Format Hatası - The selected disk has an MBR partition table

Konuyu gereksiz yere uzatmışsınız.

@Okan Tarlığ, yine yanlış bilgi vermişsiniz. Disk GPT değil MBR imiş. Ek olarak diski biçimlendirmek için dispart açmasına gerek yok. Tek yapılması gereken diskin üstündeki bütün bölümleri silmek.

GPT ve MBR farkını ise bu makalede anlattık:

MBR ve GPT Arasındaki Farklar » Technopat

Şimdi diski GPT'ye çevirmen lazım ama bunun için tüm diski tamamen silmek gerekiyor. Bu yüzden verilerini yedekleyip şu adımları uygula:

- Bu ekrandayken Shift + F10 tuşlarına bas. Komut istemcisi açılacak. Bu aşamadan sonra her satırdan sonra Enter'a basarak şu komutları gir:
- diskpart
- list disk
- select disk * (* yerine bir önceki komutta ekrana gelen disklerden kurulum yapacağın diskin numarasını yazacaksın. Mesela select disk 0)
- clean
- convert gpt
- exit
- exit

Şimdi disk ekranından refresh diyerek diski istediğin gibi bölümle ya da bölümleme orası sana kalmış. Yalnız bölümlemeden sonra bazı bölüntüler oluşabilir, onlara dokunma.

Selamlar abicim inanılmazsın sabahın 4 bucugunda bir insanı nasıl mutlu ettiğini anlatamam :DTeşekkürler sağlıcakla kal...

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben bu sorunu farklı şekilde çözdüm. Çözemeyen arkadaşlara duyrulur.
Xp Kurulum Yaparmış Gibi Diskinizi Xp Kurulum Dvd'si yardımıyla Biçimlendirin. Sonrasında Win7'yi o diske o hatayı alamadan kurabilirsiniz.

Arkadaşlar aynı hatayı bende aldım ve diskin tamamına format atamıyorum içerisinde kesinlikle silinmemesi gereken şeyler var.D sürücüsünü koruyarak yapabileceğim bir işlem var mı ? ve bu gece halletmem lazım -_-

Şimdi diski GPT'ye çevirmen lazım ama bunun için tüm diski tamamen silmek gerekiyor. Bu yüzden verilerini yedekleyip şu adımları uygula:

- Bu ekrandayken Shift + F10 tuşlarına bas. Komut istemcisi açılacak. Bu aşamadan sonra her satırdan sonra Enter'a basarak şu komutları gir:
- diskpart
- list disk
- select disk * (* yerine bir önceki komutta ekrana gelen disklerden kurulum yapacağın diskin numarasını yazacaksın. Mesela select disk 0)
- clean
- convert gpt
- exit
- exit

Şimdi disk ekranından refresh diyerek diski istediğin gibi bölümle ya da bölümleme orası sana kalmış. Yalnız bölümlemeden sonra bazı bölüntüler oluşabilir, onlara dokunma.
Yıl 2022 ! Bu harika bilgi sayesinde Windows 10’u kurdum. Teşekkürler 🙏👏👏👏

Geri
Yukarı