi ise EEM düşünüyordum. Artık sınavdan sonra belli olacak.

Herkes iş imkanlarının olmadığını söylüyor fakat ben katılmıyor. Bence yeteneğin varsa fizik oku.

Fakat laboratuvar az sayıda olduğu için büyük buluşlar yapamaz ve bunun için de sermaye gerekli.
Zor olduğunu biliyorum, ama öğreneceğim şeyler için değeceğini düşünüyorum. Lisans programlarında güzel dersler de var. Sadece parası için de bakmıyorum.

Şu an hala kararsızım aslında hocam. Bir sürü güzel bölüm var. Geçen ay matematik- bilgisayar düşünüyordum. Eylül-kasım gibi ise eem düşünüyordum. Artık sınavdan sonra belli olacak.

Sınavdan sonra en sevdiğini seçersin o zaman.

Herkes iş imkanlarının olmadığını söylüyor fakat ben katılmıyor. Bence yeteneğin varsa fizik oku.

Yeteneğim çok yok hocam. Fiziğin bazı konularını hiç anlamıyor, bazıları çok iyi anlıyorum. Mesela elektrik ve manyetizma konusunu severim. Ama öz kütle ve basınç gibi konuları pek yapamam. Ama üstüne gidersem yapabileceğimi düşünüyorum.

Fakat laboratuvar az sayıda olduğu için büyük buluşlar yapamaz ve bunun için de sermaye gerekli.

Sınavdan sonra en sevdiğini seçersin o zaman.

Bunlar en son düşünülecek şeyler ve çözülemeyecek problemler değil diye düşünüyorum.

Bazı bilim insanları varlıklı değildi ama çığır açtılar.

Geri
Yukarı