Format atarken Rufus gerekli mi?

AL1..

Hectopat
Makaleler
1
Yakın zamanda kendi bilgisayarıma format atacağım, ve UEFI olarak Windows'u temiz kurulum ile formatlayacağım. Flash belleği hazırlama videolarında neredeyse her videoda Rufus ile USB belleği biçimlendiriyorlar. Arkadaşım bana "Rufus'a gerek yok, zaten flash belleğe sağ tıkladığında biçimlendir butonuna basarsın." dedi ben de pek güvenemedim açıkcası. Sizce format atarken Rufus programı gerekli midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum biçimlendirme ile flash belleğe imajı yazmakla pek alakası yok, bir farkı yok zaten.
Ben pek anlamadım yani :D.

Biçimlendir kısmından nasıl bir şey yapmayı tavsiye etti tam anlayamadım fakat Rufus zaten 3 5 mb bir şey portable versiyon indirip 2 dakikada halledebilirsin.

Yakın zamanda kendi bilgisayarıma format atacağım, ve UEFI olarak Windows'u temiz kurulum ile formatlayacağım. Flash belleği hazırlama videolarında neredeyse her videoda Rufus ile USB belleği biçimlendiriyorlar. Arkadaşım bana "Rufus'a gerek yok, zaten flash belleğe sağ tıkladığında biçimlendir butonuna basarsın." dedi ben de pek güvenemedim açıkcası. Sizce format atarken Rufus programı gerekli midir?
Rufus programı isoyu flasha kurmak içindir. Ama iso değilse gerekli değildir.

Hocam gerekli olanlar :
  • En az 8 GB bir disk.
  • Windows 10 kurulum dosyası.(.iso)
  • Bir adet imaj yazma programi.(Rufus onerimdir.)
Bunlar varsa rufusu çalıştırın ve ISO dosyasını usbye yazın. Gerisini rehberlerden yapabilirsiniz.

ISO dosyasını WinRAR ile açıp içerisindeki dosyaları flasha atıyorum ve format işlemi gerçekleşiyor. En azından ben bu şekilde atabiliyorum.

Rufus'a gerek yok. Bu bilgisayar kısmından flash belleğin üstüne sağ tık yapıp biçimlendir diyin. Ardından Microsoft'un kendi sitesinden Windows 10 kurma aracı indirip flash belleğinize o program yardımıyla yazın, bu kadar basit.

Hocam biraz karışık anlatmışım, kusuruma bakmayın. Sadece şöyle diyebilirim: Windows 10 USB'si hazırlar iken Rufus gerekli mi?
Eğer Microsoft'un kendi yazılımını kullanmıyorsan Rufus kullanabilirsin.
Yukarıda bir arkadaş direkt RAR gibi açıp flash belleğin içine atıyormuş ve sorunsuz çalışıyormuş ama öyle yapınca UEFI oluyor mu bilmiyorum, ve sanmıyorum.

Geri
Yukarı