Format atarken elektrik kesildikten sonra bilgisayar açılmıyor

Daha fazla  
İyi sosyaller arkadaşlar. Windows 10 kurulum aşamasında 2 saniyelik bir elektrik kesintisi yaşadım. Elektrikler geldikten sonra tekrar kurulum yapmak için bilgisayarı açmaya çalıştığımda bilgisayarım siyah ekranda takılı kaldı. Klavye ile BIOS menüsüne erişmeye çalıştığımda hiçbir şekilde girş yapamadım. Ben de bilgisayarın bağlı olduğu prizi kapatıp açtım. Sonrasında klavyenin ve farenin ışıkları geldi ve zor bela BIOS menüsüne erişmeyi başardım ama BIOS menüsüne girdiğimde BIOS sıfırlandı bildirmi ekranda belirdi. Ben de kaydedip kapattım ve şu an normal bir şekilde sıfırdan tekrar kurulumu gerçekleştirdim. Sorum şu, BIOS pilini çıkartıp manuel bir şekilde BIOS'u resetlemeli miyim? Yoksa olduğu şekilde kullanmaya devam mı etmeliyim. Anakartım Gigabyte B450 Aorus Elite v2. (metin uzun oldu fakat sorunun anlaşılabilirliği için bütün detaylarıyla yazdım.)

Elbette herhangi bir hata oluşup oluşmadığını veya yanlış bir girdi/ayar kalıp kalmadığını kestirmek zor. Muhtemelen oluşmamıştır ama neden ''muhtemel'' kelimesini ekarte etmeyelim ki?
BIOS sıfırlamanın zararı yok. Sıfırlanmış demişsiniz, pardon....

Öncelikle elektrik kesintilerinde anakart ve diğer donanımların en az hasarı alması için akım korumalı priz kullanın.
BIOS'un sıfırlandığına dair bildirim geldiği için şimdilik sorun yok.

Sizin şanslı olduğuz şey ise elektrik kesintisinin BIOS güncellemesi sırasında olmaması.

Elbette herhangi bir hata oluşup oluşmadığını veya yanlış bir girdi/ayar kalıp kalmadığını kestirmek zor. Muhtemelen oluşmamıştır ama neden ''muhtemel'' kelimesini ekarte etmeyelim ki?
BIOS sıfırlamanın zararı yok. Sıfırlanmış demişsiniz, pardon....
Sıfırlanmış derken ibarede BIOS ayarlarının defaulta döndüğü yazıyordu. Tam anlamıyla BIOS reset değil yani, güncel kullandığım BIOS sürümü hâlâ duruyor.

Sıfırlanmış derken ibarede BIOS ayarlarının defaulta döndüğü yazıyordu. Tam anlamıyla BIOS reset değil yani, güncel kullandığım BIOS sürümü hâlâ duruyor.
Kurulum yaptıysanız ve şu anda sorun yok ise takılmaya gerek yok.
Olaki bir sorun çıkarsa o zaman sıfırlarsınız.

Peki dediğiniz gibi yapacağım. Ufak bir sorum daha olacak. Kurulumu yaptıktan sonra tekrardan BIOSa girip load optimized default settings seçeneğini seçip kaydettim (Olur da çıkan bildirimdeki ibare hatalıysa diye). Şimdi tekrar BIOSu açıp XMP Profile, TPM ve Secure Bootu aktifleştirdim. Başka aktifleştirmem veyahut deaktive etmem gereken bir BIOS ayarı var mıdır?

Geri
Yukarı