Format bilgisayara zarar verir mi?

Baran30

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Antalya/Turkey
Bilgisayarımı 2020 Eylül ayında topladım içinde Windows 10 Pro deneme sürümü kurulu olarak geldi deneme sürümü bitince aşağıdaki videodaki gibi crackledim. Bu şekilde bir müddet kullandım daha sonra format atarak Windows 10 Home 64 Bit kurdum. Ve aynı şekilde sağ altta çıkan yazıyı kaldırmak ve bazı ayarlara erişmek adına çok yüksek paralar ödememek için Windows tekrar crackledim. Bu şekilde 1-2 ay kullandım daha sonra forumda konusunu açtığımda bu işlemin bilgisayara zarar verdiğini performansını düşürüp kişisel bilgilerin açığa çıkacağını öğrendim. Yazılım budur sitesinden Windows 10 Pro OEM Key satın aldım. Fakat bu Key sadece formatta sonra kullanılabileceği yazıyor şimdi tekrar format atsam bilgisayara bir zarar vermiş olur muyum? Ne yapmam gerekiyor?

(Windows Corsair MP510 NVMe m2.SSD kuruyorum)

Sistemim özellikleri: R5 3600x/ CM Hyper 212 Black edition/ ASUS TUF B450 PRO/ ASUS ROG STRIX RTX 2070 OC Edition evo/ Corsair Vengeance LPX 3200MHz 8x8 16 gb/ Corsair 220t RGB airflow Gaming case/ Corsair CV650W 80 Plus Bronze psu/ Corsair MP510 NVMe M.2 SSD 480gb/ WD Blue 1TB 7200RPM hdd/ Samsung 860 EVO 500GB.

Alacağım Key sitesi: Wİndows 10 Pro Lisans, Windows 10 Pro Key, Windows 10 Lisans, Windows 10

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum nasıl verebilirsin ki? Birazcık mantık.
Her şeyi SSD'ya da HDD'ye kuruyorsun. Verirsen Max onlara verirsin.
Formatta bilgisayarı açıp çivileyip ekran kartını O.C yapmıyorsun ki.
HDD, SSD'deki şeyleri siliyorsun.
Cevabını bence aldın.
Crack yapmanı da önermem. (sakat oluyor Windows gibi şeylerin crack'i)

Dostum nasıl verebilirsin ki? Birazcık mantık.
Her şeyi SSD'ya da HDD'ye kuruyorsun. Verirsen Max onlara verirsin.
Formatta bilgisayarı açıp çivileyip ekran kartını O.C yapmıyorsun ki.
HDD, SSD'deki şeyleri siliyorsun.
Cevabını bence aldın.
Crack yapmanı da önermem. (sakat oluyor Windows gibi şeylerin crack'i)

Ben zaten SSD bir zarar vermekten bahsetiyorum diğer parçalara bir şey olmayacağını biliyorum bu 3. Windows kurulumu olacak. Ayrıca sizce Windows 10 Pro mı almalıyım yoksa Home sürümünü mü almalıyım Pro 40TL Home 80TL.

Bilgisayarımı 2020 Eylül ayında topladım içinde Windows 10 Pro deneme sürümü kurulu olarak geldi deneme sürümü bitince aşağıdaki videodaki gibi crackledim. Bu şekilde bir müddet kullandım daha sonra format atarak Windows 10 Home 64 Bit kurdum. Ve aynı şekilde sağ altta çıkan yazıyı kaldırmak ve bazı ayarlara erişmek adına çok yüksek paralar ödememek için Windows tekrar crackledim. Bu şekilde 1-2 ay kullandım daha sonra forumda konusunu açtığımda bu işlemin bilgisayara zarar verdiğini performansını düşürüp kişisel bilgilerin açığa çıkacağını öğrendim. Yazılım budur sitesinden Windows 10 Pro OEM Key satın aldım. Fakat bu Key sadece formatta sonra kullanılabileceği yazıyor şimdi tekrar format atsam bilgisayara bir zarar vermiş olur muyum? Ne yapmam gerekiyor?

(Windows Corsair MP510 NVMe m2.SSD kuruyorum)

Sistemim özellikleri: R5 3600x/ CM Hyper 212 Black edition/ ASUS TUF B450 PRO/ ASUS ROG STRIX RTX 2070 OC Edition evo/ Corsair Vengeance LPX 3200MHz 8x8 16 gb/ Corsair 220t RGB airflow Gaming case/ Corsair CV650W 80 Plus Bronze psu/ Corsair MP510 NVMe M.2 SSD 480gb/ WD Blue 1TB 7200RPM hdd/ Samsung 860 EVO 500GB.

Alacağım Key sitesi: Wİndows 10 Pro Lisans, Windows 10 Pro Key, Windows 10 Lisans, Windows 10
Öncelikle sisteminiz gayet iyi maşallah Allah daha iyisini nasip etsin.

Sorunuza gelirsek her şeyin fazlası zarardır. Format bilgisayara zarar vermez sadece diskleri boşaltıp tekrardan Windows'u kurar. SSD uzun ömürlü , dayanıklı ve sessiz disklerdir kolay kolay ömürleri yazmak ile tükenmez fakat modelden modele değişebilir. HDD bir diske formatı çok attığınızda yakın zamanda ölür.

Geri
Yukarı