Format atarken ''BIOS/LEGACY BOOT OF UEFI-ONLY MEDIA''

forv

Femtopat
Daha fazla  
Anakartım ASUS Prime H310M-R r2.0. Bildiğim ve kutusunda okuduğum kadarıyla UEFI destekliyor ancak bir türlü UEFI kurulum yapamıyorum.

Windows'un kendi sitesinden indirdiğim ISO'yu Rufus ile USB belleğime GPT biçiminde yazıyorum, bilgisayarımı yeniden başlatıp Boot menüsünden USB belleğimi seçtiğimde aşağıdaki hatayı veriyor. BIOS'u çok kurcaladım. CSM kapıyorum, Security Boot kapıyorum olmuyor. CSM'i only UEFI yapıyorum, olmuyor. Eski bilgisayarımda Boot kısmında UEFI-Legacy arasında direkt geçiş yapılıyordu, bunda onu bulamadım. ISO'yu MBR olarak yazdığımda hiçbir sorun olmuyor format işlemi başlıyor. Anladığım kadarıyla BIOS ayarlarını yanlış yapıyorum. Technopat'ın neredeyse tüm videolarını izledim ve videodaki ayarları denedim ama bir sonuç alamadım.

primary-share.png

O zaman Launch CSM ayarını açın, Boot Device Control kısmının UEFI only olması gerekiyor hatanın sebebi bu.

Onu da denedim ama olmuyor. Acaba arkadaşlarındediği gibi ISO UEFI desteklemiyor mu Windwos'un kendi sitesinden indirdim sadece Windows 10 ve dil seçimi yaptırdı UEFI veya legacy seçimi yoktu.

Onu da denedim ama olmuyor. Acaba arkadaşlarındediği gibi ISO UEFI desteklemiyor mu Windwos'un kendi sitesinden indirdim sadece Windows 10 ve dil seçimi yaptırdı UEFI veya legacy seçimi yoktu.
Anakartınızın UEFI desteği bulunuyor o konuda bir sorun yok. Evet ISO'da sorun olabilir.

Ek olarak Secure Boot ayarı Other OS mu?

Anakartınızın UEFI desteği bulunuyor o konuda bir sorun yok. Evet ISO'da sorun olabilir.

Ek olarak Secure Boot ayarı other OS mu?

Secure Boot ayarını her şekilde denedim tamamen kapattım olmadı other OS bıraktım olmadı only UEFI Windows yaptım olmadı. Bu arada CSM ayarında Boot device kısmını only UEFI yaptığımda disklerimin gözükmemesi normal mi format diskim bile gözükmüyor.

Secure Boot ayarını her şekilde denedim tamamen kapattım olmadı other OS bıraktım olmadı only UEFI Windows yaptım olmadı. Bu arada CSM ayarında Boot device kısmını only UEFI yaptığımda disklerimin gözükmemesi normal mi? Format diskim bile gözükmüyor.

Boot from Storage Devices kısmı eğer "Legacy OpROM first" ise normal. Onu da UEFI Driver first yapmanız gerek.

Disklerin MBR ise GPT yapmalısın UEFI için. Kontrol için CMD de diskpart yaz sonrasında list disk yazdığında GPT kısmında yıldız işareti olup olmadığına bak.

Attığınız programda MBR ve GPT seçimi bulunmuyor direk UEFI olarak mı yazıyor acaba?

Evet UEFI olarak yazıyor.

SSD ve HDD'nin karşısında yıldız yok format usbsinde var sadece. Diskleri nasıl GPT'ye geçiricem.

Unutma ki tümden silip GPT yapılıyor yani disklerinde önemli dosyaların varsa başka yere aktarmalısın. Sonra diskpart açıkken diskin seçili iken convert GPT yazarsan dönüşür. Fakat diskin bölümleri var ise clean komutunu verip önce silmelisin sonra convert GPT yapmalısın.

Diskten 3 tane gözüküyor Boot için UEFI partlarını seçtiğimde ekran aşağıdaki gibi oluyor. GameGaraj'ı seçtiğimde ise Rufus error veriyor. Boot device kısmında UEFI only yaptığımdaysa GameGaraj diski gözükmüyor. Neden 3 tane gözüküyor bu disk.

Dosya Ekleri

• 20210323_131514.jpg
    20210323_131514.jpg
    127,2 KB · Görüntüleme: 21
  • 20210323_132316.jpg
    20210323_132316.jpg
    45,5 KB · Görüntüleme: 19

Geri
Yukarı