Flash bellek fiziksel hasar görmediği sürece bozulabilir mi?

• Konuyu başlatan Ahsg
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 757

Ahsg

Decapat
Mekanik olarak çetrefilli bir işleyişi yok. Yani bir araba mekanizmasıdır, bilgisayardır, ateşlemeli sistemdir vs. bunlar gibi değil. Darbe almadan bozulacak bir parçası yok.
O yüzden dandik adi olması ya da kaliteli olması marka olması vs fark eder mi?

SSD'ler gibi bunlarında bir okuma/yazma ömrü vardır. Bir de genelde bu USB'ler çok çabuk ısınıyorlar. Özellikle dandik olanları. Bir de biçimlendirirken bile hasar görme ihtimali olabiliyor ısınmaktan dolayı. Kuzenimde bir Flash bellek vardı. Fiziksel hasar görmediği halde onunla format atmaya çalışsak hata veriyordu, biçimlendirsek %70 civarlarında takılıp kalıyordu ve 3 saat civarı beklememize rağmen ilerlememişti. Dandik bir şeydi. Eğer verilerinizi emanet edecekseniz mümkünse bulut depolama kullanın. Böyle bir imkanınız yoksa da kaliteli ve bilindik markaların Flash belleklerini alın.

Bulut depolamaya da pek güvenemiyorum. Özel verilerini bir yere kadar nette tutabilirsin. İfşa edilme hesap çalınma ya da sistemin çökmesi, sahibinin platformu kapatması, platforma siber saldırı vs olasılıklar aklıma geliyor. Yani 20 25 sene o veriler o yerde durmaz diye düşünüyorum

Google Drive'da saklıyorum. Koskoca Google'da verilerin başkaları tarafından ifşa edilmesi biraz zor gibi. Hesabın çalınmasını da kendiniz önleyeceksiniz sonuçta. Benim gibi ansiklopedi gibi şifreye sahipseniz zor. Bir de telefonunuz varsa 2 aşamalı doğrulama gibi şeyleri açın. Hatta bence benim gibi yapın, verileri hangi Google hesabınızın Drive'ında saklayacaksanız o hesapla YouTube, Discord, Steam gibi bilindik mecralar dışında bir yere kayıt olmayın. Ben Ana E-Postam ile sadece bu yerlere kayıt oldum. 2. veya 3. hesaplarım ile de başka yerlere kayıt oluyorum. 2. Hesabın güvenliğine de az çok dikkat ediyorum. Sosyale, bazı oyunlar hesap istediğinde falan hep bu hesapla kayıt oldum. Sonra birde 3. hesabım var. Onun güvenliğine dikkat etmiyorum çünkü önemsiz. Güvenemediğim şeylere kayıt olmam gerekirse 3. E-Postayı feda ediyorum.

-SSD'lerin gibi flsah disklerin de ömrü vardır ve ömrü biter az boyutlu bir disk alırsanız zaten çok dosya yüklemeyecceğiniz için bitmesi daha uzun sürebilir Hi-Level 16 GB diskim var 5 yıllık hala kullanıyorum ve o zamanlar Hi-Level dandik bir marka idi.
-Ancak unutmayın flash diskler çabuk bozulabilir bu nedenle önemli verilerinizi taşıdığınızda harddiskinizde yedekte tutun, tutamayacaksanız bulut sistemlerini kullanın.
-Bozulma ise dosya aktarırken ki komponentler ısınıp genleşince küçük lehimlerin kopması ile olur.

Dandik adi olması ya da kaliteli olması marka olması vs fark eder mi?

-Çok etkilemez ancak etkileyebilir.

Özel verilerini bir yere kadar nette tutabilirsin. İfşa edilme hesap çalınma ya da sistemin çökmesi, sahibinin platformu kapatması, platforma siber saldırı vs olasılıklar aklıma geliyor. Yani 20 25 sene o veriler o yerde durmaz diye düşünüyorum.

-Özel verilerinizi görmek için siber saldırı yapmıyorlar genelde, silinmesi de zordur silinene kadar verilerinizi kurtarabilirsiniz çoğu bulut depolama servisinin bu durumlara karşılık koruma sistemleri vardır zaten verileriniz çalınıyor bu bir gerçek, eğer hiçbir verim çalınmasın istiyorsanız kendinize santral kurabilirsiniz.

Google Drive'da saklıyorum. Koskoca Google'da verilerin başkaları tarafından ifşa edilmesi biraz zor gibi. Hesabın çalınmasını da kendiniz önleyeceksiniz sonuçta. Benim gibi ansiklopedi gibi şifreye sahipseniz zor. Bir de telefonunuz varsa 2 aşamalı doğrulama gibi şeyleri açın. Hatta bence benim gibi yapın, verileri hangi Google hesabınızın Drive'ında saklayacaksanız o hesapla YouTube, Discord, Steam gibi bilindik mecralar dışında bir yere kayıt olmayın. Ben ana e-postam ile sadece bu yerlere kayıt oldum. 2. veya 3. hesaplarım ile de başka yerlere kayıt oluyorum. 2. hesabın güvenliğine de az çok dikkat ediyorum. Sosyale, bazı oyunlar hesap istediğinde falan hep bu hesapla kayıt oldum. Sonra bir de 3. hesabım var. Onun güvenliğine dikkat etmiyorum çünkü önemsiz. Güvenemediğim şeylere kayıt olmam gerekirse 3. e-postayı feda ediyorum.

Discord ve Steam nedir bilmiyorum. Benim de birçok mail var ama hepsi kendi adıma sadece biri değil hemen hemen her şeyde microsoftunkini kullanıyorum reklam gönderecek yerlerde diğerini. Bir de Drive'deki dosyaları yanlışlıkla paylaşıma açarsam diye korkuyorum.
-SSD'lerin gibi flsah disklerin de ömrü vardır ve ömrü biter az boyutlu bir disk alırsanız zaten çok dosya yüklemeyecceğiniz için bitmesi daha uzun sürebilir Hi-Level 16 GB diskim var 5 yıllık hala kullanıyorum ve o zamanlar Hi-Level dandik bir marka idi.
-Ancak unutmayın flash diskler çabuk bozulabilir bu nedenle önemli verilerinizi taşıdığınızda harddiskinizde yedekte tutun, tutamayacaksanız bulut sistemlerini kullanın.
-Bozulma ise dosya aktarırken ki komponentler ısınıp genleşince küçük lehimlerin kopması ile olur.

-Çok etkilemez ancak etkileyebilir.

-Özel verilerinizi görmek için siber saldırı yapmıyorlar genelde, silinmesi de zordur silinene kadar verilerinizi kurtarabilirsiniz çoğu bulut depolama servisinin bu durumlara karşılık koruma sistemleri vardır zaten verileriniz çalınıyor bu bir gerçek, eğer hiçbir verim çalınmasın istiyorsanız kendinize santral kurabilirsiniz.

Santral nedir?

Böyle bir şeyi yanlışlıkla yapmak çok zor. Bu forumdaki bir rehber olmasa ben yanlışlıkla açılışını geçtim, kendim açmayı bile bilmiyordum :D

Geri
Yukarı