Format atarken Windows'a kaç GB ayrılmalı?

batin5252

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5500,Asus Prime B450M-K II,ASUS Dual Radeon RX 6600,XPG Gammix 8.2 GB RAM,
ADATA Legend 750 500GB,VENTO VG15FE RGB ATX Gaming Kasa,
FSP Hyper Pro H3-650 650W 80+ Bronze PSU
Format ekranında SSD'deki yerleri ayırma kısmı var işte birleştir böl cart curt orada. Windows için bir yer ayırıyoruz o en az kaç GB olabilir? Ben garanti olsun diye 60 GB verdim ama bu sefer PC de az yere kaldı, ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Format ekranında SSD'deki yerleri ayırma kısmı var işte birleştir böl cart curt orada. Windows için bir yer ayırıyoruz o en az kaç GB olabilir? Ben garanti olsun diye 60 GB verdim ama bu sefer PC de az yere kaldı, ne yapabilirim?
Ayırmaya gerek yok aslında ama illa ayıracaksan 40 yeterli olur fazlasıyla.

Ayırmasan daha iyi.

Az önce format attım driverları kurdum. Bu kadar yer kapladı. Ama sistem dosyalarının olduğu diskte ne kadar boş yer olursa o kadar yüksek performans alırsın.

1700996387550.png

Microsoft'un kendi sitesinde
Windows 11: 64 GB veya daha büyük bir depolama cihazı
Windows 10: 32 Bit işletim sistemi için 16 GB, 64 Bit işletim sistemi için 32 GB
Windows 8.1: 16 GB (32 Bit) veya 20 GB (64 Bit)
Windows 7: 16 GB (32 Bit) veya 20 GB (64 Bit) kullanılabilir sabit disk alanı

Bunlar minimum değerler. Elbette daha fazla depolama alanı da ayırabilirsiniz.
SSD olması ek performans sağlayacaktır.
Depolama aygıtınızda alanın daha çok olması daha fazla performans getirisi demektir. (HDD için.)

Benim size tavsiyem 128 GB'lık bir disk alanınız var ise 64 64 bölmenizdir.
C de programlarınız yüklü olur, D de ise verilerinizi depolarsınız ve böylelikle C de alan kalır daha fazla performans elde edersiniz.
Bu diğer diskler için de geçerli, boyutunun yarısı kadar D ye ayırmanızı tavsiye ederim

Son düzenleme:
Kullanım amacına göre değişir temel programlar dışında bir şey kurulmayacaksa 40-50 gb yeterli olur Yedek bölümü D kullanmayacaksa dümdük kur geç.

Geri
Yukarı