Flex mode RAM XMP açınca mavi ekran veriyor

Crexyyy

Hectopat
Daha fazla  
XMP kapalı değerleri CL15 2133MHz, XMP ile CL16 3200MHz çalışıyor fakat sistem oyundayken kendini resetliyor veya mavi ekran veriyor. XMP kapalı halde Memtest86, testmem5 ve Windows bellek tanımlama yaptım. Hiçbir sorun gözükmüyordu. Sistemim imza kısmında yazıyor. 3200 olmasa bile en azından elle 3000MHz ve 1.3v şeklinde çalıştırabilir miyiz?

@Crexyyy yemin ederim aldıgımdan beri aynı hatayı yaşıyorum XMP kapalı kullanıyordum
Windows 11'e de geçtikten sonra şu an aklıma açıp testetmek geldi. Şansıma da bu konu karşıma çıktı düzelirse haberdar ederim benim açtığım konulardan birini atacağım orada birisi bana BIOS ayarı vermişti ama ben becerememiştim belki sen halledersin.

@Crexyyy yemin ederim aldıgımdan beri aynı hatayı yaşıyorum XMP kapalı kullanıyordum
Windows 11'e de geçtikten sonra şu an aklıma açıp testetmek geldi. Şansıma da bu konu karşıma çıktı düzelirse haberdar ederim benim açtığım konulardan birini atacağım orada birisi bana BIOS ayarı vermişti ama ben becerememiştim belki sen halledersin.
Aynı değerlerin bana uyup uymayacağı belli olmaz. Belki biri gelir yazar. Teşekkürler.

Xmp ayarı sıkıntılı olabilir. Benim de başıma gelmişti. Xmp kapatıp değerleri el ile girmeyi deneyin. Bende işe yaradı. Hala öyle kullanıyorum

XMP ayarı sıkıntılı olabilir. Benim de başıma gelmişti. XMP kapatıp değerleri el ile girmeyi deneyin. Bende işe yaradı. Hala öyle kullanıyorum

Nasıl yapacağız elle girme işlemini?
Aynı değerlerin bana uyup uymayacağı belli olmaz. Belki biri gelir yazar. Teşekkürler.

BIOS ayarını bana özel değil bu sorun için vermişti anakartın B450M ise bence deneyebilirsi ayrıca orada en kötü halde ne yapılması gerektiğini de yazmıştı adam bir tür reset atmaydı galiba PC'ye.

Nasıl yapacağız elle girme işlemini?
Biosa girip ramin cl değerlerini el ile gireceksiniz. Youtubedan bakabilirsiniz ram overclock videolarında bulunur. Yahut bilen biriyle birlikte yapın. Yanlış değer girerseniz bios pili sökmeyle falan uğraşabilirsiniz.

Biosa girip ramin cl değerlerini el ile gireceksiniz. Youtubedan bakabilirsiniz ram overclock videolarında bulunur. Yahut bilen biriyle birlikte yapın. Yanlış değer girerseniz bios pili sökmeyle falan uğraşabilirsiniz.
Bilen birisi görür belki, görmezse hiç uğraşmayacağım. Çekiniyorum böyle şeylere.

Yeni konular

Geri
Yukarı