Format atmak oyun performansını artırır mı?

MAHMUTTR

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.
Bilgisayara format atmak istiyorum, şu an bilgisayarım tam performans gösteremiyor. Acaba format attığımda oyunlarda performansım artar mı ve mesela şu an bir oyunu orta ayarlarda oynuyorum, format attıktan sonra o oyunu yüksek grafiğe alabilir miyim?

Oyunlardaki performansınızı etkileyecek esas etkiyi, bilgisayarınızın donanım parçalı verecektir. Ama format atmak bilgisayara yeni bir kurulum ile aklıma gelen; virus, gereksiz dosyalar, eski prefetch verileri, sizin farkınızda olmayan negatif performans verebilecek ayarları varsayılan değerlere alıcağı için, "evet" format atmak performansı yükseltebilir. Ama çok yüksek bir değer olmayacağını düşünüyorum bu artışın.

Peki oyunlarda grafik artışı yaşanırmı mesela yukardaki örnekte verdiğim gibi.
Bu arada bende Tekirdağlıyım. Tabi yaşım sizden küçük ama ;)

Ekran kartınızla mining yapan bir yazılım olmadıkça öyle bir fark oluşması olası değil. Virüsler, eski önbellek dosyaları, kayıt defterindeki çöplükler vesayre temizlenir fakat ben size format atmanızı önermiyorum bu durumda.

CCleaner gibi bir programla kayıt defteri, gereksiz dosya temizliği yapın, EEK gibi bir virüs tarayıcısıyla bilgisayarınızı tarayın, sonrasında eğer HDD kullanıyorsanız defrag yapmanız performansa etki edebilecek en büyük etmen.

Ama bunların hiçbiri sizin bir oyunda grafik ayarlarını orta ayarlardan yüksek ayarlara çekmenizi sağlamaz. İşlemci tarafından darboğaz yaşıyorsanız o başka.

Peki oyunlarda grafik artışı yaşanırmı mesela yukardaki örnekte verdiğim gibi.
Bu arada bende Tekirdağlıyım. Tabi yaşım sizden küçük ama ;)
Direkt olarak orta ayarlardan "yüksek" grafik ayarlarına çıkartabileceğinizi sanmıyorum.

Hem evet hem hayır diye cevap verebilirim.
Eğer bilgisayarınızda virüs varsa veya Windows sağlıklı durumda değilse bilgisayarınız gerektiğinden düşük performans sergileyebilir. Ve evet format atarsanız bunlardan kurtulacağı için bilgisayarınızın oyun performansı da artabilir. Eğer bilgisayar aşırı sıkıntılı durumdaysa evet, format attığınızda performans artışı olacağından grafik ayarını da arttırabilirsiniz.

Ancak öte yandan, eğer bilgisayarınızda bir sorun yoksa durduk yere format atmak sadece zaman kaybı olur ve gözle görülür bir performans artışı elde edemezsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı