Flutter neden bu kadar zor?

Hakan Yıldız

Kilopat
Yer
Kadıköy
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI GF65 Thin 9SD Notebook (GTX1660ti)
Meslek
Yazılım Mühendisi
Arkadaşlar, senelerdir Java, C, C#, ve PHP ile uğraşmış programlama bilen biri olarak bu Flutter'da dönen olayları neden anlamıyorum ben?
Stateler, statefullar, statelesslar, scaffoldlar, widgetlar returnler biri burada ne dönüyor bana söyleyebilir mi? Oturdum Dart çalışayım dedim baktım ki saydığım dillerden hiçbir farkı yok zaten. Söyler misiniz ben neyi bilmediğim için flutter bana Çince gibi geliyor?

Stateler uygulama yaşam döngüsü içerisinde tuttuğun veriler. Stateful veta stateless anlamak için component nedir onu anlamak lazım. Component C# winformdaki kontroller gibidir. Ancak farkı şu bir button componenttir sen bunu atomize edip yazı için ayrı, button için ayrı component yazıp daha sonra bunları bir üst componentte birleştirebilirsin. Şimdi component kelimelerini widget ile değiştir. İşte flutterdaki widgetler budur. Stateless widget sayfa oluşturulduğunda içerisine bir kere değer yazabileceğin ve sayfa açık kaldığı süre boyunca property değişikliği yapamayacağın widget. Şöyle düşün winformda bir button koydun form açıldığında bu buttona bir kere isim verebiliyorsun form açıkken buttonun adını değiştir diye bir başka buttun koyup BUTTON_CLICK olayında o buttonun adını değiştirebiyorsun. Hatta hiçbir şekilde değiştiremiyorsun. Stateful widget ise sayfa açıkken duruma göre değer değiştirebildiğin widget.

Yıllardır Java ile çalışıyorum arada C# yazdığım da oluyor. Bizim genel olarak kullandığımız bu dillerde state kavramı yok ve bize anlaması biraz zor gelebiliyor. Flutter'da widgetlar senin de yazabileceğin, başkalarının yazdıklarını da kullanabileceğin compenentlerdir. C# formda kullandığın buttonlar paneller gibi düşünebilirsin. Widgetlar kendi içinde stateless ve stateful olarak iki gruba ayrılıyor. Stateless widgetlar bir defa oluşturulduğunda durumsal değişim göstermiyorlar kullanımları çok basit. Stateful widgetlarda da şöyle bir durum var. Senin tanımladığın değişken durumsal değer olarak tutuluyor. Bu state her değiştiğinde bir algoritma çalışıyor ve bu değişikliğin ekranda neleri değiştireceğini hesaplıyor ve widget tekrar Build ediliyor.
94idE.png

Flutter öğrenirken resmi dokümandan çokça faydalanabilirsin gayet güzel hazırlamışlar.
flutter.dev

Bir çok şey açıklığa kavuştu yorumlarınız için teşekkür ederim @ensar kartal @ysferdgnn

Flutter öğrenirken resmi dokümandan çokça faydalanabilirsin gayet güzel hazırlamışlar.
flutter.dev
Bu konuda malesef aynı fikirde değilim. Flutterın dökümantasyonu camiadaki en rezil dökümantasyon olabilir. Bir çok widgetin kodu bile yok ortada. Github'dan şuradan buradan buluyorum çoğu şeyi.

1 senedir Flutter'da uygulama yazıyorum daha öncesinde React Native , Cordova, Ionic kullandım ancak Dart kolay öğrenilebilen bir dil ve doğru kullanımda çok performanslı uygulamalar yazılabiliyor. Döküman olarak siteleri eksik kalmış gibi görünebilir ancak Youtube kanallarındaki Widget of The Week oynatma listesinde kullanacağınız widgetların mini kullanım kılavuzlarına ulaşabilirsiniz.

Bir çok şey açıklığa kavuştu yorumlarınız için teşekkür ederim @ensar kartal @ysferdgnn

Bu konuda malesef aynı fikirde değilim. Flutterın dökümantasyonu camiadaki en rezil dökümantasyon olabilir. Bir çok widgetin kodu bile yok ortada. Github'dan şuradan buradan buluyorum çoğu şeyi.
Widgetların methodların vs hangi değeleri alabildiği bir kod dökümasyonu var mı? -Youtube videosu dışında- Yeni yeni başlıyorum yazılıma ve fluttera. Hem gelişimim için işe yarar hem de daha rahat kullanım sağlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı