Format attıktan sonra BIOS garip duruyor

Iskenderun

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Iskenderun
Merhaba.

Bu akşam 3-4 tane konu açtım. Öncelikle olayı anlatayım. Bildiğiniz üzere VALORANT oynamak için Secure Boot ayarının açık olması gerekiyor. Bu ayarı BIOS'ta yaptıktan sonra kaydolmuyordu. Sonra bunun için bir çözüm buldum. Disk formatını GPT ile değiştirmek. Bunun için bir program indirdim ve beni sıkıntı olabileceğine dair uyardı. Ben de kabul ettim ve yeniden başlattı. Sonradan patladı tabii. Çözmek için boot mode'u Legacy ile falan değiştirdim. Daha da berbat ettim.

Aradan bir süre geçti ve @Yener K. ile @xXx_İskeletor_xXx hocalarımın yardımı ile bir şekilde format ekranına ulaşabildim. Şu an format atılmış bilgisayardan yazıyorum. Windows 11. Ancak halen bir sorun var.
  • Boot mode'u Legacy ile değiştirdikten sonra Lenovo (üretici) logosu biraz genişledi. Açılırken çözünürlük farklı gösteriyor.
  • Windows açılırken F2'ye basıp BIOS'a girmeye çalıştığımda, Lenovo IdeaPad Gaming 3 BIOS arayüzünde "More Settings..." butonu kayboldu. Orada yer alan listedeki Disk gibi bootlar da kayboldu. Yani şu anda BIOS'a giremiyorum. Halen Legacy'de kalmış olabilir. UEFI yapmam gerekiyor.
Ek olarak, format atma ekranına gelmeden önce Legacy hatası veriyordu. Sonra bir anda format ekranı geldi ve ben dili vs. seçtim. Sonra kuruluma devam ediyorken aniden yeniden başladı. Yine Legacy hatası verdi. USB'yi çıkarıp yeniden başlattım, bu sefer de bootların olduğu yere gönderdi. Sonra yeniden başlattı ve bu sefer Windows 11 kurulumuna devam etti. Çok garip bir şey oldu. Bu nedenle bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

IMG20221204161009.jpg
IMG20230301221042.jpg

Bu sorunları çözebilmek mümkün mü? Ona göre hiç uğraşmayıp servise vereceğim. Çıldırdım bu akşam.

Son düzenleme:
Eğer garantisi yok ise içini açıp BİOS pilini söküp elektriği kesip power tuşuna basılı tutunuz.
BİOS pilini söktükten sonra pil yuvası içerisindeki telleri iletken bir şey ile bir birine temas ettirin BİOS pilini ters takarak da yapabilirsiniz.
Pili tekrar yuvasına doğru olduğundan emin olarak takın.
BİOS sıfırlanmış olacak düzelme ihtimali olabilir

Eğer garantisi yok ise içini açıp BİOS pilini söküp elektriği kesip power tuşuna basılı tutunuz.
BİOS pilini söktükten sonra pil yuvası içerisindeki telleri iletken bir şey ile bir birine temas ettirin BİOS pilini ters takarak da yapabilirsiniz.
Pili tekrar yuvasına doğru olduğundan emin olarak takın.
BİOS sıfırlanmış olacak düzelme ihtimali olabilir
Hocam açıkçası bu işlere pek girmek istemiyorum çünkü donanımdan pek anlamıyorum. Yani bozarım diye stres edip, daha da kötü yaparım. Yetkili servise vermeli miyim sizce bu sorun için? İçim rahat değil.

Anladığım kadarıyla BIOS arayüzü ekran sığmıyor. Eğer böyle ise internetten BIOS ekranına bakarak, ezbere tuş sıralarına bakarak sıfırlamayı dener misin? Ya da Legacy modundan çıkmayı dene.

Ya da Legacy modundan çıkmayı dene.
Hocam Legacy moddan çıkmak ayarlara girmem gerekiyor. Ayarlara girmek içinse o butona basmam gerekiyor. Sorun şu ki buton yok.
Anladığım kadarıyla BIOS arayüzü ekran sığmıyor. Eğer böyle ise internetten BIOS ekranına bakarak, ezbere tuş sıralarına bakarak sıfırlamayı dener misin?
Anlamadım bu dediğinizi. Klavyeden bir tuşa basınca ona tıklanmasını mı kastediyorsunuz? Şimdi denedim de, hiçbir tuş işe yaramıyor.

Eğer belirttiğim gibi bazı menüler ekranda gözükmüyorsa, BIOS ayarlarını, ayarlar üzerinden varsayılana alın demek istiyorum. Yani yanda BIOS'unuza ait bir video açın. Sekmelerde kaç kere sağa, alta falan gideceğinizi öğrenin ve BIOS'u sıfırlamayı deneyin demek istiyorum.

Benim şu an anlattığınızdan anladığım, Windows kurulumu ve sorunlardan dolayı Boot modunu Legacy aldınız ve bir yolla format attınız. Ama BIOS modunu tekrar UEFI alamıyorsunuz. Çünkü BIOS ekranı taşıyor. Yukarıda bahsettiğim şey ise BIOS ekranını göremediğiniz alanlarını, BIOS videosundan tahmin ederek sıfırlamaya çalışmak.

Eğer belirttiğim gibi bazı menüler ekranda gözükmüyorsa, BIOS ayarlarını, ayarlar üzerinden varsayılana alın demek istiyorum. Yani yanda BIOS'unuza ait bir video açın. Sekmelerde kaç kere sağa, alta falan gideceğinizi öğrenin ve BIOS'u sıfırlamayı deneyin demek istiyorum.

Benim şu an anlattığınızdan anladığım, Windows kurulumu ve sorunlardan dolayı Boot modunu Legacy aldınız ve bir yolla format attınız. Ama BIOS modunu tekrar UEFI alamıyorsunuz. Çünkü BIOS ekranı taşıyor. Yukarıda bahsettiğim şey ise BIOS ekranını göremediğiniz alanlarını, BIOS videosundan tahmin ederek sıfırlamaya çalışmak.
Hocam demek istediğinizi şimdi anladım. Ancak konuya ekledim görselde göründüğü gibi, BIOS 'a girmek için more settings butonuna basmak gerekiyor. O buton da gözükmüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı