Format atarken disk ayrılmamış hatası

Arda Koca

Centipat
Yaklaşık 1.5 ay önce almış olduğum Kioxia marka SSD'yi sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Bilgisayarın siyah ekranda kalması ve 0xc000000e hatası almam sonucunda format atmak istedim. Format atarken SSD'yi kullanamıyordum çünkü ayrılmamış olarak gözüküyordu. Windows 10'u harddiske yükledim. yönet > depolama > disk yönetimi yaparak diski başlatmaya çalıştım. Diski başlatırken hem MBR kullandım hem de GPT fakat diski başlatamadım. Başka bilgisayara taktığımda bir g/ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi hatasını aldım. Kendi bilgisayarım da ise diski başlata bastığımda ise diski yönetimi donuyor. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Format ekranındaki disk seçiminde Shift + F10 yaparak komut istemcisini aç.

"diskpart" yazıp ardından komut çalışınca "list disk" yaz. Sonuç aşağıdaki gibi olacak.

1602080178743.png

Diskin hangisi ise "select disk %disk_numarasi%" şeklinde diski seçip "clean" komutunu çalıştır.

İşlem 5-15 dakika arası sürebilir. Sonra formata tekrar başla.

Sizin söylediğiniz komutları uyguladım doğru bir şekilde bitti. Fakat hala SSD'yi kullanamıyorum. SSD'nin bozulmuş olma şansı var mı?
Komut çıktılarını gösterebilir misin? SSD'nin bozulmasını Windows'tan sağlık testi ile teyit edebilirsin.

Bu şekilde oluyor. Windows sağlık testini nasıl yapacağımı bulamadım. Onun yerine easeus indirdim fakat o da açılmadı.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    19,8 KB · Görüntüleme: 28

Geri
Yukarı