Çözüldü Format atmak HDD'yi ne kadar yavaşlatır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kezib

Hectopat
Arkadaşlar benim bilgisayarım yaklaşık 12-13 ay boyunca hiç format görmedi. Zaten 1 yıl olmadı bilgisayarı alalı, şimdi bilgisayarımın gereksiz yavaş olduğunu düşünüyorum. Ama öyle 5400RPM'lik HDD kadar değil, mesela Steam'da kütüphaneye tıklıyorum 1 saniyeden az bir süre donuyor. Benim bu tarz kasmaları hiç sevmediğim için aşırı sinir oluyorum, gereksiz gün içerisinde gergin oluyorum. Gelelim asıl konuya, arkadaşlar format atmak HDD'nin ömrünü alır mı? Alırsada benim fark edeceğim kadar mı?

Çözüm
Formata gerek yok, temel sistem bakımı yapman yeterli. Disk üzerinde hafif bir antivirüs yazılımı kullanmanın da yararı var.

Gelelim asıl konuya, arkadaşlar format atmak HDD'nin ömrünü alır mı?

Normal bir dosya silme işlemi ne kadar kısaltıyorsa format da o kadar kısaltır. Aksini iddia eden cahildir, bilgisayardan ve çalışma mantığından bihaberdir.

Ömrünü kısaltmaz. Ek olarak, o donmalar yüksek ihtimal HDD kaynaklı. Steam'in yeni arayüzü zaten hantal, üstüne 5.4K RPM HDD olunca donuyor haliyle.

Sistemini öğrenebilir miyiz?

Özür dilerim belirtmeyi unuttum kusura bakmayın.

GTX 1050Ti 4GB O.C Edition Zotac
R3 1300X
8GB HyperX Predator 3200MHZ
500W +80
GA-AB350M-DS2
Toshiba P300 7200RPM

Formata gerek yok, temel sistem bakımı yapman yeterli. Disk üzerinde hafif bir antivirüs yazılımı kullanmanın da yararı var.

Çözüm
Bütün bileşenlerin birer ömrü vardır. Siz ne kadar fazla veri yazarsanız diskiniz o kadar çabuk arızalanır. Format atmak konusunda akıllıca davranmanızı ve gerekmedikçe atmamanızı öneririm.

Normal bir dosya silme işlemi ne kadar kısaltıyorsa format da o kadar kısaltır. Aksini iddia eden cahildir, bilgisayardan ve çalışma mantığından bihaberdir.
Teşekkür ederim, Recep bey.
@Kezib P300, 7200RPM bir disk, 5400 RPM değil. O sisteme SSD almanı şiddetle öneririm, o donmalar yüksek ihtimalle yavaş mekanik depolama yüzünden.

Onu öyle söylemedim yanlış anladınız. Dedimki 5400 RPM kadar KASMIYOR demiştim.
Ömrünü kısaltmaz. Ek olarak, o donmalar yüksek ihtimal HDD kaynaklı. Steam'in yeni arayüzü zaten hantal, üstüne 5.4K RPM HDD olunca donuyor haliyle.

Sistemim 7200RPM dedimki, 5400 RPM kadar KASMIYOR demiştim

Her şeyi RPM'e bağlayan tiplerde sıkmaya başladı artık. İki tane laptopum var ve birinde 5200 RPM e sahip HDD takılı. Steam arayüzünde donma vs yapmıyor. HDD'nin marka ve modeline göre değişir bu durum.

Yeni konular

Geri
Yukarı