Flicker Free özelliği olmayan monitör iade edilmeli mi?

Mark Jefferson

Hectopat
Makaleler
2
Flicker Free özelliği olmadığını elime ulaştıktan sonra öğrendiğim, HP X24IH adlı monitörü kullanıyorum. Ekranda herhangi bir flicker sorunu gözlemlemedim ancak bazı kaynaklarda gözle görülemeyen titreşimlerin gözü yorduğu söylenmiş. Sizce iade etmemi gerektirecek kadar önemli bir sebep mi? Ayrıca gözüm yüksek parlaklıktayken yoruluyor fakat düşük parlaklıkta sorun olmuyor. Bir diğer merak ettiğim şey ise, Flicker Free yüksek parlaklıkta bile yorulmayı engelleyebilecek kadar iyi bir özellik mi, yoksa alakası bile mi yok?

Son düzenleyen: Moderatör:
Flicker Free'nin parlaklıkla bir alakası yok. Anlık olarak göremediğiniz ancak sürekli maruz kaldığınız görüntü titreşimleri baş ağrısı, göz yorgunluğu gibi sorunlara neden olabilir. Tabi ki bu özelliğe sahip bir monitör kullanmanızı tavsiye ederim ancak zamanında senelerce CRC monitör kullanmış biri olarak gülümsüyorum sadece 😁

Flicker Free'nin parlaklıkla bir alakası yok. Anlık olarak göremediğiniz ancak sürekli maruz kaldığınız görüntü titreşimleri baş ağrısı, göz yorgunluğu gibi sorunlara neden olabilir. Tabi ki bu özelliğe sahip bir monitör kullanmanızı tavsiye ederim ancak zamanında senelerce CRC monitör kullanmış biri olarak gülümsüyorum sadece 😁
Yüksek parlaklık dışında pek bir sıkıntı olmadı. Bu da demek oluyor ki yorgunluğumun sebebi flicker'dan daha çok parlaklık ile alakalı. O zaman kullanmaya devam etmemde pek bir sıkıntı yok gibi gözüküyor.
Ek bilgi: Monitörde Flicker-Free özelliği varmış arkadaşlar. Bazı sayfalar eksik bilgi girmiş sadece. Şu sayfada Flicker-Free desteğinin 2W925AA adlı model üzerinde olduğu belirtiliyor.(2W925AA Türkiye'de satılan 200 Cd parlaklığa sahip olan modeli.) Ardından kendim de kameram ile denediğimde herhangi bir flicker göremedim. Almayı düşünen arkadaşların bilgisine. İlgili sayfa: https://www8.hp.com/h20195/V2/GetPDF.aspx/c06930783
Ekran Görüntüsü (705).png

Son düzenleme:
Flicker Free özelliği olmadığını elime ulaştıktan sonra öğrendiğim, HP X24IH adlı monitörü kullanıyorum. Ekranda herhangi bir flicker sorunu gözlemlemedim ancak bazı kaynaklarda gözle görülemeyen titreşimlerin gözü yorduğu söylenmiş. Sizce iade etmemi gerektirecek kadar önemli bir sebep mi? Ayrıca gözüm yüksek parlaklıktayken yoruluyor fakat düşük parlaklıkta sorun olmuyor. Bir diğer merak ettiğim şey ise, Flicker Free yüksek parlaklıkta bile yorulmayı engelleyebilecek kadar iyi bir özellik mi, yoksa alakası bile mi yok?
1 hafta kullandıktan sonra gözün rahatsız olmadıysa bence iade etmenin anlamı yok. Günlük 7-8 saat kullan en az ama. Bir sorun varsa farkedersin zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı