Football Manager tavsiyeleri

Klaxxon

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, bugün hayatımda ilk defa FM oynadım ama yani neredeyse hiçbir geçmişim yok menajerlik oyunları ile tek pes analig oynadım. Neyse girdim oyuna ilk maç yenildik sonra tekrar yenildik böyle devam etti :). Var mı taktikleriniz nasıl öğrenebilirim bu oyunu oynaya oynaya alışır mıyım? Yoksa hakikaten futboldan bir süre uzaklaşacağım :).

Takım taktiğe alışana kadar yenilgi olabilir. Sabırlı olmak lazım. Elinizde ki oyuncuları da iyi analiz etmek lazım ona göre kişisel ve genel takım taktiği ayarlamalısın.

Konuyu ben de takip edeceğim, futbol bilgim kötü olmasına rağmen öğrenirsem oyunu seveceğim gibi geliyor ama nedense kulübümü düzgün yönetemiyorum.

700 saat civarı bir geçmişim var. Genelde iyi ve yüksek bütçeli takımları tercih ediyorum. Zor takımları toparlamak çok uzun sürüyor, uğraşmak istemiyorum. İlk senelerde mümkün olduğunca bütçeyi genişletip minimum düzeyde başarıdan taviz veriyorum. Bu bütçe genişlemesini, kadro yapılanması dışında kelepir transferleri değerlendirerek yapıyorum. Örneğin FC Bayern München kariyerimde 200 milyon civarında başlayan transfer bütçem 3 sezon sonunda 1 milyara ulaştı. Transferlerinizi seçerken de kadro yapılanmasına, yapacağınız sözleşmelere dikkat edin. Kafanızdaki oyuna uygun oyuncuları seçin. Oyuncular beraber oynadıkça aralarında bağ oluşacaktır. Yedek kadronuzu da mutlu tutmaya özen gösterin, söz verilen oynatma sürelerine dikkat edin.

Bakınız:
1624491303086.png

Transferlerinizi ileriye dönük bonuslarla yapmaya çalışın. Payları ilk görüşmede pazarlıktan çıkararak oynama, gol gibi bonusları ekleyin. Şartlar sağlanmadan kâr ederek satabilirsiniz.

Son düzenleme:
Taktik olarak 4-2-3-1 taktiği klasiktir çoğu takıma uyar. oyuna yeni başladıysanız Manchester city ile kariyer yapmanızı tavsiye ederim. Kadro genişliği, mali durum, takım popülaritesi vs en üst düzeyde olduğu için oyuna çabuk alışır ve öğrenirsin

Bu oyunu oynaya oynaya alışır mıyım?
En temel noktalarını kavraman gerekiyor oyunun. Temel noktalardan kastım ise şunlar; taktik, taktiğe uygun oyuncular bulmak, altyapıya önem vermek, bütçeyi yönetmek. En temel şeyler bunlar. Bunları kavradıktan sonra önün açılır. Daha sonra antrenman yönetimi, scouting gibi olaylara el atarsın.

Taktik: Bu sene çıkan FM21'de Tiki-Taka'nın gayet verimli olduğunu düşünüyorum. Çünkü oyuncular defans aralarına inanılmaz toplar bırakıyor. Diziliş olarak 4-3-3, 4-2-3-1, 4-3-1-2, 4-1-2-1-2 gibi dizilişler tercih edilebilir. Sana tavsiyem daima savunmanın önünde bir tane DOS bulundurman yönünde. FM20'de ise çalışkan forvetli "Gegenpress" taktikleri bayağı bi' iş yapıyordu.

Oyuncu transferi: Tiki-Taka'yı örnek verdim yukarıda. Tiki-Taka için alacağın oyuncuların teknik, pas, önsezi, karar alma gibi özelliklerinin ortalama üzeri (ort. 12) gerekiyor. Eğer Gegenpressing gibi çok efor sarfedilen bir taktik benimsemeyi düşünüyorsan alacağın oyuncuların hız, hızlanma, konsantrasyon, dayanıklılık, güç gibi özelliklerinin ortalama üzeri olmasına dikkat etmelisin.

Tiki-taka ve türevlerinde fiziksel özelliklerin pek bi' önemi yok. Fakat yine de fiziksel olarak diri bir takım kurmanı öneririm. Bunun haricinde taktiği Tiki-Taka olarak benimsedin diye takımın 2010 Barcelona'sı gibi oynamasını bekleme, taktiğin oturması için bir süre geçmesi gerekiyor. Taktiğin oturması 1 sezonu da bulabilir, yarım sezonda da oturabilir.

Bunların yanı sıra devamlılık, çirkeflik, önemli maç formu gibi gizli özelliklere de dikkat etmelisin. Bunları görmek için oyuncuyu gözlemlemen gerekiyor. Mümkün olduğunca sürekliliği olan, önemli maçlarda çılgın atan oyuncuları almaya çalış.

Altyapı: Altyapı için takımının tesislerini, genç oyuncu alım ağını, genç takım antrenörlerini ve altyapı direktörünü olabildiğince geliştirmeye çalış. Gerekirse oyuncu alma ama bunları geliştir. İlerleyen dönemlerde elit seviyeye kadar ulaşabilen yetenekler çıkarabiliyorsun. Bu oyuncuları geliştirip satmanın zevki hiçbir oyunda yok.

Bütçe yönetimi: Pek zor bir olay değil. Ayağını yorganına göre uzatmalısın. Eğer 10'a oyuncu satıyorsan 20 verip doldurma yerini, 5 verip oyuncuyu geliştirmeye çalış. United, City, RM, Barça gibi takımların sezon sonunda serbest bıraktığı oyunculara göz gezdir, bazen gayet kaliteli oyuncular bulabiliyorsun.

700 saat civarı bir geçmişim var. Genelde iyi ve yüksek bütçeli takımları tercih ediyorum. Zor takımları toparlamak çok uzun sürüyor, uğraşmak istemiyorum. İlk senelerde mümkün olduğunca bütçeyi genişletip minimum düzeyde başarıdan taviz veriyorum. Bu bütçe genişlemesini, kadro yapılanması dışında kelepir transferleri değerlendirerek yapıyorum. Örneğin FC Bayern München kariyerimde 200 milyon civarında başlayan transfer bütçem 3 sezon sonunda 1 milyara ulaştı. Transferlerinizi seçerken de kadro yapılanmasına, yapacağınız sözleşmelere dikkat edin. Kafanızdaki oyuna uygun oyuncuları seçin. Oyuncular beraber oynadıkça aralarında bağ oluşacaktır. Yedek kadronuzu da mutlu tutmaya özen gösterin, söz verilen oynatma sürelerine dikkat edin.

Bakınız:
Eki Görüntüle 1080621

Transferlerinizi ileriye dönük bonuslarla yapmaya çalışın. Payları ilk görüşmede pazarlıktan çıkararak oynama, gol gibi bonusları ekleyin. Şartlar sağlanmadan kâr ederek satabilirsiniz.
eniyi fm oyunu hangisi önerebilirmisin bende başlamak istiyorum

En iyi FM oyunu hangisi? Önerebilir misin, ben de başlamak istiyorum.
Şahsen FM20 en sevdiğim oyundu ama benim gibi oynarsanız oyunda çeşitli buglar ile karşılaşabilirsiniz. Ben oyuncu sayısı sınırını aştıktan sonra save bozuldu ve bir daha geri alamadım. İnsancıl şekilde oynayacaksanız değerlendirebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı