For döngüsü oyunlarda nasıl kullanılıyor?

serhatay1993

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. C++ döngüler konusunda tekrar yaparken başka kaynaklarada bakmak istedim ve bir şey fark ettim. For döngüsü konusunda hep aynı şekilde "int değerler" ile örnek verilmiş. Yani bu sayı şu sayıya eşit olana kadar bana göster, şu sayı bu sayıya eşit olana kadar bu sayıyı arttır veya azalt gibi. Merak ettim, bu for döngüsü oyun yapımında nasıl kullanılıyor?

For döndüsünü diziler için de düşünmen lazım, döngü sayılarla olsa da içerisinde bir dizinin indislerini ilerletebilirsin. Elinde iki dizi varsa ve bu iki dizinin aynı elemanlarını tespit etmek için kullanabilirsin, oyun sektöründe ne amaçla kullanılır tam aklıma gelmedi aklımda canlandıramadım.

Tüm elemanlara olan neredeyse her şey için kullanabilirsin.
Tüm kaplamaları yüklemek için kullanabilirsin. Envanterini açtığında toplam ağırlığı hesaplamak için tüm eşyaların ağırlığını toplayabilirsin. Böyle dolusuyla şey var.

Neye dayanarak söyledin bunu?
Genel olay arkada while ile çalıştığı için. Örneğin Flappy Bird'e başladığınızda while kullanıcı sütuna veya yere çarpmadığı sürece çalış diyebiliyorsunuz. For döngüsünde normal şartlarda dönüş miktarı sayılı olduğu için pratik olmuyor.

Al bak. Vector gezmek için kullanmış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı