Format atarken Secure Boot'un kapatılması şart mı?

Windows kuracaksanız açmazsanız bazen hata verebiliyor, Linux veya başka bir işletim sistemi kuracaksanız kapatılması lazım, çünkü Secure boot'un aslında bir amacı da Windows dışında işletim sistemi kurulmasını engellemek.

Çünkü Secure Boot'un aslında bir amacı da Windows dışında işletim sistemi kurulmasını engellemek.
Aslında bu sık bilinen bir yanlış.

Bazı popüler Linux dağıtımları da secure boot destekliyor. Secure boot'un olayı güvenlik. Eğer halihazırdaki güvenilirlik listesinde ilgili EFI yer almıyorsa boot etmiyor. Yani sadece Linux değil, Windows'un yeni sürümleri de bu yüzden kapatılmasını gerektirebiliyor. UEFI Firmware güncellemeleri ile beraber bu listeler de zaman içinde güncelleniyor ama uzun sürüyor tabi.

Aslında bu sık bilinen bir yanlış.

Bazı popüler Linux dağıtımları da secure boot destekliyor. Secure boot'un olayı güvenlik. Eğer halihazırdaki güvenilirlik listesinde ilgili EFI yer almıyorsa boot etmiyor. Yani sadece Linux değil, Windows'un yeni sürümleri de bu yüzden kapatılmasını gerektirebiliyor. UEFI Firmware güncellemeleri ile beraber bu listeler de zaman içinde güncelleniyor ama uzun sürüyor tabi.
Benim hangi söylediğim doğru ki, öyle araştırmadan hiç bir şey yapmadan kafamdan duyduklarıma inanıyorum işte. Raporladım mesajımı, teşekkür ederim. Şu sıralar aklım, çok değişik ya.

Benim hangi söylediğim doğru ki, öyle araştırmadan hiç bir şey yapmadan kafamdan duyduklarıma inanıyorum işte. Raporladım mesajımı, teşekkür ederim. Şu sıralar aklım, çok değişik ya.
Estağfurullah. Sadece sende değil, herkesin böyle bildiği bir şey. Büyük ihtimalle internete yazsan da böyle çıkacaktı zaten. Mesajını umarım düzenlemezler zira daha sonra gelecek olan arkadaşlar anlayamaz konuyu.

Yeni konular

Geri
Yukarı