Flash bellek fiziksel hasar görmediği sürece bozulabilir mi?

• Konuyu başlatan Ahsg
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 775

Ahsg

Decapat
Mekanik olarak çetrefilli bir işleyişi yok. Yani bir araba mekanizmasıdır, bilgisayardır, ateşlemeli sistemdir vs. bunlar gibi değil. Darbe almadan bozulacak bir parçası yok.
O yüzden dandik adi olması ya da kaliteli olması marka olması vs fark eder mi?

Mekanik olarak çetrefilli bir işleyişi yok. Yani bir araba mekanizmasıdır, bilgisayardır, ateşlemeli sistemdir vs. bunlar gibi değil. Darbe almadan bozulacak bir parçası yok.
O yüzden dandik adi olması ya da kaliteli olması marka olması vs fark eder mi?

Evet zamanla dandik olduğu için aşınır ne kadar iyi kullanırsanız kullanın. Dandik olan hep dandikir.

Benim GoSmart USB belleğim bozulmuştu. Yıllar önce çok ucuz diye A101'den almıştım ve aynı dönemde Toshiba almıştım, Toshiba USB 2.0, GoSmart 3.1'di ve Toshiba hala takır takır çalışıyor. Artık Sandisk alıyorum hep, bakalım neler olacak?

Yok hocam hasar görmez.

Benim gosmart USB belleğim bozulmuştu. Yıllar önce çok ucuz diye A101'den almıştım ve aynı dönemde Toshiba almıştım, Toshiba USB 2.0, gosmart 3.1'di ve Toshiba hala takır takır çalışıyor. Artık SanDisk alıyorum hep, bakalım neler olacak?

Toshiba candır.

Benim GoSmart USB belleğim bozulmuştu. Yıllar önce çok ucuz diye A101'den almıştım ve aynı dönemde Toshiba almıştım, Toshiba USB 2.0, GoSmart 3.1'di ve Toshiba hala takır takır çalışıyor. Artık SanDisk alıyorum hep, bakalım neler olacak?

Metal yeri mi çizildi de bozuldu, yoksa virüs falan mı girdi?
İçindekiler silindi mi? Kurtarma imkanı var mı?
Yok hocam hasar görmez.
Çin malı olduğu için tereddüt ediyorum.

Metal yeri mi çizildi de bozuldu, yoksa virüs falan mı girdi?
İçindekiler silindi mi? Kurtarma imkanı var mı?

Çin malı olduğu için tereddüt ediyorum.
Virüs falan girmedi, dikkatli bir kullanıcıyım. İki tane bozuldu, biri artık hiç okunmuyor diğerinin ise üstüne yazma yeteneği yok :)
Okunabiliyor yani o hali iyi.

SSD'ler gibi bunlarında bir okuma/yazma ömrü vardır. Bir de genelde bu USB'ler çok çabuk ısınıyorlar. Özellikle dandik olanları. Bir de biçimlendirirken bile hasar görme ihtimali olabiliyor ısınmaktan dolayı. Kuzenimde bir Flash bellek vardı. Fiziksel hasar görmediği halde onunla format atmaya çalışsak hata veriyordu, biçimlendirsek %70 civarlarında takılıp kalıyordu ve 3 saat civarı beklememize rağmen ilerlememişti. Dandik bir şeydi. Eğer verilerinizi emanet edecekseniz mümkünse bulut depolama kullanın. Böyle bir imkanınız yoksa da kaliteli ve bilindik markaların Flash belleklerini alın.

Geri
Yukarı