Format atılan sistemden bütün virüsler silinir mi?

Ben de bilgilenmek amaçlı ek bir soru sormak istiyorum. Temiz kurulum yapıyoruz yani format öncesi tüm bölümleri biçimlendiriyor ve üstüne format atıyoruz. Mantıken SSD'de bir şey kalmıyor ama anakartın hafızasına yazılabilen ve etkileyebilen bir virüs yok mudur? Meraktan soruyorum bir virüs sadece HDD / SSD'ye mi sızabilir daha büyük ya da daha derin bir etki gösteremez mi?

UEFI BIOS zararlıları hariç tamamen temizlenirler, evet.

Mantıken SSD'de bir şey kalmıyor ama anakartın hafızasına yazılabilen ve etkileyebilen bir virüs yok mudur?

UEFI BIOS zararlıları da sana bana istesek bile kolay kolay denk gelmez zira bu tarz spesifik saldırıları genelde APT grupları özel hedefler için hazırlar. Henüz normal bir kullanıcıda bu tarz zararlılar tespit edilmedi.

En son tepsit edilen yeni UEFI rootkitin kurbanları Asyalı iki diplomattı. Hakeza ilk UEFI rootkiti olan Lojax da Sednit APT tarafından hazırlanmıştı.

Bu konu hakkında aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz.

Ek olarak rootkitlerin ne olduğuna dair zamanında kısa bir yazı yazmıştım ona da göz atabilirsiniz.

Özetle, normal kullanıcıya bulaşan zararlılar format ile tamamen temizlenir.

UEFI rootkitler için ise firmware güncellemek, duruma bağlı olarak çipi baştan yazmak gerekebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı